Nem élnek a diákkedvezménnyel
Autóval alig négy óra az út Csíkszeredától Kolozsvárig, vasúton legjobb esetben is több mint nyolc, egy átszállással. Többek között ez az egyik oka, hogy a Kolozsváron tanuló egyetemisták körében egykor népszerű nemzetközi járatok mára az utolsó lehetőségként szerepelnek, ha utazásról van szó.
December 10-től nem közlekednek a CFR járatai Kolozsvár és Nagyvárad között a vasútvonal korszerűsítése miatt. A változások a belföldi és nemzetközi járatokat is érintik, az alternatív útvonalak elérhetők az online jegyvásárlási felületen. A Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki vasútvonal felújítási és villamosítási munkálatait európai alapokból finanszírozzák, összesen 9,36 milliárd lej értékben. A korszerűsítést párhuzamosan négy szakaszon végzik, mintegy 170 kilométeres távon.
A vasúthálózat korszerűsítésével járó hátrányokat, illetve a Csíkszereda és Kolozsvár közötti közvetlen járat hiányát a székelyföldiek, a Kolozsváron tanuló egyetemisták, vagy éppen repülővel Kolozsvárra érkezők, az anyaországból Székelyföldre és fordítva utazni szándékozók egyaránt tapasztalják. Az általunk megkérdezett utasok beszámolói alapján az átszállás, ugyanakkor az anyaországra való utazáskor a kerülő útvonal növeli a menetidőt, más különösebb változást nem tapasztaltak.
Korábban a Korona a Csíkszereda és Kolozsvár közötti közel kétszázkilencven kilométeres távot hat és fél óra alatt tette meg. A Román Vasúttársaság online elérhető menetrendje alapján a Hargita Intercitynek ugyanezt a távot negyven perccel tovább tartott megtenni, továbbá ezen a távon egy harmadik személyvonat is közlekedik, amelyet, ha csak tehetik, elkerülik a hosszú útra vállalkozók.
Egy Kolozsváron tanuló csíkszeredai egyetemi hallgató szerint a vonat az egyik utolsó opció számára az utazásra. Mint mondta, hiába az egyetemistáknak a Román Vasúttárság belföldi járataira biztosított kilencvenszázalékos kedvezmény a másodosztályra szóló vonatjegyeknél, mégsem veszi gyakran igénybe ezt a lehetőséget.
– Vonattal a javítási munkálatok megkezdéséig a legrövidebb időn belül, átszállás nélkül – Csíkszeredából Kolozsvárig és vissza a Koronával lehetett közlekedni
– jegyezte meg az egyetemista. – A Korona a közel kétszázkilencven kilométeres távot hat és fél óra alatt tette meg. A nemzetközi járatok mellett egy személyvonat is közlekedik, de ezzel örökkévalóságig tűnik az út, ugyanis több mint tíz órába telik. A járattal az a gond, hogy gyakorlatilag minden kapualjban megáll hazáig – fűzte hozzá.
A csíkszeredai diák megjegyezte: átszállásnál jó esetben tizenöt-húsz percet kell várni, de olyan is előfordult, hogy negyven percet várakoztak a Dés–Kolozsvár távon közlekedő vonat indulásáig. Mint beszámolt tapasztalatairól, a járatok gyakran késnek, egy kolozsvári útra több időt kell rászánni, mint amennyi a menetrendben szerepel, ráadásul az állomásokon ünnepnapok előtt és után, amikor több az utas, szinte állandó a kavarodás.
– Érdemesebb autóval utazni, nemrég átadták a Marosvásárhely és Kolozsvár közötti autópálya utolsó szakaszát is, így jelen pillanatban ez a legkényelmesebb és leggyorsabb módja az utazásnak. Brassóból is indul közvetlen járat Kolozsvárra, amely Csíkszeredától Kolozsvárig több mint négyszáz kilométert tesz meg, viszont ahhoz el kell jutni Brassóig, ami újabb átszállásokkal jár és több időbe telik
– vázolta az általa ismert lehetséges útvonalakat az egyetemista.
Egy másik, Csíkszereda és Kolozsvár között vasúton utazó utas megjegyezte, a dési átszállást leszámítva kirívó változásokat nem tapasztalt.
– A vonatok lassan közlekednek, és most közvetlen vonatjárat nincs a Csíkszereda és Kolozsvár útvonalon. Az ünnepek alatt jó választásnak bizonyult vonattal utazni Kolozsvárról Csíkszeredába, majd vissza
– fűzte hozzá.
Az anyaországba utazóknak is számolniuk kell az ország nyugati részén zajló pályakorszerűsítéssel, ugyanis Désnél a vonat Nagykároly irányába halad tovább és az érmihályfalvi határátkelőnél hagyja el az országot a borsi határátkelőhely helyett.