Már csaknem negyedmillió juhot és kecskét öltek le a kiskérődzők pestisének megfékezése miatt Romániában
Július 17-én mutatták ki először a kiskérődzők pestisét (ppr), az országban eddig 37 aktív fertőzőgócot azonosítottak, amelyekben 218 ezer juhot és kecskét öltek le – közölte csütörtökön az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakhatóság (ANSVSA).
Az MTI úgy tájékoztat, a fertőzés elsősorban a Fekete-tenger partvidékén, Dobrudzsában (főleg Tulcea megyében) terjed, ahol 19 különböző méretű farmon és 19 háztáji gazdaságban jelent meg és több mint 206 ezer állatot érintett, de az ország nyugati részén, a Temes megyei Nagyzsámon (Jamu Mare) is észlelték, ahol 12 500 juhot kellett leölni.
A fertőzés romániai megjelenése kapcsán az ANSVSA újratárgyalta a célországokkal a kiskérődzők exportjának feltételeit, így Romániának – a kivitelre szánt állatok fokozott ellenőrzése mellett – további csaknem 73 ezer juhot sikerült exportálni Szaúd-Arábiába és Jordániába a fertőzés igazolása óta.
Az állategészségügyi szakhatóság közleménye szerint a ppr-járvány megfékezésében a gazdasági szereplőknek van döntő felelősségük, ugyanis a fertőzést csak a beteg állatok terjesztik, a betegség behurcolásának fő kockázata tehát a beteg vagy a szükséges állategészségügyi okmányokkal nem rendelkező állatok behozatala, a juh- és kecskeállomány szabálytalan adásvétele.
A ppr emberre nem veszélyes, de a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegségének számít. A lázzal, szem- és orrfolyással járó, gyakran az állat pusztulását okozó betegség július első felében tört ki Görögországban. A statisztikai hivatal 2023 decemberében 11,7 millióra becsülte Románia juh- és kecskeállományát.