Hirdetés

Kipróbáltuk a betétdíjas rendszert

Január folyamán elkezdenek a boltok polcaira kerülni az SGR-jelzéssel ellátott egyutas italcsomagolások, amelyek a betétdíjas rendszer részét képezik. Kipróbáltuk, hogyan működik az ország egyik leg­fon­tosabb környezetvédelmi projektje.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 9 perc
Kipróbáltuk a betétdíjas rendszert
A pénztári nyugtán is megjelenik az 50 banis betétdíj Fotó: László F. Csaba

November végétől életbe lépett az ország egyik legfontosabb kör­nye­zet­vé­delmi projektje, az úgynevezett egyutas ital­cso­ma­go­lások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszere. Több üzletben megjelentek a visszaváltó automaták is, ellenben a polcokon egyelőre nem a visszaváltható csomagolású termékek dominálnak. A betétdíjas rendszer célja, hogy a PET-palackok, alumíniumdobozok és üvegek ne a folyóinkat, termőföldjeinket szennyezzék, hanem újrahasznosítva gazdasági hasznot hozzanak. 
Csíkszeredai üzletekben érdeklődtünk, hogy mik a tapasztalatok, hogyan működik a rendszer a nagyobb üzletekben, automatákkal, vagy a kisboltokban, kézi erővel. A tapasztalat összességében az, hogy még mindig sok a bizonytalanság és a felmerülő kérdés.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az SGR-jelzés megjelenése

Az Amigo üzletlánc Doru Vancu környezetvédelmi felelőse arról tájékoztatott, hogy a törvény értemében ta­valy november 30. óta a ter­me­lők csak új, SGR (Sistemul de Garanție-Returnare) jelzéssel ellátott termékeket gyárthatnak, ezek pedig január folyamán fognak a polcokra kerülni, így a piacon egy ideig párhuzamosan jelen lesznek az SGR-jelzésűek és a még jelzésmentesen csomagolt italok. A jelzés nélküli termékeket minden kis- és nagybolt el kell adja június 30-ig, tudtuk meg, de hogy mi történik az ezután megmaradó termékekkel, még nem tisztázott. Az SGR-jelzés egy körkörös nyilakból álló apró ábra, amely jelzi, hogy az adott termék a betétdíjas visszaváltási rendszerben szereplő gyártótól származik, az 50 banis betétdíj csak ezekre igényelhető vissza.
A rendszerrel kapcsolatos tájékoztatás, amelyet a termelők, a forgalmazók, az eladók kellene, vagy már kellett volna megkapjanak, sok esetben hiányos, ezért nem tudják, hogy mi lesz a dolguk. Néhány online oktatóvideó és -anyag szabadon elérhető a RetuRO weboldalán, de sok esetben, főként a kisebb üzleteknél, még nem tiszta, pontosan hogyan fog működni a csomagolások visszavétele, tárolása és elszállítása, illetve a pénz visszaszolgáltatása a vásárlóknak. Ezt korábban Tánczos Barna szenátor is megerősítette, elmondta: úgy látja, óriási hiányosságok vannak a minisztériumban és rosszul működik a tájékoztatási rendszerük.

A visszaváltás feltételei

A fogyasztók vásárláskor minden 0,1 és 3 literes közötti műanyag, üveg vagy alu­mí­nium csomagolású ital árában 50 banis betétdíjat kell fizessenek, majd az elfogyasztott termékek üres cso­magolását vissza kell vigyék bármely boltba, ahol azt kötelesek visszaváltani, így minden italcsomagolás után 50 banit visszakapnak. Fontos, hogy csak olyan egyutas ital­cso­magolásokat válthatnak vissza, amelyek tiszták, megvan a kupakjuk és az SGR-jelzés is rajtuk van, és az nem sérült. Emellett a csomagolásokat nem szabad összenyomni, megtaposni, összepréselni sem, teljesen ép kell legyen.

László F. Csaba

Kipróbáltuk a rendszert

Az eladók tapasztalatai alapján úgy tűnt, nem megy zökkenőmentesen az átállás, ezért egy nagyobb, visszaváltó automatával ellátott üzletben szerettük volna kipróbálni, hogyan működik a rendszer. Ha egyáltalán működik. Először is kész művészet volt olyan terméket találni, amely SGR-jelzéssel van ellátva, pedig a rendszer a belföldön gyártott és az importált termékek csomagolóanyagaira egyaránt kiterjed, és a 0,1 litertől 3 literig terjedő kiszerelésekre vonatkozik. Megnéztük a PET-palackokat, üvegeket, alumíniumdobozokat, míg végül találtunk egy 2,5 literes sört, amelyen megjelent. A G4 Media hírportál közlése szerint először a műanyagba palackozott sörök között jelenhetnek meg a visszaváltható csomagolásúak, majd következnek a dobozosok, legvégül az üvegesek. A polcon, a termék árát jelző címkén feltüntették, hogy mennyit kell fizetni érte összesen, ebből mennyi az alapár és plusz 50 bani a betétdíj értéke. A pénztárhoz érve megtudtuk: a pénztárgépszalagon „Garanție SGR – sistemul garanție returnare” megjegyzéssel jelenik meg az 50 bani. A visszaváltás viszont még nem működik a tesztelt üzletben, tájékoztatott egy eladó, mert a visszaváltó automata és a pénztár összeköttetésben kell álljon egymással, ezt azonban még nem sikerült beüzemelni.
Azt is megtudtuk, hogy amint az automata kezd működni, számolni fogja a bedobott italcsomagolásokat, a végén pedig pénztárgépszalagon megjelenik a visszaigényelhető összeg, ez például tíz bedobott csomagolás után 5 lej. A felhasználók maguk dönthetik el, hogy a visszakapott összeget levásárolják az adott üzletben vagy készpénzben szeretnék visszakapni. A pénztárgépből való pénzkivétel folyamata és annak könyvelése még szintén nem tisztázott, tudtuk meg az eladótól.
Tehát az egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszere lassan elindul, mostantól vásárláskor érdemes figyelni, hogy megjelenik-e a választott terméken az SGR-jelzés, ugyanis arra felárat kell fizetni. A jó hír, hogy ezek visszaválthatók és a pénz visszaigényelhető, amennyiben a csomagolás megfelel a feltételeknek. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!