Kezdődik az érettségi vizsga
Hargita megyében négy településen, hat vizsgaközpontban több mint kétezer fiatal vesz részt az idei érettségi vizsgán. Négy írásbeli próba áll előttük, az eredményekre jövő hétfőig kell várniuk. A megmérettetés szigorú biztonsági szabályok közepette zajlik.
Idén az általános tanügyi sztrájk miatt elmaradt az érettségi vizsga szóbeli szakasza, az anyanyelvi, román és idegennyelvi kompetenciákat, illetve digitális kompetenciákat mérő próbákra a minősítést az adott tantárgyból az utolsó középiskolai évben szerzett osztályzatok alapján állapították meg.
Hétfőn indul a megmérettetés írásbeli szakasza a román nyelv és irodalom próbával. Személyigazolvánnyal és írószerrel a kézben, minden egyebet a vizsgára kijelölt termeken kívül hagyva legkésőbb 8.30-ig kell mindenkinek elfoglalnia a helyét, a vizsga pontban 9 órakor kezdődik, és a diákoknak három óra alatt kell megoldaniuk a vizsgalapon szereplő feladatokat.
Megyénkben hat vizsgaközpontban zajlik az érettségi – tájékoztatott a tanfelügyelőség. Csíkszeredában a Máron Áron Főgimnázium és a Székely Károly Szakközépiskola ad helyet a megmérettetésnek, itt vizsgáznak a megyeszékhely és a környékbeli települések (Balánbánya, Csíkdánfalva, Csíkszentmárton, Gyimesfelsőlok) középiskoláinak végzősei. Két vizsgaközpont van Székelyudvarhelyen is, a Tamási Áron Gimnáziumban és az Eötvös József Szakközépiskolában, ez utóbbiban érettségiznek a székelykeresztúri, korondi, szenegyházi és zetelaki fiatalok is. A maroshévízi, gyergyóhollói, váraljai és borszéki végzősöket a maroshévízi Mihai Eminescu Főgimnáziumba várják, míg a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumhoz tartoznak a helyi középiskolák végzősei mellett a gyergyóalfalvi és ditrói tanulók is.
Az érettségi vizsgára 2119 fiatal iratkozott be. Ennél a megmérettetésnél is lehetőség volt speciális körülményeket kérni, megyénkben 13 kérést iktattak a tanfelügyelőségen. Mozgáskorlátozottság, szenzoros problémák, diszlexia, diszgráfia és diszkalkulia, 1-es fokú cukorbetegség, autisztikus spektrumzavar szerepel az okok között, amelyek miatt az esélyegyenlőség jegyében a vizsgázóknak olyan sajátos feltételeket biztosítanak (például plusz egy óra, külön személy, valaki írásban, olvasásban segít stb.), hogy akadályozottságuk ellenére teljesíthessék a követelményeket.
Kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, szerdán a választott tantárgyból, míg csütörtökön anyanyelvből vizsgáznak a végzősök. Július 3-án legkésőbb délig nyilvánosságra hozzák az eredményeket, aki elégedetlen a kapott jeggyel vagy jegyekkel, aznap 18 óráig nyújthat be fellebbezési kérelmet. A végleges eredményeket július 7-én teszik közzé.