Hargita megyében járt az amerikai nagykövet
Hargita megyébe látogatott tegnap Hans Klemm, az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövete. A látogatásnak kettős célja volt: egy 135 kötetből álló könyvgyűjteményt adományozott a Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ugyanakkor találkozott a helyi elöljárókkal is, akikkel a térségünket érintő problémákról, valamint az amerikaiak számára is vonzóvá tehető régióról beszélgettek. A nagykövet ezután Székelyudvarhelyre látogatott, ma már pedig Kovászna megyében tartózkodik.
Hans Klemm amerikai nagykövet tegnap délelőtt találkozott Borboly Csaba megyei tanácselnökkel, Ráduly Róbert Kálmánnal, Csíkszereda polgármesterével, ezt követően pedig Jean-Adrian Andrei prefektussal. A polgármester és a megyei tanács elnöke a regionalizációval, a román nyelv oktatásával, az ingatlan-visszaszolgáltatással, valamint a nehéz gazdasági körülményekkel kapcsolatos problémákat ismertette a nagykövettel. Szó volt továbbá az egész országot érintő kérdésekről is, mint például a bürokrácia csökkentése, valamint a modernizáció felgyorsítása. A két elöljáró a szimbólumhasználat körül kialakult vitára is rávilágított.
Minden megyének van zászlaja, de a hazai jogértelmezés lehetőséget biztosít rosszhiszemű feljelentőknek, hogy a székely megyékben megtámadják a közintézményekben való jelképhasználatot, és pert nyerjenek, ami által sérül a helyi autonómia elve, holott Románia elfogadta az erre vonatkozó nemzetközi chartát – mutatott rá Borboly és Ráduly.
[caption id="attachment_35782" align="aligncenter" width="300"] Hans Klemm: ha a republikánusok győznek, valószínű, hogy a beutazást még jobban megszigorítják (fotók: László Róbert)[/caption]
Zárt ajtók mögött tárgyaltak
A nagykövet a zárt ajtók mögött zajló beszélgetésre visszautalva kijelentette, hogy kellemetlen meglepetés számára, hogy a régióban nincsenek amerikai befektetők. Mint mondta, annak ellenére, hogy ő Bukarestben van, egész Románia nagykövete, ezért fontosnak tartja, hogy minden megyébe ellátogasson. Hozzátette, azért is jött el ide, hogy a demokratikus látásmód, valamint a nyitott, erős kormány képét erősítse. Meglátása szerint a jólét és a biztonságos élet azok az alapvető értékek, amelyeket Amerika a világ felé közvetít.
A találkozó után a nagykövet a megyei könyvtárba látogatott, ahol ünnepélyesen átadta azt a 135, amerikai szerzőktől származó angol nyelvű könyvet – szépirodalmi műveket, valamint tudományos munkákat –, amelyek ezentúl a megyei könyvtár amerikai polcát képezik. A nagykövetség által a könyvtárnak adományozott gyűjtemény remélhetőleg az első lépés a gyümölcsöző intézményszintű együttműködések sorában, amelynek további eredménye lehet cserediák-programok elindítása, valamint a tudományos érdeklődés felerősödése is – jelentette ki a nagykövet.
Mezőgazdaság és turizmus
Az átadó után Hans Klemm a sajtó képviselőivel beszélgetett. A Hargita Népe kérdésére válaszolva elmondta, hogy a Székelyföldön a mezőgazdaságban, valamint a turizmusban látja a legnagyobb gazdasági potenciált.
– Vannak Hargita megyében olyan dolgok, amelyek az amerikai befektetők számára is vonzóak lehetnek. A mezőgazdaság vagy az élelmiszeripar például ilyen terület, ezzel kapcsolatban mindenképp előrelépésre számítunk. Ugyanakkor az épített örökség megmutatásához nagyon jó programokat lehet szervezni. Jó példaként tudnám felhozni a Kovászna megyében található zabolai kastélyszállót, amely a lovas programjaival igazán vonzó célpont – fogalmazott a nagykövet.
Visszaszolgáltatás és választások
Hans Klemm az egyházi és magántulajdonba történő ingatlan-visszaszolgáltatásokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a kérdés sok embert foglalkoztat, nemcsak Romániában. Sok, ma már amerikai állampolgárt is érint az ügy, akiknek az elődeinek a tulajdonában voltak egyes hazai épületek. Ezért is érdemes sürgetni, hogy megfelelő törvényes keretet alkossanak az ügy érdekében. Hozzátette, voltak eddig is látványos előrelépések a visszaszolgáltatások terén, ugyanakkor a probléma nem egyedi, hiszen más európai országokban is küzdenek hasonló problémákkal.
A közelgő amerikai elnökválasztás is szóba került annak kapcsán, hogy a kormányváltás milyen módon befolyásolhatja a romániaiak vízumkényszerét. A nagykövet demokrataként kijelentette: abban az esetben, ha a republikánusok győznek, valószínű, hogy a beutazást még jobban megszigorítják.
Márk Boglárka