Gyergyószéki diákok Budapesten
A maroshévízi székhelyű dr. Urmánczy Nándor Egyesület május 17-én Urmánczy Nándor történelmi vetélkedőt szervezett a gyergyószéki iskolák számára. A vetélkedőre mindenki jól felkészülve jelentkezett, mindegyik csapat és felkészítőjük ajándékot kapott, az első három helyezett 5 napos budapesti jutalomkirándulásban is részesült.
Mindegyik dobogós nagyon várta a kirándulás napját, így június 16-án a Gyergyóremete és Gyergyósalamás magyar iskolásai és a maroshévízi Urmánczy János cserkészcsapat tagjai kora reggel buszra ültek és ezzel elkezdődött a várva várt kirándulás. Amint megtudtuk, a diákok között több olyan is volt, akik még soha nem hagyták el Székelyföldet, ezért is nagyon várták ezt a pillanatot. 14 óra körül megérkezett a csapat a Csepeli Ifjúsági Táborba, ugyanis a Csepeli Polgármesteri Hivatal biztosította a szállást, valamint a reggelit és a vacsorát a nyertes csapatoknak. Miután mindenki elfoglalta a szállását, a csapat felkereste az innen nem messze lévő, Urmánczy Nándort ábrázoló életnagyságú szobrot.
A második naptól elkezdődött Budapest megismerése, a látogatások sorozata. A reggeli órákban köszöntötte a csapatot Csepel alpolgármestere, Morovik Attila, valamint Györfiné Gál Edit és Csizmarik Anna, akik a vendégeknek ajándékcsomagokat adtak át. Ettől a naptól csatlakozott a budapesti Reintegratio Alapítvány elnöke, Dénes Krisztina, aki oroszlánrészt vállalt abban, hogy az élménykirándulás megvalósuljon. Kora reggel a Parlamentet látogatta meg a diákcsapat. Az 50 perces látogatás után a székelyruhás és cserkészruhás diákok gyergyói házi jellegű vert kenyeret adtak át Kövér László házelnöknek, valamint Veress Lászlónak, az elnöki titkárság vezetőjének és Németh Szilárdnak, a magyar Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának. Ugyancsak a parlamentben a gyergyói csapat találkozhatott Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselővel. Az országház vezetőinek köszönhetően az ebédet a parlament éttermében fogyaszthatták el a diákok és kísérőik, különleges élmény volt számukra, hogy a honatyákkal, államtitkárokkal és más ismert személyiségekkel egy teremben ehettek.
Ezt követően városlátogatáson vehettek részt, így meglátogatták a Szent István-bazilikát és környékét, az óriáskerékre is felülhettek. Kedd reggel a Margitszigeten levő Urmánczy Nándor-emlékpadot tekintették meg, majd az itt lévő Palatinus-fürdőben lubickolhattak kora délutánig. Fáradtan indult a csapat a következő látványosság felé, de a Csokoládé Múzeumba érve a fáradtság nagy örömmé, boldogsággá változott. A csokoládé-szökőkútnál csokoládét kóstolhattak, majd saját kezűleg is készítettek finomságokat, amelyeket különböző fűszerekkel szórhattak be. Közben folyamatosan hallhatták a csoki történetét. Miután többfajta csokit kóstolhattak meg, egy teremben kakaómagot is megízlelhettek.
A szerdai nap újból városnézéssel kezdődött, amikor a budai vár látványosságait ismerhették meg. Délben az ebéd a Trófea Grill vendéglőben volt, ami arról híres, hogy bármennyit és bármit lehet inni és enni. Itt főleg olyan ételeket választottak a székelyföldiek, amelyekhez otthon nem igazán lehet hozzájutni. Az ebédhez csatlakozott Veress László, valamint Gortvay István, az Urmánczy-unoka, aki külön üdvözölte a csapatot és gratulált nekik. Veress László 200 000 forintot adott át a csapatnak, az összegre könyveket vásárolhattak a diákok. Ez nagy örömmel töltötte el őket, hisz régi vágyuk volt, hogy olyan könyveket vásároljanak, amikhez otthon nem tudnak hozzájutni. Ezt követően a Tropicariumot látogatták meg, este Füzes Péternek és Hogenbuch Gabriellának köszönhetően pólófestésen vehettek részt a szálláshelyen. A megfestet pólókat a diákok ajándékba kapták. Csütörtökön a reggeli után a csapat hazaindult, többnapos fárasztó, de élménydús időszakot hagyva maguk után. Az úton az élményeik iránt érdeklődtünk, mindenkinek más és más tetszett a legjobban, de mindegyik nap nagyon tetszett nekik, sőt kérdezték, hogy jövő évben is lesz-e ilyen vetélkedő és kirándulás.
Köszönettel tartozunk Dénes Krisztinának, a Reintegratio Alapítvány elnökének, aki éjt nappallá téve dolgozott, hogy ezek a napok megvalósuljanak. Köszönet Borbély Lénárd polgármesternek és a hivatalának, akik a szállást és a kétszeri étkezést biztosították. Köszönet Veress Lászlónak, aki lehetővé tette a parlamenti látogatást, valamint köszönet az általa biztosított könyvvásárlási lehetőségnek.
Czirják Károly, Maroshévíz
Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.