Gyerekfelügyeleti szabadság: Hatályos a törvény
Az a döntés miszerint szerdától, március 11-től felfüggesztették a tanítást a lakosság nagy részében megértésre találtatott, de számos család esetében problémákat, gondokat váltott ki. Mindenekelőtt annak okán, hogy felügyelet nélkül maradhatnak kiskorú gyermekeik. Ennek tudatában voltak a honatyák is, akik közül jó néhányan egy olyan törvény elfogadását kezdeményezték, amely révén megteremtődne a gyermekfelügyeleti szabadság jogi kerete.
A jogszabályt az elmúlt hét folyamán erőltetett tempóban fogadták el, s azt azon nyomban kihirdette az államelnök is. A Hivatalos Közlöny március 14-i számában megjelent ama 2020/19-es törvényről van szó, amely értelmében az iskolai egységek ideiglenes bezárása esetén szabadnapok nyújthatók a szülőknek a gyermekek felügyeletének biztosítása végett.
Mától hatályos
A törvény a mai naptól hatályossá is vált, s annak értelmében a szülők, illetve azok egyike jogosult szabadnapokra, amennyiben olyan gyermekről vagy gyermekekről van szó, amely vagy amelyek beíratódtak egy iskolai egységbe és nem töltötték be az 12. életévet (illetve a 18. életévet, amennyiben fogyatékkal élő gyermekről van szó) és a munkahelyük nem teszi lehetővé az otthonról történő munkavégzést vagy a távmunkát. Ez a jogosultság fennáll a csonka családok esetében is, valamint azon személyek esetében, akiket a törvény értelmében kijelöltek a szülői jogosultságok gyakorlására és a szülői kötelezettségek teljesítésére. A jogosult személyek szabadnapokban részesülhetnek azon teljes periódus alatt, amelyre vonatkozik az adott iskolai egység bezárását illető hatósági döntés. A szabadnapokat igényelni kell a munkáltatóhoz benyújtott kérés alapján, amelyhez mellékelni kell a saját felelősségre adott ama nyilatkozatot, miszerint a másik szülő a maga munkahelyén nem nyújtott be hasonló jellegű kérést. Vannak olyan esetek is, amikor a szabadnapokra vonatkozóan elengedhetetlen a munkáltató egyetértése, illetve jóváhagyása. Így lesz ez az országos energetikai rendszer egységei, a nukleáris szektor operatív egységei, az egészségügyi és szociális gondozási, a távközlési, a közrádió és a köztelevízió, a vasúti szállítás, a közszállítás, a helyi szemétszállítás, a földgáz-, villamos energia-, víz- és hőenergia-szállítás egységei esetében. Továbbá azokban az egységekben, amelyek esetében a nap 24 órájából 24 órát folyamatosan tevékenykednek. Amúgy a törvény előírásai egyaránt vonatkoznak
a köz- és magánszféra munkavállalóira.
Bér helyett illetmény
Az igénybe vett szabadnapok esetében az adott munkavállalót illetmény illeti meg, amelynek kvantuma az egy munkanapra számított bér 75%-a, de az ugyanakkor nem lehet nagyobb, mint az állami társadalombiztosítási költségvetés megalapozásánál használatos országos átlagos bruttó bér 75%-a. Tehát például egy olyan munkavállaló, akinek havi bruttó bére 9000 lej körül van, meg kell majd elégedjen egy olyan napi illetménnyel, amely az 5429 lejes országos átlagos bruttó bérnek a 75%-a alapján állapítódik meg. A munkáltatót megillető illetményt a munkaadó folyósítja, majd azt elszámolják a bérjogosultságok garantálási alapjának „számlájára”. A szabadnapok számát minden különleges helyzetre (kedvezőtlen időjárási feltételek vagy más rendkívüli helyzetek) vonatkozóan kormányhatározat révén állapítják meg. Amint az ismeretes, egyelőre a tanítás március 20-szal bezárólag szünetel, ám szombaton a tanügyminiszter bejelentette, hogy valószínű annak meghosszabbítása, erről pedig e hét folyamán fognak dönteni.
Hecser Zoltán