Főszerepet kap a precíziós gazdálkodás az új KAP-ban
Az ambiciózusabb környezeti célok és a fenntarthatóságra törekvés lehetnek a 2020 utáni uniós Közös Agrárpolitika (KAP) középpontjában Phil Hogan uniós agrárbiztos szerint. Az új koncepció két fontos eleme lehet a precíziós gazdálkodás és a vízgazdálkodás, bár az elképzelések megvalósíthatóságával kapcsolatban máris vannak szakmai kétségek. Sokan például úgy látják, hogy az idősebb gazdák nem tudják átvenni a modern technikákat.
[caption id="attachment_57728" align="aligncenter" width="1000"] Gazda és munkagépe az alcsíki határban. 2020 után már csak a precíziós gazdálkodást támogatná az Európai Bizottság[/caption]
A 2020 utáni Közös Agrárpolitika (KAP) „ambiciózusabb” lesz a környezetvédelmi célkitűzések szempontjából – hangsúlyozta Phil Hogan, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős biztosa egy közelmúltbeli uniós szakmai rendezvényen. Kijelentése szerint a mezőgazdasági termelők támogatása kulcsfontosságú, de „meg kell indokolnunk azokat a pénzeket, amelyeket a Közös Agrárpolitika keretein belül a közös célkitűzések miatt költünk el a bizottságban” – tette hozzá. Az uniós agrárbiztos úgy gondolja, az ambiciózus környezetvédelmi célkitűzések két fő eleme a precíziós gazdálkodás és a fenntartható vízgazdálkodás lehet.
Gazdálkodás, magasabb szinten
Phil Hogan szerint a következő KAP-ban megpróbálják biztosítani a mezőgazdasági gazdálkodók számára, hogy szélesebb körben alkalmazhassák a precíziós gazdálkodási technológiákat. Ennek támogatói azt állítják, lehetővé teszik majd a gazdálkodóknak, hogy kevesebb erőforrás felhasználásával többet termelhessenek, ezzel is csökkentve a környezeti hatásokat. A kritikusok azonban bizonytalanok a technológia elérhetőségével kapcsolatban, mivel az unió mezőgazdasági termelőinek egyharmada 65 éves vagy annál idősebb és nem rendelkezik digitális készségekkel.
A precíziós gazdálkodással kapcsolatban felmerülő másik kérdés a megfizethetőség. Nem minden gazdálkodó engedheti meg ugyanis magának, hogy e technika alkalmazására álljon át. A gépek drágák, és alkalmazásukhoz nagy méretgazdaságosságra lenne szükség. Ezzel szemben az európai mezőgazdaság leginkább kicsi vagy nagyon kicsi gazdaságokból áll, amelyek gyakran nem képesek életképes jövedelmet biztosítani sem a mezőgazdasági termelőknek, sem pedig családjuk számára – derül ki az Eurostat felméréséből.
Nagyobb teret az informatikai megoldásoknak
A következő KAP fő célkitűzései közé azért kell tartoznia a fenntartható mezőgazdasági fejlődésnek, mivel a mostani KAP-ban a környezetvédelmi törekvések már nem igazán vonzók a gazdálkodók számára. Az Európai Bizottság ezért felméri az olyan új technológiák lehetőségeit, amelyekkel növelhetik a mezőgazdaságban rejlő erőforrások hatékonyabb felhasználását. Ilyenek lehetnek például a bortermelés vízfelhasználásának mérésére szolgáló robotok, a növénynövekedés megfigyelésére alkalmas szenzorok és a drónok a növényi megbetegedések lokalizálására és kezelésére.
Phil Hogan olyan elektronikus felületet ismertetett a gazdaságon belüli tápanyag-gazdálkodásban, amely részletes tájékoztatást ad a mezőgazdasági termelőknek termésük növekedéséről és állapotáról. Ez az elképzelések szerint lehetővé tenné a víz és a vegyi anyagok – műtrágyák és peszticidek – hatékonyabb és célzott felhasználását. Ez a felület szabadon elérhető az interneten és különböző forrásokból származó adatokat gyűjt össze.
Fenntartható vízgazdálkodást akarnak
A mezőgazdasági és környezetvédelmi biztosok áprilisban elfogadtak egy munkadokumentumot, amelynek központjában a mezőgazdaság fenntartható vízgazdálkodásának biztosítását célzó intézkedések állnak. Ez lehet a másik hangsúlyos eleme a KAP-nak. Phil Hogan bejelentett egy olyan információs kezdeményezést, amely a legjobb vízgazdálkodási gyakorlatokról szól. Ez lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy választhassanak a kedvező intézkedések közül a vízgazdálkodás és a mezőgazdaság területén. Andrea Kohl, a Természetvédelmi Világalap (WWF) európai főpolitikai tisztviselője szerint további erőfeszítésekre lenne szükség a víz fenntartható mezőgazdasági felhasználásával kapcsolatban. Az egyik legfontosabb feladat, hogy az úgynevezett uniós vízkeretirányelv jobban épüljön be a KAP-ba – tette hozzá.
HN-összefoglaló