Fél évig még maradnak a hatósági árak
A kormány szeptember 28-i üléséről kiadott hivatalos közlemények egyikében az olvasható, hogy az aznap elfogadott sürgősségi kormányrendelet révén módosították és kiegészítették a villamos energia és a földgáz törvényét. (Az utólag módosított és kiegészített 2012/123-as törvényről van szó.) Továbbá az is olvasható, hogy a kormányrendelet egyik célja olyan mechanizmusok biztosítása volt, amelyek lehetővé teszik a hazai piacon a földgázügyletek diszkriminációmentes, transzparens és versenyképes lebonyolítását. Ilyenképpen pedig országos szinten megteremtődnek a földgáz reális árakon történő értékesítésének feltételei, azaz a kereslet és a kínálat alapján.
A szóban forgó sürgősségi kormányrendelet, a 2016/64-es, a Hivatalos Közlöny október 11-i számában jelent meg, s nagy meglepetéssel észleltük, hogy annak meghozatali, illetve keltezési időpontjaként október 5-e szerepel. Sajnos nem az első eset, hogy egy kormányülésről a napirenddel és az elfogadott jogszabályokkal kapcsolatosan kiadott közleményekben egy dolog (ez esetben egy adott időpont) szerepel, majd a Hivatalos Közlönyből másról szerzünk tudomást. Volt arra is példa, hogy az ilyenszerű „időeltolódást” a kormányszóvivő azzal próbálta megindokolni, megmagyarázni, hogy utólag kapták kézhez a Törvénykezési Tanács véleményezését. (Egyébként hasonlóképpen történt egy másik sürgősségi kormányrendelettel is, amelynek kapcsán akár azt a következtetést is levonhatnánk, hogy azt kétszer is elfogadták.)
A Hivatalos Közlönyben megjelent sürgősségi kormányrendelet felvezetőjében megindokolásként egy másabb ügyet nyomatékolnak: a törvénymódosítás nem tűr halasztást, ugyanis több mint időszerűvé vált egy uniós direktíva betartatása, illetve beültetése a hazai jogszabályozásba, mert ellenkező esetben a román állam büntetésekre számíthat. Az Európai Parlament és Tanács 2009/73-as irányelvéről van szó, pontosabban annak 40-es szakaszának ama előírásáról miszerint a tagállamok közötti földgáz-kereskedelemre vonatkozó korlátozásokat el kell törölni, beleértve a megfelelő, határokon átnyúló szállítási kapacitások fejlesztését, megkönnyítve a földgáznak az egész közösségben való áramlását. Nem tartozik közvetlenül ebbe a témakörbe, de meg kell említenünk azt is, hogy a hazai gázár-liberalizálásra vonatkozó „menetrend” bizonyos értelemben okafogyottá vált, mert esetenként a szabadpiaci árak „versenyképesebbé” váltak, mint a hatóságilag megállapított árak. Ám ennek ellenére a most megjelent és hatályba lépett kormányrendelet bizonyos módosításokat is tartalmaz a lakossági gázfogyasztással, illetve árszabályozással kapcsolatosan is (beleértve a távfűtésre fordított földgázfogyasztást is).
Egyelőre kormányhatározat révén
A törvény 124-es szakaszának átfogalmazása értelmében a földgáztermelők 2017. március 31-ig arra kötelezettek, hogy prioritásként kezeljék annak a földgázmennyiségnek a biztosítását, amely szükséges a háztartási fogyasztások fedezésére (beleértve a távfűtés előállítására felhasznált földgázmennyiségét is), megfelelően az országos energiaszabályozási szakhatóság (ANRE) szabályzóinak és betartva az árliberalizálási grafikont. Ugyanakkor egy másik szakasz, nevezetesen a 181-es átfogalmazott előírása értelmében 2017. március 31-ig a háztartási fogyasztás és a lakosság számára biztosított távfűtés előállítására felhasznált földgáz felvásárlási árát a szaktárca javaslatára kormányhatározat révén állapítják meg.
Ezek szerint a jövő esztendő második évnegyedétől kezdődően a lakossági földgázárat már nem hatóságilag fogják megállapítani, hanem az a kereslet-kínálat függvényében fog képződni, de ugyanakkor be kell tartani bizonyos szakhatósági szabályzásokat is (és számolni kell a felvásárlási árra rátapadó másabb költségtételekkel, díjszabásokkal is).
Hatósági rendelet
A mostani törvénymódosítást bizonyos értelemben megelőzte az Országos Energiaszabályozási Szakhatóság (ANRE), illetve annak elnöke, aki az elmúlt hetekben több olyan rendeletet is kibocsátott, amelyek révén módosította a szabályozott földgázárak megállapítására vonatkozó megelőző rendeleteinek egyes előírásait. A szóban forgó rendeletek között említhetjük meg a 2016/59-est is, amely révén módosult a Hargaz Hargita Gáz Rt.-nek a háztartási fogyasztók hatósági áraira vonatkozó 2015/76-os rendelete. Az október 1-jén hatályba lépett új rendelet értelmében a 23,25 MWh-nál kevesebb fogyasztás esetén a díjszabás az eddigi 124,97 lej/MWh-ról 124,43 lej/MWh-ra csökkent, évi 23,26 és 116,28 MWh közti fogyasztás esetén 123,07 lej/MWh-ról 122,23 lej/MWh-ra csökkent, évi 111,29 MWh felett pedig 122,43 lej/MWh-ról 121,89 lej/MWh. (A másik megyénkbeli gázszolgáltató, az E.ON Energie Románia esetében pedig október 1-jétől nem módosultak a háztartási fogyasztási díjszabások.)
Azzal az észrevétellel indítottuk írásunkat, hogy a felvázolt sürgősségi kormányrendelet körül valami nem volt rendjén a kormány háza táján és hasonló értelemben kell zárnunk is: a szóban forgó jogszabályban az is szerepelt, hogy annak egyik rendelkezésével kapcsolatosan a kormánynak október 15-ig meg kell hoznia az adott kvóták megállapítására vonatkozó kormányhatározatot. A tegnapi kormányülésen viszont erre nem került sor…
Hecser Zoltán