Hirdetés

Értékeinket tükröző vállalkozások


Sikeresen fejeződött be a szé­kely­ud­var­he­lyi Civitas Alapítvány és a csíkszeredai Hargita Megyei Innovációs és Inkubátor Központtal a SPEED – Egy hatékony és fejlett gazdaságért nevű projekt. Harminchat helyi vállalkozás létrehozásában és fejlesztésében segítettek.

Tegnapi sajtótájékoztatón Kis Zoltán projektvezető számolt be arról a nagy volumenű, 1200 személyt megmozgató, több mint 10 millió lejes projektről, amelyet közel három éven keresztül követtek végig az alapítvány munkatársai, és január végén fejeződik be. A kezdetekkor a projektről csoportos és egyéni tájékoztató eseményeket szerveztek több – Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben – megyében, amelyeken 1205 személy vett részt, ebből 420-at részesítettek vállalkozásfejlesztő képzésben. Végül 363 személy vizsgázott sikeresen, a csoport első tíz helyezettjét prémiummal jutalmazták. 162 személy nyújtotta be üzleti tervét, és a független zsűri 36 üzleti tervet választott ki, egyenként 
177 740 lej értékű támogatással. A projekt hetvenhat új munkahelyet hívott létre, hisz a kedvezményezettek vállalták minimum két munkahely teremtését.
Kolumbán Gábor, a Civitas Alapítvány elnöke arról beszélt, az elmúlt három év hosszú időnek tűnik, de még mindig kevés ahhoz, hogy kiderüljön, az életre hívott vállalkozások fenntarthatóak-e, hogy teljesül-e az a programcél, ami szerint javítanák a központi térség életminőségét. 
– Mindenképp örvendetes, hogy 36 vállalkozás eljutott a projekt végéig, és egyik szebb, mint a másik, nem kell szégyenkeznünk, hogy ezeket a vállalkozásokat életre hívtuk. Beleillenek a képbe, a székely ember és környezetének valós értékét tükröző, szükségleteire választ kereső vállalkozások – fogalmazott Kolumbán Gábor, aki szerint ők is sokat tanultak és nyitottak egy új területet a Civitas életében.
Hozzátette: tanáremberként jó érzéssel tölti el a visszajelezés, miszerint a diákjainak átadott elmélet a gyakorlatban is megállja a helyét.
A csíkszeredai Hargita Megyei Innovációs és Inkubátor Központ munkatársa, Benedek Berta online kapcsolódott be a projektzáró eseménybe. 
– A projekt egyik nagy hozadéka a kialakult jó emberi kapcsolatok a pályázók és a két civil szervezet személyzete között, ami hosszú távon kamatoztatható értéket jelent. A projekt lebonyolítását teljes egészében civil szervezetekre bízták, mind az oktatást, mind a finanszírozott üzleti tervek kiválasztását, a támogatás átutalását, a vállalkozások monitorizálását. Tudtommal ez volt az első ilyen program Romániában, ráadásul sikeres is, és ez jó példa lehet a következő kiírási periódusban – fogalmazott Benedek Berta.
Az elmúlt évek vállalkozói tapasztalatait tanulmánykötetbe foglalták, a projektben résztvevők és kívülálló vállalkozások képviselőinek segítségével vizsgálták a vállalkozói környezet aktuális helyzetét. A tanulmány dr. Szabó Árpád segítségével készült el, aki nagyon igényes kutatást végzett. 
– Interjúkat készítettem a vállalkozókkal, azokkal is, akik részt vettek a projektben és olyanokkal is, akik nem. Részben felmértük az oktatási folyamatot, az esettanulmányok versenyét, milyen alkalmazottakra tudtak szert tenni stb. – avatott be a részletekbe a szakember. 
A projekt fő célja a közép-romániai fejlesztési régió lakossága életszínvonalának növelése, a vállalkozói képességek fejlesztése, városi vállalkozások létrehozása új munkahelyek megteremtése által.
Az eseményre néhány helyi vállalkozót is meghívtak, akik vállalkozásukról számoltak be és arról, hogy milyen problémákkal szembesültek a projekt ideje alatt, illetve milyen beruházásokat sikerült megvalósítaniuk a megpályázott pénzből.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!