Élet a medvék között Tusnádfürdőn: Egy ökológiai terepgyakorlat tapasztalata
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem biológia és ökológia szakos diákjai terepgyakorlaton vettek részt Tusnádfürdőn július 4–10. között. Azt kutatták, hogyan élik meg az emberek a medvék jelenlétét a városban, illetve mennyire hatékonyak a villanypásztorok. A részt vevő diákok tapasztalataikat, élményeiket osztották meg lapunkkal.
A diákok terepgyakorlata egyébként az Együtt a természetért nevű projekt része, melynek kivitelezője az ACCENT GeoÖkológiai Szervezet. A projektet a Polgár-Társ Alapítvány meg a MOL Románia támogatja, és a tusnádfürdői önkormányzattal, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemmel és a tusnádfürdői Jókai Mór Általános Iskolával együttműködve valósították meg. A tevékenység helyi koordinátora a kivitelező részéről Imecs István ökológus volt, a diákokat pedig dr. Hartel Tibor kísérte a BBTE részéről. A projekt koordinátora az ACCENT GeoÖkológiai Szervezet részéről Pilbáth G. Attila.
A gyakorlatozó egyetemisták a Tusnádfürdőn szerzett tapasztalataikat osztották meg lapunkkal, hiszen a kutatás adatainak elemzése még folyamatban van, a következtetésekre még várni kell. A hallgatók két témakörrel dolgoztak: az egyik csoport azt kutatta, hogyan élik meg az emberek a medvék jelenlétét a városban. Összesen 437 háztartást vizsgáltak meg, kérdőíves módszerrel dolgoztak. Ez a csoport a villanypásztorok hatékonyságát vizsgálta, illetve a villanypásztor működtetésével kapcsolatos véleményeket mérte fel. A másik csoport a Tusnádfürdőről a Szent Anna-tó kráterének pereméig vezető turistaösvény biodiverzitásának felmérését végezte. Ez a csoport egy tanösvényhez dolgozott ki információkat turisták számára, és ismertetőtáblákat tervezett meg, amelyek tartalmazni fogják a terület és az ott előforduló leggyakoribb fajok jellegzetességeit, valamint más természeti érdekességeket.
‒ Többünknek nem volt semmiféle előzetes tapasztalata arról, hogy mit jelent egy medvés városban élni. A számunkra hétköznapi életvitel itt teljesen átalakul, és akár a legalapvetőbb mindennapi tevékenységeinket is a medve jelenléte befolyásolta. Olyan egyértelmű dolgok, mint a munkahelyre, iskolába való biztonságos eljutás, szemétkezelés, kikapcsolódás és más háztartás körüli tevékenységek állandó prevenciót, tudatos odafigyelést igényelnek a helyiek részéről – közölték a diákok.
Beszámolójukban többek közt arról is szót ejtettek, hogy ökológus és biológus hallgatókként fontos volt számukra, hogy megtapasztalják, milyen a helyi közösség mindennapi élete. Egyetemet végzett jövőbeli szakemberekként pedig testközelből szembesülhettek a természetvédelem társadalmi vetületével. Azt is látták, hogy milyen társadalmi, gazdasági ára van annak, amikor a természetvédelmi feladatokat nem kellőképpen menedzselik.
‒ A barnamedve védett faj az Európai Unióban és Romániában is, de rengeteg érdek, érték, tapasztalat van körülötte, és ezeket valóban csak akkor ismerhetjük meg, ha közvetlen tapasztalat során átérezzük azt, ahogyan a helyi közösség megéli a medvék jelenlétét a településen ‒ mondták.
Tanítani kellene a turistákat
A hallgatók az egyetemi iskolapéldák után szembesültek azzal, hogy mennyire sokszínű, sokrétű egy adott helyzet, amelyhez folyton alkalmazkodni kell. Tusnádfürdőn rengeteg turista megfordul, amitől a helyiek megélhetése is függ, viszont egyben a látogatók meg is nehezítik a medvék általi károk megelőzését például azzal, ahogyan viselkednek, ahogyan gyűjtik a szemetet. A diákok többször tapasztalták azt, hogy a helyi gyermekek estefelé eltűnnek az utcákról, ugyanis nem szabad kint maradniuk, bár este hét órakor még világosság van, és a helyi felnőttek is csak ritkán járkálnak. Ezzel szemben a turistáknál mintha akkor kezdődne az élet: csoportosan indultak el medvéket nézni, elemlámpával, olykor zajongva.
‒ Ebből azt tanultuk meg, hogy minden turistának meg kellene tanulnia és betartania egy olyan viselkedéssorozatot, amely specifikusan a medvés településekre jellemző. Ha nem teszik meg, csak meggyűlik a helyiek baja a medvékkel, és ez a fajta turizmus se nem fenntartható, se nem etikus – szögezték le.
A tusnádfürdőiekkel is szóba álltak, a helyi emberek beszámolóiból arra a következtetésre jutottak, hogy a legtöbbjük szerint nagyon nagy kihívást jelent a medvék jelenléte a városban, és már egyáltalán nem látnak turisztikai lehetőséget ebben. A helyzet átbillent a ló túloldalára: ami eddig a hely egyik vonzereje volt, most elrettentő tényező sok esetben. A hallgatók adatai szerint a 437 meglátogatott háztartás 60 százalékán van villanypásztor, leginkább egy szállal, de szép számban találtak kétszálas megoldásokat is. A legtöbb villanypásztoros háztartáshoz, illetve más ingatlanokhoz 2019–2020-ban telepítették e megelőző eszközöket, ennek 85 százaléka a helyi önkormányzat hozzájárulásával vagy részhozzájárulásával történt meg.
Hatékony megoldások
A tapasztalatok szerint hatékony megoldás a medvék távol tartására a villanypásztor használata, a szemetesek elzárása, gyümölcsök begyűjtése. A hallgatók a lakosokkal beszélgetve kiderítették, hogy több medve okozza a konfliktusokat Tusnádfürdőn: a beszámolók alapján tizenkét medve osztozik Tusnádfürdő különböző részein. Mindegyik más viselkedéssel, temperamentummal és módszerrel képes kellemetlenségeket okozni.
‒ Megtanultuk, hogy a medvés helyzetre olyan településeken, mint Tusnádfürdő, nem egy, hanem több megoldás is létezik. Ezeket egyszerre kell alkalmazni, ha az a cél, hogy a település körül medvék éljenek, és a település medvebiztos legyen. A megkérdezettek szerint az ideális megoldás az lenne, ha Tusnádfürdőt és környékét medvebiztossá és nem medvementessé tennék. Ez a gondolat magával hozza nemcsak a kilövést, hanem számos olyan intézkedést, amely az emberek biztonságérzetét növeli, és az emberi viselkedést formálja. A diákok szerint Tusnádfürdőnek a sajátos helyzete miatt komoly segítséget kellene kapnia a kormánytól, ha a cél tényleg az, hogy a település ne veszítse el azt az identitását, amit részben a medvék formálnak.
A csapatmunka ereje
A hallgatók saját bőrükön tapasztalták, hogy csapatban az erő, hiszen egyénileg lehetetlen lett volna ezt a tanösvényt és a medve-ember konfliktus felmérését kivitelezni egy hét alatt. Aktív turistákként járták a természetet, miközben az ott zajló természetes életfolyamatokat nem zavarták meg. Számos információ került a birtokukba, és a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy ki tudják válogatni a legjelentősebbeket közülük.
‒ Munkánk során fontos tényezőnek bizonyult a türelem és a felismerés, hogy a média nem tükrözi pontosan a valóságot. Bátorítunk mindenkit arra, hogy törekedjen hiteles forrásokból tájékozódni, merjen véleményt nyilvánítani, segítséget kérni, illetve nyújtani. A probléma közös, ezért együttes megoldásokra van szükség, mindennek alapja a kommunikáció – vélekedtek.
Elmondásuk szerint megpróbálták a teljes szakmai tudásukat a tőlük telhető legjobb módon átadni, remélve, hogy mind a helyi közösség, mind a leendő idelátogató turisták számára hasznos információkat hagynak maguk után.
‒ Azt üzennénk az olvasóknak, hogy bátran járjanak a természetben, nyitott szemmel megfigyelve a jelen levő biodiverzitást, és figyeljenek arra, hogy minél kevesebb nyomot hagyjanak maguk után – mondták.
Hozzáfűzték: hálásak a helyi közösség bizalmáért és nyitottságáért, illetve remélik, hogy a hatóságok megfelelő megoldást találnak majd azért, hogy Tusnádfürdőnek az identitása, amelyet részben a medvék is formálnak, ne vesszen el.
Péter Ágnes