Együtt kell nőni a gyümölcsössel
Ha valaki eddig azt gondolta, a gyümölcsös telepítése a tervezéssel kezdődik, akkor a hétvégén Etéden tartott képzésen megtudhatta: először az asszonyt kell kérdezni, aztán jöhet a tervezés. A szervezők viszont nem vicceltek: kertek kialakítása során felgyűlt tapasztalatokról, idénymunkákról is szó esett a Civitas Alapítvány által szervezett képzésen.
[caption id="attachment_17983" align="aligncenter" width="620"] Kerttervezés papíron. Gyümölcsöseikben gyakorolhatják a tanultakat a gazdák Fotó: Daczó Dénes[/caption]
Etédre hívta és várta a hétvégén a gyümölcsöstelepítés, gyümölcskert-tervezés iránt érdeklődő gazdákat a Civitas Alapítvány.
– Oda kell figyeljünk, hogy egyszerre nőjünk a kerttel. Nagyon sokan pályázatban gondolkodnak, sok energiát befektetnek abba, hogy nagy gyümölcsöst hozzanak létre. Ha nem vagyunk még felkészülve, felnőve a nagyobb méretű gyümölcsös gondozásához, ez hamar teherré válik számunkra – foglalta össze az elmúlt időszak tapasztalatait Pakot Mónika projektvezető, a Civitas Alapítvány munkatársa.
A Civitas Alapítvány Etéden szervezett képzése elsősorban a gyümölcsösök tervezésével kapcsolatos kérdésekre kívánt válaszokat adni. A gödöllői Szent István Egyetem vezetésével, angol, katalán, magyarországi és romániai civilszervezet részvételével zajló nemzetközi projektben az alapítvány is szerepet vállalt. Céljuk, olyan tananyag kidolgozása, amely lehetővé teszi az oktatóknak, hogy egyszerű nyelvezettel, közérthetően tanítsák a növény- és gyümölcstermesztést a gazdáknak.
– Azzal a jelenséggel szembesültünk, hogy van egy réteg, akik egyetemen szerzett szaktudással elkezdenek kertészkedni és oktatni. Amikor oktatásba kezdenek, olyan szakszavakat használnak, ami nem éri el az embereket. Olyan tananyagokat próbálunk kidolgozni, amelyek a munkafolyamatot írják le egyszerű nyelvezeten. Párhuzamosan képzéseket is tartunk, ahol a tudást is próbáljuk átadni, olyan nyelvezeten, ami mindenki számára elérhető – mondta Pakot Mónika. Az új oktatási tananyag megjelentetését 2016-ra tervezik. Az egynapos képzésen a résztvevők elsőként a saját meglévő vagy megálmodott gyümölcsöskertjüket kellett lerajzolják. Ennek bemutatásával rávilágítottak azokra a gondokra, amelyekkel küzdenek a gazdák. Vannak, akik a gyümölcsös kialakításakor jelentős energiát, pénzt fektetnek a kerítés építésre, a telek lezárásába. Mások a természetes környezetet igyekeznek úgy alakítani, hogy a fák, a vadon növekedő bokrok megvédjék a gyümölcsfákat.
Kolumbán Gábor arról beszélt előadásában, milyen szerepe van a gyümölcsösöknek a tájban. Ferencz Lehel kertészmérnök a gyümölcsösökben esedékes idénymunkákra tért ki. A találkozó jó alkalom volt arra is, hogy a harminc résztvevő, akik közül Segesvárról és Gyergyóújfaluból is érkeztek, egymást is megismerjék. A későbbiekben a gyümölcstermesztés terén szerzett tudást és tapasztalatot egymásnak is továbbadhassák.
Az etédi képzés után a Civitas Alapítvány olyan településekre szeretne eljutni az előadással, ahol nagy a munkanélküliség, a gyümölcs- és zöldségtermesztés pedig alternatíva lenne az önfenntartáshoz – hangsúlyozta Pakot Mónika.
Daczó Dénes