Egyre aggasztóbb a gyógyszerhiány a patikákban
Nem kizárólag Hargita megyére jellemző, hanem országos probléma, hogy egyre több gyógyszer, közöttük krónikus betegek – szó szerint életbevágóan fontos – orvosságai tűnnek el a patikákból. A szakemberek azt állítják, kifejezetten a gyógyszerárak számlájára írható a jelenség.
[caption id="attachment_19452" align="aligncenter" width="620"] Külföldön jobb áron értékesíthető az a gyógyszer, amelyet a gyártók eredetileg Romániának szántak. A lehetőség nem is marad kiaknázatlan[/caption]
A cukorbetegeknek létfontosságú inzulinkészítmények közel fele jelenleg hiánycikknek számít, olyan inzulininjekció is van, amit ma Romániában képtelenség beszerezni. Úgy tűnik, hogy a teljes készlet, amit behoznak az országba, el is megy exportra – állítja Páll Gábor, a csíkszeredai Parafarm gyógyszertár vezetője. Magyarázatot is ad: a készítmények alacsony hazai forgalmazási ára áll a jelenség hátterében. Ami a valóságban egyáltalán nem azt jelenti, hogy a romániai betegek túl olcsón jutnának orvossághoz, hanem azt, hogy az importőrök behozzák ugyan az országba a gyógyszereket, de azonnal exportálják is, mivel külföldön sokkal jobb áron tudják értékesíteni azokat.
Elosztás: vannak beépített fékek, csaknem muszáj használni
A gyógyszerpiac úgy működik, hogy a gyógyszergyártók szerződésben meghatározott mennyiségeket gyártanak különböző országoknak a készítményeikből, így Romániának is, figyelembe véve az ország reális szükségletét. A különböző országok számára leszerződött mennyiségek le is födik a gyárak kapacitását, így arra, hogy egy-egy országban fellépő hiány esetén pluszmennyiséget gyártsanak az illető ország számára, gyakorlatilag nincs lehetőség. A Romániának gyártott készítményeket más országba bejegyzett forgalmazók nem vihetik el, tehát ezek a készítmények csak hozzánk jöhetnek – ám azt már nem tiltja semmi, hogy miután az országba behozták, a kereskedők ki is vigyék, magyarázta Páll Gábor.
Gyártók: ők sem érzéketlenek a piaccal szemben
Azt mondja, ezt a helyzetet a gyógyszergyártók sem szeretik, de tehetetlenül állnak a jelenséggel szemben. Van ugyan próbálkozás a „büntetésre” – egy gyógyszergyártó például, miután a német piacon talált bizonyos mennyiséget abból a sorozatból, amit a román piac számára gyártott, megtette azt, hogy a következő szállítmánynál annyival kevesebbet adott az illető készítményből Romániának –, de a jelenséget megfékezni nem tudják. Így hiába van Románia számára leszerződött mennyiség bizonyos gyógyszerekből, mivel a forgalmazók, ahogy behozzák, rögtön ki is viszik az országból, nyilván nem jut el a hazai betegekhez.
– Az is nyom a latban, hogy a gyógyszerárak lenyomása miatt a gyártók már nem hajlandók árulni a készítményeiket Romániában. Hivatalosan ugyan nem vonulnak ki az országból, mert ez nem érdekük, de egyszerűen nem adnak a termékeikből – fogalmazott Páll Gábor.
Hiány: helyettesítő a helyettesítő gyógyszerre
Nemcsak az inzulint érinti ez a jelenség: gond van bizonyos onkológiai szerek beszerzésével, és eltűnt a hazai gyógyszerpiacról néhány olyan készítmény is, amelyekkel pszichiátriai betegeket kezeltek.
– A betegeknek nincs más lehetőségük, minthogy felkeressék kezelőorvosukat, és megpróbálják más készítménnyel beállítani a kezelést. A gond csak az, hogy semmi garancia nincs arra, hogy ami ma kapható, az holnap is lesz a patikák polcain. Egyre komolyabb beszerzési gondokkal küszködünk – summázott a gyógyszertárvezető.
A minisztérium: értesítve lesz, pedig már tudja
A jelenségről a közegészségügyi igazgatóság is értesült, bár nem az orvosoktól.
– Irányunkba nem nagyon jelzik az orvosok az efféle problémát. Úgy gondolják, hogy finanszírozási oka lehet a gyógyszerhiánynak, a finanszírozó meg az egészségügyi biztosítópénztár, így ott keresik a hibát. Holott ez a jelenség egy törvénymódosítás következménye, és jó, ha az egészségpolitikai, egészségstratégiai problémákat nálunk is jelzik– fogalmazott dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Azt mondja, ő a betegektől értesült a gyógyszerek eltűnéséről, ezért kezdett érdeklődni a gyógyszertáraknál, és ezért kért maga is Páll Gábortól egy jelentést arról, hogy milyen készítmények beszerzésével van gondjuk.
– Ahogy ezt a jelentést megkapom, bár ezt nem kérték tőlem, azonnal továbbítom a minisztériumba. Nem szeretném ugyanis, hogy január 3-án úgy kezdjük az új évet, hogy életbevágóan fontos gyógyszerek hiányoznak a megye patikáiból – fogalmazott az igazgató.
Forró-Erős Gyöngyi