Egymillió lejt költenének idén a bértámogatási programra: Fiatalok alkalmazására késztetik az agrárcégeket
Egy éven keresztül képzettség függvényében havi 500, 750 vagy 1000 lejes támogatással ösztönözné a 40 évnél fiatalabb munkavállalók alkalmazására a mezőgazdasági szövetkezeteket, élelmiszer-feldolgozókat és agrárvállalkozásokat a kormány. A programra idén 1 millió lejt szán a mezőgazdasági minisztérium. Tavaly Hargita megyében nem volt átütő sikere a programnak, idén talán nagyobb érdeklődés lesz.
Egymillió lejt irányoz elő idénre a munkaadóknak bértámogatás formájában a fiatalok mezőgazdasági, halgazdálkodási és élelmiszeripari foglalkoztatásának ösztönzésére a kormány – derül ki abból a határozattervezetből, amit honlapján keresztül bocsátott közvitára a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium. A tíz napig véleményezhető, csupán pár soros jogszabálytervezet a tavaly elfogadott 325. számú kormányhatározatot módosítaná, mégpedig a 2020-ra szánt finanszírozási keretösszeg terén. A program támogatási feltételein és követelményein a közvitára bocsátott tervezet értelmében nem változtatnának.
A bértámogatást elsőként tavaly vehették igénybe a mezőgazdaságban tevékenykedő cégek, élelmiszertermelők, feldolgozók, mezőgazdasági szövetkezetek. Hargita megyéből azonban tavaly nagyon kevés vállalkozás élt a lehetőséggel. A munkáltatóknak kínált támogatás 12 hónapra igényelhető, azon gazdálkodók vagy élelmiszeripari vállalkozások esetében, akik munkaszerződéssel legkevesebb két, 40 éves kor alatti fiatalt alkalmaznak legalább egy esztendőre. A bérkiegészítő támogatás az alkalmazott fiatalok képzettségének függvényében változik: a felsőfokú végzettséggel rendelkezők alkalmazását havi 1000 lejjel, a középfokú szakirányú vagy rövid szakmai képzettséggel rendelkező munkavállalók foglalkoztatását havi 750 lejjel, a szakképzetlen munkaerő alkalmazását pedig havi 500 lejjel támogatja a mezőgazdasági minisztérium. A bérkiegészítő támogatást a magánszemélyek, családi és egyéni vállalkozások, mezőgazdasági szövetkezetek, kereskedelmi vállalatok, illetve egyéb olyan társulási formák is igénybe vehetik, akik a mezőgazdaság, halászat és élelmiszeriparban tevékenykednek.
A részvételhez a munkáltatók részéről a személyi igazolvány vagy a cégbejegyzési tanúsítvány, a helyi önkormányzat által kibocsátott adóügyi bizonylat, az adóhivatal által kibocsátott pénzügyi bizonylat, egy aktív folyószámláról tanúskodó banki vagy kincstári igazolás, valamint az alkalmazottakat nyilvántartó regiszter (Revisal) kivonata szükséges. A kedvezményezett fiatal alkalmazottaktól a programban való részvételhez a személyi igazolványt, valamint a szakmai végzettséget igazoló dokumentumot kérik.
Domján Levente