Hirdetés

Egyenlő munkáért egyenlő fizetést követelnek a közalkalmazottak

Három Hargita megyei állami intézmény képviselői és alkalmazottai kezdtek spontán sztrájkba szerda délelőtt Csíkszeredában a nyugdíjpénztár épülete előtt. Tiltakozásuk oka, hogy úgy érzik, hátrányosan megkülönböztetik őket a többi köztisztségviselőtől. Elmondásuk szerint komoly pénzügyi és humán erőforrásokra lenne szükség a munkaerő-elhelyező ügynökségnél, a nyugdíjpénztárnál és a kifizetési ügynökségnél.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 2 perc
Egyenlő munkáért egyenlő fizetést követelnek a közalkalmazottak
A Hargita Megyei Nyugdíjpénztár épülete előtt tiltakoztak Fotó: László F. Csaba

A spontán sztrájkot egész pontosan a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár és a Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség képviselői és alkalmazottai kezdték el. Érdeklődésünkre Jánó Edit-Andrea, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség szakszervezeti vezetője elmondta: a megmozdulás üzenete, hogy az általuk képviselt intézményeknek pénzügyi és humán erőforrásokra lenne szükségük.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


– Úgy érezzük, hogy diszkriminálva vagyunk más közalkalmazottakhoz viszonyítva.

Mi is ugyanolyan fontos munkát végzünk, mégis kisebb a fizetésünk, mint például a pénzügy vagy az egészségbiztosítási pénztár alkalmazottainak.

Nem arról van szó, hogy úgy gondolnánk, nekik nincs joguk arra a pénzre, hanem arról, hogy ha egységes bértörvény érvényes az országban valamennyi közalkalmazottra nézve, akkor nem szabad létezzen kivételezés és diszkriminálás, hogy az egyik munka fontosabb, mint a másik – részletezte a szakszervezeti vezető. Ugyanakkor kiemelte: a három sztrájkoló intézmény ügyfelei mind hátrányos helyzetű személyek.

A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség évek óta nem tud személyzetet alkalmazni, hét-nyolc évvel ezelőtt hatvanöten, ma csupán harmincegyen dolgoznak ott, miközben a szolgáltatásaik palettája egyre bővül.

Hozzátette: bár a munkanélküliek száma csökkent, most olyanok vannak az adatbázisukban, akikkel többet kell foglalkozniuk ahhoz, hogy rábírják őket arra, hogy aktívan részt vegyenek, jelen legyenek a munkaerőpiacon.

– Az intézményünkön belül erős személyzethiány van, emellett

jóformán nincs, amivel dolgozzunk, régiek a számítógépeink, nincs nyomtatónk, illetve informatikai rendszerekre is szükségünk lenne, hogy növelni tudjuk a szolgáltatásaink minőségét.

Ezekhez pénzügyi és humán erőforrásokra lenne szükség – mutatott rá Jánó Edit-Andrea.

Az intézmények tevékenysége nem szűnt meg a spontán sztrájk ideje alatt, nem vett részt rajta valamennyi közalkalmazott, voltak kollégáik, akik az irodában maradtak, fogadják az ügyfeleket, mert ügyfeleik nem szenvedhetnek, még akkor sem, ha ők úgy érzik, hogy kéréseik jogosak, osztotta meg gondolatait a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség szakszervezeti vezetője.

A szerda délelőtti spontán sztrájk során az alkalmazottak a „Méltányos díjazást”, „A szakemberek tiszteletet és megfelelő munkakörülményeket érdemelnek”, „Egyenlő munka, egyenlő fizetés”, „Tisztességes bánásmódot”, „Alkalmazás a túlterhelt részlegeken” feliratú táblákkal tüntettek.

Hibaigazítás

Eredetileg tévesen közöltük, hogy a  Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) munkatársai is részt vettek a sztrájkban. Az érintettektől elnézést kérünk az esetlegesen okozott kellemetlenségért!



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!