Drogprevenció fiataloknak
A Gyulafehérvári Caritas munkatársai ötödik éve végzik alkohol- és drogprevenciós munkájukat Hargita megyében: ősszel hat Hargita megyei településen – Zetelakán, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyóremetén, Gyergyócsomafalván és Gyergyóditróban – tartottak foglalkozásokat közel ötszáz általános és középiskolás diáknak.
A Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ és a megyei Drogfogyasztást Megelőző Központ 2011–2012-es tanévben végzett felmérésének eredménye késztette arra a Gyulafehérvári Caritas munkatársait, hogy a fiatalok körében prevenciós programsorozatot indítsanak, amely felhívja az érintett korcsoport figyelmét az alkohol és más tudatmódosító szerek fogyasztásának veszélyeire és következményeire. Az említett felmérésből ugyanis kiderült, hogy Hargita megyében a gyerekek már 11-12 éves korban kipróbálják a dohányzást, fogyasztottak már alkoholt, kávét, illetve 15-16 évesen kapcsolatba kerülnek az illegális drogokkal, ugyanakkor a szert kipróbálók és használók száma is növekvő tendenciát mutat.
– A felmérés bizonyítja, hogy a megelőzés nagyon fontos ezen a területen, ezért egy pályázat segítségével elindítottuk a Ki-út konzultációs programot. Nem az a célunk, hogy a fiatalokat egy előadás keretében felvilágosítsuk a szenvedélybetegségekről, hanem hogy készségfejlesztő, konfliktusmegoldó, önismereti foglalkozásokat szervezzünk számukra iskolai keretek között – tudtuk meg a programfelelőstől. Mezei Hajnal szerint az egymásra épülő, három alkalmas prevenciós foglalkozások arra fókuszálnak, hogy a gyerekek bizalmas körben találkozhassanak önmaguk és egymás problémáival.
A Ki-út konzultációs program munkatársai a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság támogatásával, ősszel hat Hargita megyei településen tartottak prevenciós programsorozatot 490 általános és középiskolás diáknak.
– A feldolgozott témák révén a fiataloknak lehetőségük nyílt arra, hogy megvizsgálják az önmagukkal és a környezetükkel való kapcsolatukat, megismerkedhettek különböző kommunikációs technikákkal és problémamegoldó módszerekkel, valamint stresszkezelő stratégiákkal. Fontos ugyanakkor, hogy megismerték a Ki-út programot mint segítséget nyújtó, szenvedélybetegeket és hozzátartozóikat támogató szolgálatot, ahová szükség esetén bizalommal fordulhatnak – jelezte Mezei Hajnal programfelelős.
[box type="shadow" ]Köztes Átmenetek – a drog
Köztes Átmenetek – a drog címmel nyílt interaktív drogprevenciós kiállítás Székelyudvarhelyen. A Siculus Ifjúsági Házban, 5 szobában, 130 négyzetméteren kialakított tárlat december 19-ig fogadja a csoportokat: diákokat, pedagógusokat, szülőket és minden 14 évet betöltött személyt. A kiállítást Hay Éva budapesti mentálhigiéniás szakember alkotta meg kollégáival, 15 éve kisebb-nagyobb módosításokkal működik, utazik városról városra. Hay Éva a december elsejei megnyitón azt mondta: ez a drogprevenciós program nem azt mondja meg, hogy mi a jó és mi a rossz, inkább elgondolkodtat és a helyes döntéshozatalban segít – szidás, ijesztgetés nélkül. Vass Orsolya, az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) elnöke közölte, az előzetesen bejelentkezett látogatók száma már eléri az 1000 főt, a további érdeklődők a 0756–022932 vagy 0266–213371-es telefonszámokon jelezhetik részvételi szándékukat. Legtöbb 16 fős csoportokat fogadnak, a látogatókat szakemberek vezetik végig a tárlaton. A drogprevenciós kiállítás létrejöttét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet támogatta, társzervezője az UFF.[/box]
Pál Bíborka