Döntőbe jutott a Csíkszeredai Sportklub

Némi meglepetésre a jégkorong Erste Liga negyedik összecsapásán a Csíkszeredai Sportklub vereséget szenvedett a Debreceni EAC vendégeként, így a párharc visszatért Csíkszeredába. A címvédő kék-fehérek az ötödik találkozó nagy részében szenvedtek, végül sikerült felőrölni az ellenfelet. Jöhet a csúcsdöntő. Sokat nem változott a helyzet a jégkorong Erste Liga ötödik mérkőzésére, ami a Csíkszeredai Sportklub – Debreceni EAC párharcát illeti. Az összesítésben 3–1-re vezető címvédő kék-fehérek továbbra is egy győzelemre voltak a döntőbe jutástól, míg a debreceniek késélen táncoltak. Az esélyesség terhe mellett a kék-fehérek továbbra is Becze, illetve Farkas nélkül léptek jégre pénteken este, míg a DEAC keretéből hiányzott Hári, Turcotte és Dalecky, de vízumgondok miatt nem tudott utazni a negyedik meccs egyik hőse, Szmirnov sem. Óvatos játékkal rukkolt elő mindkét alakulat péntek este, a DEAC taktikája nem sokat változott az eddigi négy meccshez képest: nagyon jól zártak Hetényi előtt, míg a kontráik rendre veszélyesek voltak. Egy ilyen meglódulásból Gőz volt, aki kihagyta a meccs első ziccerét, majd több hazai lehetőséget hatástalanított Hetényi. A 15. percben jött a DEAC első találata: Karmajev lövését követően a korong Adorján mamutjáról előre vágódott ki, és a jól érkező Mazzag bepofozta a pakkot a hálóba. A második harmadra szemmel láthatóan változott a Sportklub játéka, egyre többször és erőszakosabban értek fel Hetényi kapujához, aki viszont derekasan állta a sarat. Hamar jött viszont a hideg zuhany: Kuljas kiállítását góllal büntették a vendégek, Berta révén. A gól szemmel láthatóan megfogta a Sportklubot, amely nehezen tudta rendezni a sorait, ám amikor ez megtörtént, megint nagy rohamokat vezettek az debreceni kapura. A 38. percben pedig jött a szépítés, emberelőnyben Szkacskov talált be Hetényi ketrecébe, Láday remek takarásának köszönhetően. A zárófelvonásra még nagyobb erőket mozgósított a Sportklub, a játékrész feléhez érkezve alapos adok-kapok alakult ki: előbb Sofron egyenlített, majd Sági újfent vezetéshez juttatta a DEAC-ot, hogy aztán a végig energikusan játszó Stach megint egyenlítsen. Ekkor a Sportklub áttért a háromsoros játékra és feltörte a fáradó DEAC védelmet. Három perccel a meccs vége előtt Szkacskov hőssé vált: előbb megmentett egy debreceni kontrát, majd felérve a vendégek kapujához parádés gólt szerzett. A hajrára a vendégek mindent megpróbáltak, de erejükből sokra nem futotta. Hetényi is lekorcsolyázott, de ez arra volt jó, hogy a Sportklub aranysisakosa, Szkacskov mesterhármasig jusson. A Debrecen szépen helytállva, lábon állva halt meg a párharc során, amelyet a hazai publikum vastapssal jutalmazott. Kiváltképpen igaz ez a DEAC kapusára, Hetényi Zoltánra, aki végig vezéregyénisége volt a cívis város csapatának. A Sportklub megérdemelten jutott be az Erste Liga döntőjébe, ahol a Ferencváros vár a kék-fehérekre. A két csapat ádáz csatái jellemezték az elmúlt éveket. A 2018/2019-es döntőben a Fradi 4–1-es összesítéssel hódította el az Erste Liga-címet a Sportklubbal szemben, egy évre rá a két csapat megosztott bajnoki címnek örvendett, „hála” a koronavírus -járványnak. A legutóbbi szezonban az elődöntőben futott össze a két csapat, amely végén Hozóék 4–2-es összesítéssel ejtették ki a zöldeket, majd egy könnyed bajnoki döntő végén Erste Liga-győzelmet ünnepeltek. Az idei szezonban újfent a döntő jutott osztályrészül a feleknek. Magyar bajnok a Fradi A Csíkszeredai Sportklub győzelme a Debreceni EAC fölött azt is eredményezte, hogy a Ferencváros magyar bajnoki címnek örvendhet. Mivel magyar bajnokságot külön nem szerveznek, ezért az Erste Ligában a legjobb helyezést elérő magyar csapatot kiáltják ki magyar bajnoknak. Az FTC 2019, 2020 és 2021 után zsinórban negyedszer ünnepelhet magyar bajnoki aranyat, és 29 bajnoki címével megerősítette vezető helyét az örökranglistán az egyaránt 13 sikernél tartó Újpesti TE és a Fehérvár AV19 előtt. Erste Liga, elődöntő, 5. mérkőzés Csíkszeredai Sportklub – Debreceni EAC 5–3 (0–1, 1–1, 4–1) /Szkacskov (38., 57., 60.), Sofron (50.), Stach (54.), illetve Mazzag (15.), Berta (25.), Sági (52.)/. Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharcot 4–1-es összesítéssel a Sportklub nyerte. Mestermérleg Rico Rossi vezetőedző, Csíkszeredai Sportklub: Izgatott és nagyon boldog vagyok, hogy bejutottunk a döntőbe. Egy egész szezonon át ezért küzdöttünk, és most elértük a célt. A mérkőzés kissé lassan kezdődött, aztán folyamatosan növeltük a tempót, de nem tudtuk befejezni a helyzeteinket. Keményen dolgoztunk, szem előtt tartottuk mindvégig a taktikát, illetve a szüneteket jól használtuk ki. A csapatnak néha idő kell, amíg rájön, hogy tud könnyen játszani. Idővel aztán elkezdtünk sokkal egyszerűbben jégkorongozni, bevittük a korongot az ellenfél védelme mögé, és így nyomást helyeztünk a kapusukra. György József vezetőedző, DEAC: Két harmadon keresztül jól játszottunk, de kiesett pár játékosom meccs közben. A harmadik harmadban az ellenfél visszaállt két sorra, ők nagyon ránk jöttek, és ki is tudtak egyenlíteni. Az utolsó hat percben, hogy mi történt, azt még ki kell elemezzem. Az viszont tény, hogy büszke vagyok a csapatomra, le a kalappal előttük, megcibáltuk az oroszlán bajszát. Benne volt, hogy visszavisszük a párharcot Debrecenbe, de egy hétmeccses sorozatban általában az erősebb tartalékokkal rendelkező csapatok jutnak tovább, ez pedig nekünk meccsről meccsre fogyott. Örvendek annak, amit itt véghezvittünk. A döntő műsora 1. mérkőzés, április 1., péntek: Csíkszeredai Sportklub – Ferencváros (18.30) 2. mérkőzés, április 2., szombat: Sportklub – Ferencváros (18.30) 3. mérkőzés, április 5., kedd: Ferencváros – Sportklub (18.15) 4. mérkőzés, április 6., szerda: Ferencváros – Sportklub (19.30) 5. mérkőzés, április 9., szombat: Sportklub – Ferencváros (18.30) 6. mérkőzés, április 11., hétfő: Ferencváros – Sportklub (18.30) 7. mérkőzés, április 13., szerda: Sportklub – Ferencváros (18.30) A párharc az egyik fél negyedik győzelméig tart.