Bővítenék a megyei szakképzést
Munkaerő-piaci igények felmérése szempontjából a helyi cégek, gazdasági szereplők véleményét kéri a fiatalok következő három szakoktatási programjának meghatározása kapcsán a Hargita Megyei Tanfelügyelőség. A vállalkozók ugyanakkor – gyakorlási lehetőséget biztosítva – a hiányszakmákban képezendő fiatalok betanításában is szerepet vállalhatnak.
Az oktatási minisztérium által tavaly újraindított hároméves szakoktatás működtetésének az a feltétele, hogy olyan szakterületeken képezzünk fiatalokat, amelyekre szüksége van a helyi munkaerőpiacnak – hangsúlyozza lapunknak Kedves Mónika, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség szakoktatásért felelő tanfelügyelője. Ezért arra kérik a helyi vállalkozókat, gazdasági egységek vezetőit, hogy jelezzék az intézmény felé igényeiket, véleményüket, illetve partnerként – a tanulóknak gyakornoki lehetőséget biztosítva – vegyenek részt a fiatalok szakképzésében is. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség a következő időszakban készíti elő a 2016–2017-es tanévre vonatkozó beiskolázási tervet, ennek keretében pedig a hároméves szakoktatás tervezetét.
Mint arról lapunkban korábban beszámoltunk, a 2014/3136-os miniszteri rendelet arra kötelezi a megyei tanfelügyelőségeket, hogy a munkaerőpiac szükségletei alapján, valamint a megyében tevékenykedő gazdasági egységek igényeit figyelembe véve állítsák össze a szakiskolák beiskolázási tervét.
– A tanfelügyelőség a gyermeklétszámhoz igazodva, az iskolák és a vállalkozók igényeit is figyelembe véve állítja össze a következő tanév beiskolázási tervét, sőt a nyolcadikos diákok körében végzett kutatás eredményeit felhasználva a fiatalok érdeklődési körét is figyelembe vesszük, amikor a szakoktatásban induló osztályokat tervezzük – nyilatkozta lapunknak Kedves Mónika.
A szakoktatásért felelős tanfelügyelő szerint a beiskolázási tervet a Szakképzés Konzultációs Tanácsa is véleményezi, a tanácsban a csíki, udvarhelyi és gyergyói civil és vállalkozói szféra is képviselteti magát. A tanfelügyelőség tavalyi felhívásának köszönhetően a vállalkozók új szakosztályok indítását kezdeményezték: így indult idén például kertész és kárpitos osztály a Venczel József Szakközépiskolában.
– Újra megszólítjuk a helyi vállalkozókat, és arra kérjük őket, hogy vállaljanak szerepet a közoktatásban újraindított szakképzésben. Minden véleményt és építő jellegű tanácsot megfogadunk. A célunk az, hogy alaposan feltérképezzük, melyek azok a szakterületek, ahol munkaerőhiány van – emelte ki a tanfelügyelő.
A programra jelentkező vállalkozók igényeiket egy űrlap kitöltésével jelezhetik, amit a tanfelügyelőségre legkésőbb 2015. december 11-ig juttassanak el. Az űrlap az intézmény honlapjáról (www.isjhr.eduh.ro) letölthető, de részletes információkat kérhetnek az érdeklődők Kedves Mónika tanfelügyelőtől a 0745–806599-es telefonszámon.
Pál Bíborka