Borszéknek sok, Udvarhelynek semmi
Több mint 11 millió lej szétosztásáról dönthetett a megyei önkormányzati testület idei első ülésén. Az áfa-visszaosztásból és a jövedéki adóból származó összegek visszaosztásának nagy nyertese Borszék, amely a teljes keret közel tíz százalékát fordíthatja a helyi wellnessközpont munkálataira. Székelyudvarhely viszont kimaradt ebből a körből, mivel tavaly nem arra költötte a megyei tanácstól kapott támogatást, amire azt eredetileg kiutalták.
[caption id="attachment_21720" align="aligncenter" width="620"] A Borboly Csaba megyeitanács-elnök által „szolidaritási” alapnak nevezett forráscsoportosítás első kedvezményezettje Borszék[/caption]
Több mint 300 igénylés érkezett a megyei tanácshoz a polgármesterektől a január 8-i határidőig – derült ki az önkormányzati testület ülésén. Borboly Csaba megyeitanács-elnök rámutatott, hetedik éve igyekeznek pályázati rendszerben elosztani a kormánytól kapott összegeket a települések között – a megyében 235 település van, így valójában egyáltalán nem nagy a szétosztható keret. Mivel kevés jut, nehéz eldönteni a leosztás módját – ezért igyekeztek olyan helyekre pénzt juttatni, ahol „a kovász szerepét tölti be”.
Borboly hozzátette, nem politikai javaslatok alapján osztják el a pénzt, hanem két szempontot vesznek figyelembe: a térségi és a nemzetiségi arányt. Ugyanakkor odafigyeltek, hogy olyan építkezéseket, munkálatokat segítsenek, amelyekre a közeljövőben nem lehet majd PNDL-s vagy uniós pénzt lehívni, és igyekeztek arra is nagy figyelmet szánni, hogy a beruházások a gazdasági élet fellendüléséhez, a fiatalok itthon maradásához járuljanak hozzá, növeljék a közbiztonságot, illetve pénzt fordítottak az egészségügy helyi szintű fejlesztésére is, például Madéfalva, Székelykeresztúr és Szentegyháza esetében. A beruházások többsége kaláka-programban fog megvalósulni, vagy uniós pályázatok önrészét fogják fedezni belőle – mondta a megyeelnök.
[box type="shadow" ]Hetedik éve igyekeznek pályázati rendszerben elosztani az áfa-visszaosztásból származó összegeket a települések között – a megyében 235 település van, így valójában egyáltalán nem nagy a most szétosztható 11 millió lejes keret.[/box]
Székelyudvarhely: ebből a körből kimaradtak
A szavazás előtt Ambrus Sándor szólalt fel Székelyudvarhely érdekében, a város ugyanis a tervezet szerint egyetlen lejt sem kapott. Válaszában Borboly Csaba kifejtette, leellenőrizték, és tavaly a székelyudvarhelyi volt az egyetlen olyan önkormányzat, amely másra költötte a pénzt, mint amire eredetileg szánták, ezért döntöttek úgy, hogy ezúttal „szünetet tartanak” a támogatásban. Hozzátette, nem a helyi közösséget büntetik ezzel, hiszen a térség ugyanakkor valójában ennek a ciklusnak a nyertese.
Ötszázalékos „szolidaritási alap”
Végül a városok közül Székelykeresztúrnak 487, Szentegyházának 230, Gyergyószentmiklósnak 123, Csíkszeredának 100, Maroshévíznek 40 ezer lejt szavaztak meg. A legnagyobb összeget, egymillió lejt Borszéknek ítélték. A város polgármestere az ülésen ismertette az épülő kezelőközpont történetét, és elmondta, hogy a tavaly tíz évre felvett 13 millió lejes kölcsönből idén már közel 2 milliót vissza kell fizetni, ezért nagy segítség a megyei tanácstól kapott támogatás. Hozzátette, igyekeznek minél hamarabb elkezdeni az építkezést, hogy 2017 júniusában megnyithassák a központot.
Borboly Csaba ismertette, mindhárom térség a ráeső összeg 5-5 százalékáról lemondott annak érdekében, hogy létrehozzanak egy, a Hargita megyei fürdőkre fordítandó „szolidaritási” alapot. Ennek első lépése a borszéki támogatás, és következik a székelykeresztúri Sóskútfürdő, és a karcfalvi Mardicsa-fürdő.
A mostani áfa-visszaosztásból nagyobb összeget kapott még Csíkszépvíz (330 ezer), Gyergyóalfalu (281 ezer), Gyergyóditró (270 ezer), Gyergyószárhegy (218 ezer), Csíkszentmihály (345 ezer), Oklánd (211 ezer), Remete (315 ezer), Varság (300 ezer), Vasláb (207 ezer) és Zetelaka (230 ezer).
Betöltött és új buszjáratok
A pénteki ülésen jóváhagyták a SEAT-licit eredményét, azaz hogy a Bogárfalva–Farkaslaka–Székelyudvarhely útvonalon ezután a Transp Tur International Kft., Marosfalva–Gyergyóújfalu–Gyergyószentmiklós között pedig a Vándor Trans Kft. szállítja majd az utasokat, továbbá engedélyt adtak a Profi Trans Kft.-nek és a Lazar Travel Kft.-nek egy-egy új járat indítására.
Háromszéki Eszter