Beköszöntött a téligumi-szezon
A téli időszakban a balesetek száma általában drasztikus mértékben megemelkedik, ugyanis a nyári gumi használata a havas-jeges úton, alacsony hőmérsékleten jelentős mértékben megnöveli a féktávolságot, a csúszásveszélyt. A téli gumik használata elsősorban biztonságunkat szolgálja, de megóv a borsos bírságoktól is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Az autósok többsége számára ismerős a szlogen: „Ha 7 fok, akkor téli gumi!” Bővebben: „Ha az átlaghőmérséklet 7 °C alá csökken, ideje téli gumira váltani, mert 7 °C alatt a nyári gumik anyaga megkeményedik, ezáltal jelentősen veszítenek tapadásukból.
Halogatás
A késő őszi hónapok zsúfoltak a gumiabroncs-szaküzletekben, szervizekben, ugyanis nálunk november 1-től március 31-ig kell kötelezően téli gumit szereltetni az autókra.
A gépjármű-tulajdonosok azonban hajlamosak az első havazásig várni az abroncsok cseréjével, ami több szempontból is problémát jelent.
– Lassan, de biztosan kezdenek érkezni a vendégek téligumi-cserére, de minden évben az a tapasztalat, hogy amikor először lehavaz, elszabadul a káosz. Mindenki egyszerre érkezik, ezáltal megnehezítve a saját dolgukat, meg a mi dolgunkat is – számolt be lapunknak Máté Norbert, az egyik csíkszeredai gumiabroncs-szaküzlet és szerviz ügyvezető igazgatója.
A csíkszeredai cégnél lehet időpontot egyeztetni téligumi-cserére, a hosszú sorok elkerülésének érdekében.
Benedek Sándor, egy székelyudvarhelyi szakműhely tulajdonosa is hasonló tapasztalatokról számolt be.
– Itt Székelyföldön az a tendencia még mindig, hogy ha majd lehavazott, és csúszósak az utak, lecseréljük a gumikat – nyilatkozta.
Széles választék
Téli abroncsokat mindenféle árkategóriában találhatunk, és kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbbet. Máté Norbert elmondta, manapság az olcsóbb téli gumik is jól tartanak, és megfelelőek ár/minőség arányban. Megjegyezte, érdemes kikérni szakértő véleményét, ugyanis a jó abroncs kiválasztása sok mindentől függ.
– Másfajta gumit ajánlunk például olyan autókra, amelyek sokat járnak hosszú utakra, és mást az inkább havasabb, hegyvidékeken használt autókra. Egy abroncs élettartamát ugyanakkor nagyban befolyásolja a vezetési stílus is – hangsúlyozta.
Benedek Sándor kiemelte, hogy sajnos a legtöbb esetben a hétköznapi ember nem tudja megengedni magának a csúcskategóriás abroncsokat.
– Egy csúcsteljesítményű gumiabroncsszett árát nagyon nehéz kiszorítani egy átlagfizetésből. Itt nálunk, Székelyudvarhelyen is kénytelenek vagyunk ugyanabban az árkategóriában árusítani a gumikat, mint a németországi partnerek, holott a németországi és a hazai fizetés között égbekiáltó a különbség – jegyezte meg a szakember.
Szakmai tanácsok
Mint mondták, gyakori jelenség, hogy az autótulajdonosok a téli gumit az autón hagyják egész évben.
– Nem ajánlatos ezt a példát követni, amellett, hogy veszélyes, a pénztárcánk is bánhatja – emelték ki.
Benedek Sándor kétségkívül ajánlja az évszaknak megfelelő gumiabroncsok használatát.
– Nyári utakon a téli gumi féktávja megnő, ezáltal balesetveszélyes is lehet. A nyári gumiknak nagyobb a tapadási felülete, valamint másabb a gumi összetétele is. Ha baleset történik, és nem az évszaknak megfelelő abroncsok vannak az autón, megtörténhet, hogy a biztosító nem fedezi a kárt, ugyanis nem tartottuk be a megfelelő előírásokat – fűzte hozza az udvarhelyi szerviz tulajdonosa.
Máté Norbert arra biztat mindenkit, hogy vezetés közben is figyeljenek a gumiabroncsok teljesítményére és aszerint cseréljék azokat. Elhangzott, a csíkszeredai időjárásnak megfelelő választás lehet az úgynevezett négy évszakos gumik használata.
– A négy évszakos autógumi anyaga és mintázata a téli és a nyári egyfajta „egyvelege”, futófelülete nem kifejezetten nyári és nem kifejezetten téli, bár mindkettő jellegzetességei felfedezhetők rajta. Így – bizonyos mértékig – a téli–nyári hőmérsékleti és útviszonyoknak egyaránt képes megfelelni – tájékoztatott a szakember.
Adorján Zsófia