Bajnok lett a Teslovan–Cseh páros

Megnyerte a román ralibajnok­ság 5-ös géposztályát a csíkszeredai Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre alkotta páros. Az elsőkerék-meghajtású autók kategóriájában a csíkiak a második helyen zárták az idei pontvadászatot, csapatban ugyancsak a másodikok lettek a BCR Rally Teammel. A szezonzáró Hargita Gyöngye Rali győztese az utolsó gyorsasági szakaszon dőlt el. [caption id="attachment_37358" align="aligncenter" width="2600"]Az 5-ös géposztályban bajnokok lettek a csíkiak Fotó: László Róbert Az 5-ös géposztályban bajnokok lettek a csíkiak Fotó: László Róbert[/caption] Simone Tempestini győzelmével ért véget szombaton az országos bajnokság utolsó futama, a 24. Hargita Gyöngye Rali. A címvédő és ifjúsági világbajnok kolozsvári olasz az utolsó szakaszon nyerte meg az idényzáró viadalt, de úgy is fogalmazhatunk, hogy Tempestini ölébe hullt a győzelem. Pénteken négy gyorsasági szakaszt rendeztek a Hargita Gyöngye Ralin, ebből hármat Dan Gârtofan nyert meg, egyet Tempestini. Utóbbi viszont rosszul szerepelt a szuper­szpeciálon, így az első nap végén Gârtofan, Szabó Gergő és Keleti Edwin állt az első három helyen, a kolozsvári olasz a negyedik helyről várta a másnapi folytatást. Szombaton egy meglepetéssel folytatódott a verseny, a rali – és a román bajnokság – leghosszabb szelektívjén Tempestini egy elsőkerék-meghajtású autóval megverte a mezőnyt a Bucsinon, átlagsebessége elérte a 120 kilométer/órát. Részsikerével – és Gârtofan gyenge szereplésének köszönhetően – Tempestini a második helyre jött fel összetettben, a vezetést pedig Szabó Gergő vette át. Szabó mindössze egy tizedmásodperccel nyert a Libánon, majd következhetett a pénteki Patakfalva, Szentpál és Lövéte gyorsok kétszeri ismétlése. A homoródmenti első körből Tempestini mindhárom szakaszt megnyerte, ekkor az olasz három tizedmásodpercre közelítette meg az éllovas Szabót, majd egy szervizparkos időszak után az utolsó három szelektív következett. Az utolsó patakfalvi és szentpáli szelektíven Gârtofan volt a leggyorsabb, ekkorra Szabó előnye Tem­pes­tinivel szemben két tizedmásodpercre fogyott, a brassói pilóta az utolsó gyorsaságin is a legjobb volt, ám Lövéte Szabó számára végzetesnek bizonyult. A magyar pilóta ugyanis gumidefektet kapott, öt percet veszített a szakaszon, így az első helyét Tempestini megörökölve megnyerte a Hargita Gyöngye Ralit. Csíki siker Az már a Hargita Gyöngye Rali rajtja előtt eldőlt, hogy a Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre páros megnyerte a hazai bajnokságban az 5-ös géposztályt, ám a csíkiak az elsőkerék-meghajtású (2WD) kategóriában és csapatban is harcban voltak a második helyért. A csíkiak végig kiegyensúlyozottan szerepeltek, ám ahogy másoknak sem, nekik sem sikerült Simone Tempestinit legyőzni, de a második helyen zárták a versenyt az 5-ös géposztályban és a 2WD-ben, és a BCR Rally Team-nek ők hozták a legtöbb pontot az idényzáró futamon, így csapatban is második helyen zárták az évet. Teljesítményük annál értékesebb, hogy összetettben az ötödik helyre hozták be a csíkiak a TACsI EVO-nak elkeresztelt Citroën DS3 R3T versenygépüket. Gyergyói siker rali-2-ben Óriási bravúrt hajtottak végre a megyebeli pilóták az országos bajnoki másodosztályban, a rali-2-ben. Ahogy a „nagyok” között, úgy a másodosztályban is az abroncsok játszottțk a főszerepet a győztes kilétének eldöntésében. Cosmin Săliștean ugyanis slick abroncsokkal rajtolt el a versenyen, ezt a szabályzat ugyan megengedi, de kétperces büntetéssel jár. A Mitsubishi pilótája azonban ezt a hátrányt nem tudta kiautózni a gyergyószentmiklósi Pál Alpár és a székelyudvarhelyi Székely Róbert alkotta páros előtt, így a Hargita megyeiek nyerték meg a rali-2 futamot. A 17 éves Biró-Ambrus Roland is kitűnően szerepelt édesapjával, Károllyal az oldalán: egy Mitsubishi Colttal az összetett hatodik helyén zárták a rali-2-t. Tizenhat éve Biró-Ambrus Károly pilótaként a harmadik helyen zárta a kezdők kategóriáját a Hargita Ralin, fia, Roland pedig a rali-2 12-es géposztályában állhatott fel a dobogó legalsó fokára. A másik udvarhelyi pilóta, Gergely Emil, miután elég jó helyen fejezte be a lövétei szakaszt másodszor is, technikai hiba miatt fel kellett adja a versenyt. [box type="shadow" ]A Hargita Gyöngye Rali eredményei Összetett: 1. Simone Tempestini (Citroën DS3), 2. Dan Gârtofan (Skoda Fabia R5), 3. Keleti Edwin (Mitsubishi Lancer Evo 10), 4. Marozsi Zsolt (Fiat Punto), 5. Teslovan Adrian–Cseh Vajk Imre (Citroën DS3 R3T), 6. Szabó Gergő (Mitsubishi Lancer Evo 9), 7. Alexandru Filip (Renault Clio RS R3T), 8. Mihai Manole (Peugeot 208 R2), 9. Barbu Sebastian (Suzuki Swift Sport), 10. Raul Badiu (Dacia Logan). A 2-es géposztályt Gârtofan, a 3-ast Keleti nyerte, az 5-ös géposztályban, valamint az elsőkerék-meghajtású autók kategóriájában Tempestini győzött a Teslovan–Cseh páros előtt, a 11-es géposztályban Ábrahám Thomas (Mitsubishi Lancer Evo 3 Kombi) lett az első. A Suzuki-kupát Barbu, a Dacia-kupát Badiu, csapatban a Szeben Racing Team győzött a BCR Rally Team és a Napoca Rally Academy előtt. Rali ob-2 Összetett: 1. Pál Alpár–Székely Róbert, 2. Cosmin Sâliștean (mindketten Mitsubishi Lancer EVO 6), 3. Romain Desire Marc Gilles (Peugeot 205 GTI), 4. Florin Petrișor (Citroën DS3), 5. Dan Nicoschi (Seat Ibiza), 6. Biró-Ambrus Roland–Biró-Ambrus Károly (Mitsubishi Colt), 7. Melczer Cristian (Dacia Logan), 8. Adrian Minea (Renault Clio), 9. Iulian Ichim (Citroën Saxo), 10. Adi Iliescu (Dacia Logan). A 11-es géposztályt Pál Alpár nyerte, a 12-es géposztályban Biró-Ambrus Roland a harmadik, az elsőkerék-meghajtású autók kategóriájában a negyedik helyen zárt.[/box] Kopacz Gyula