Az infrastruktúra-fejlesztésre helyezik a legnagyobb hangsúlyt
Számos projekt újraterveztetésével telt az elmúlt közel egy év Siménfalva község életében, amire a hatékonyabb megvalósítás érdekében volt szükség. A községben a legfontosabb megoldásra váró feladatok között az infrastrukturális fejlesztések vannak, a vízhálózat és a csatornázás, az utak javítása, valamint a közterek rendbetétele. Az elmúlt egy év során felújították a község egyetlen orvosi rendelőjének is helyet adó épületet, de lépéseket tettek a környezet tisztán tartásáért is. Nagy Jánossal, Siménfalva község polgármesterével beszélgettünk.
– Hogyan telt az első év polgármesterként?
– Munkával és számos pályázati anyag előkészítésével, tervezéssel telt az elmúlt időszak. Sokan dolgoztunk, de megoldásra váró probléma még van bőven a községben.
– Milyen beruházásokat sikerült megvalósítani az elmúlt időszakban?
[caption id="attachment_132035" align="aligncenter" width="960"] Megújult park Siménfalván. Községközponthoz méltó tér[/caption]
– Sikerült felújítani a község egyetlen orvosi rendelőjének helyet adó épületet, mostanra a munka 98 százalékánál járunk. Kívül-belül megújult, kicserélték a nyílászárókat, leszigetelték az épületet, és újra is festették. Szeptember végére remélhetőleg száz százalékban elkészül, befejeződik a munka. Az orvosi rendelő mellett egy fogorvosi rendelőt is kialakítottunk, megtörtént annak is a teljes felszerelése, berendezése, és reméljük, csakhamar fogorvost is találunk, aki vállalná itt a községben a rendelést. Ez is nagy segítség lenne a lakóknak, nem kellene Székelykeresztúrra vagy Székelyudvarhelyre járniuk. Az épület emeletén lévő, eddig kihasználatlanul álló két orvosi lakást is átalakítottuk, öt darab saját fürdőszobával rendelkező szobát hoztunk létre, meg egy apartmant, ezeket kiadhatjuk vendégeknek, ezzel is a turizmus beindításához járulva hozzá, de amikor a község testvértelepüléséről érkeznének vendégek, őket is itt szállásolnánk el. A felújítási munkálatok összköltsége meghaladta a hétszázötvenezer lejt, amelyből az önkormányzat több mint négyszázezer lejt biztosított önrészként. Az épület földszintjén még van egy kihasználatlan, de mostanra már felújított termünk és egy illemhelyiség, oda egy mosodát tervezünk, amelyet mindazok vehetnének igénybe, akiknek erre otthon nincs lehetőségük. A tordátfalvi útszakaszra megszereztük az engedélyeket, a licitet is kiírtuk a munka elvégzésére, így hamarosan elkezdődhet a falut a megyei úttal összekötő 800 méteres szakasz aszfaltozása, valamint a központ térkövezése, rendezése. Mindemellett a köztereink rendbetételét is fontosnak tartom. Siménfalván, a község központjában van egy parkunk, azt újítottuk meg, hogy legyen egy olyan terünk, amin látszik, hogy igenis ez a központja a 14 falut magában foglaló községnek. Több mint ötszáz darab tujabokrot, különböző cserjéket ültettünk, de kialakítottunk egy játszótérnek való helyet is, erre az elkövetkező időszakban igyekszünk pályázattal pénzt lehívni, vagy év végén saját forrásból, de mindenképpen szeretnénk azt is megvalósítani. Ezt már nagyon rég kérik a lakosok, igény van rá, hiszen nincs hasonló a községközpontban. Tarcsafalván, Bencédben a lakosok saját erőből vagy az egyház segítségével alakítottak ki játszóteret a gyerekeknek. A megvalósítások között említeném, hogy utcai szemeteseket állítottunk fel, több mint háromszáz darabot vásároltunk, ezzel is próbáljuk megakadályozni az utcai szemetelést. Jó döntés volt, mert csaknem hetente kell üríteni őket. Ezzel is szebb és tisztább már a község, hiszen az utcai szemetet kifogjuk, nem pedig később összeszedjük. Rugonfalván és Szentmihályon felújítottuk a buszmegállókat a főút mentén, amelyek már nagyon rossz állapotban voltak.
[caption id="attachment_132036" align="aligncenter" width="960"] Rugonfalvi utcakép[/caption]
– Milyen tervekkel vágnak neki a jövőnek?
– Az elkövetkező években az utcák aszfaltozása lesz az egyik legnagyobb célkitűzésünk, mert a főutakat aszfalt borítja, de a többit sajnos nem, ezen próbálunk változtatni a jövőben. Jelenleg van egy pályázatunk, amelyben a siménfalvi, a rugonfalvi és a kobátfalvi kultúrotthon felújítását szeretnénk megvalósítani. A CNI-nél már pályáztunk, várjuk az elbírálást. Egy másik pályázatot is benyújtottunk, amelyben egy bölcsőde építésére kértünk támogatást, ide Siménfalvára, továbbá egy sportpálya meg sportcsarnok építésére vonatkozó pályázatunk is van, amelyet a napokban adtunk le. Ezenkívül még az év elején pályáztunk iskolai okoseszközökre, 1 millió 800 ezer euró értékben. Annak érdekében, hogy megmaradjanak az iskolák, és ne legyenek összevont osztályok, úgy oldanánk meg, hogy a hatodik osztály például Siménfalván, a hetedik pedig Kobátfalván lenne, de ez még a jövő titka. Ezenkívül újraterveztettük a szentmihályi ivóvízrendszert, hogy bár kevesebb összegből, de idén a kivitelezésnek is hozzá tudjunk fogni. Mindemellett tervet készíttettünk Siménfalva utcáinak a leaszfaltozásához, ami 85 ezer lejbe került, és az aszfaltozás mellett az árkok kiépítését is tartalmazná. A fejlesztési minisztériumban jóváhagytak ilyenfajta támogatásra összegeket, bízom benne, hogy nekünk is sikerül onnan pénzt lehívni és nekikezdeni az utcák aszfaltozásának. Tordátfalva és Nagymedesér között is van egy négy kilométeres községiút-szakasz, annak az aszfaltozására is pályáznánk. Járdát is építenénk, főleg a főutak mentén, viszont először a kanalizálás lenne a fontosabb, a vezetékek földbe helyezése. Van egy jó nagy, egy 16-18 millió lej értékű tervünk, még 2012-ből maradt ránk, amelynek a finanszírozására jelenleg nincs lehetőségünk. 2012-ben volt finanszírozás, viszont nem voltak meg a szükséges engedélyek. Amíg viszont nincs meg a kanalizálás, addig nincs miért megépíteni a járdát sem, hogy egy-két év múlva feltörjük az egészet. Kobátfalván, Szentmihályon és Szentmiklóson is vízvezetésre lenne szükség, erre is megvannak a terveink, csak a finanszírozás hiányzik a kivitelezéshez. Ugyanakkor két kis falunkba, Kiskedébe és Nagykedébe is ki kellene vinni a hálózatot, annak ellenére, hogy nagy a távolság, és kevés a lakosuk is, fejleszteni azonban mindenhol kell, hiszen ugyanúgy a községhez tartoznak.
[caption id="attachment_132037" align="aligncenter" width="960"] Megújult a község egyetlen orvosi rendelőjének is helyet adó épület[/caption]
– Milyen a közösségi élet?
– Augusztus elején szerveztünk egy falunapot, amely rendkívül jól sikerült. Az egész községet sikerült összefogni. Mindegyik falu képviseltette magát a rendezvényeken, és olyan szép számban összegyűltünk, mint még soha. Ez is jól tükrözte, hogy az emberek mennyire ki vannak éhezve a közösségi események iránt. Tűzijátékunk volt, amire még nem volt példa Siménfalván, tudtunk újat mutatni, és reméljük, hogy jövőre is lesz folytatás. Tánccsoportok működnek a községben, úgyhogy lassan csak beindul a kulturális élet.
– Mire a legbüszkébb az eddigi megvalósításokból?
– Mindenre büszke vagyok, a legkisebb dolgokra is, amit sikerült véghez vinni, és ami a község fejlődéséhez járul hozzá. Központi fűtést és kaputelefont szereltünk a hivatalban, arra is nagy szükség volt már, de a parkunk is gyönyörű lett. Tervezzük a kúria felújítását is, a közeljövőben kezdjük a tetőszerkezet cseréjét, és azt szeretnénk, hogy berendezzünk ott egy falumúzeumot, átköltöztessük a meglévő néprajzi gyűjteményünket. Tervből van bőven, és azon dolgozunk, hogy a megvalósítások is szép sorban kövessék egymást a jövőben.
Hadnagy Éva