Az idegenforgalmi cégek ragaszkodnak alkalmazottaikhoz: Házhoz szállítást vállalt több étterem
A járványhelyzet elsők között az idegenforgalomra mért csapást: tömegesen lemondott foglalások jelzik a szakma dolgozói számára, hogy nehéz esztendő elé néznek. Viszont a legtöbb vállalkozás a javára fordítja ezt az időszakot: olyan felújítási munkálatokat végeznek el, amire eddig nem volt lehetőségük. Elbocsátásokról még nem hallani a szolgáltatási szektorban, sok cég próbálja átszervezni a tevékenységét, és eközben a kormány intézkedéseire várnak. A Hargita Business Center inkubátorház máris elindított egy helyi vállalkozásokat támogató kezdeményezést.
A vállalkozóknak nemcsak kárt okoz, hanem a hasznukra is válik a kényszerszünet Fotó: László F. Csaba
Nemcsak Hargita megyét, hanem egész Európát rosszul érintette gazdasági szempontból a koronavírus. Az elmúlt időszakban Hargita megyében a szállodák nagyon sok foglalást kellett töröljenek, a napokban pedig be is kellett zárniuk teljesen. Így elég sok alkalmazottnak veszélybe került a mindennapi megélhetése, de mint Szabó Károlytól, a Hargita Turisztikai Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatójától megtudtuk: a legtöbb vállalkozás ragaszkodik alkalmazottaihoz, így csak legvégső esetben bontják fel a munkaszerződéseket. Ennek ellenére akár ötvenszázalékos leépítésre is lehet számítani az udvarhelyszéki kis- és közepes vállalkozások esetében, ha huzamosabb ideig tartanak a korlátozások – vélekedik Nagy György, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) elnöke.
− Sok étterem, szálloda olyan dolgokba kezdett most, amire máskor nem igazán volt kapacitásuk. Felújítanak, takarítanak, meszelnek és rendbe rakják az online felületüket – tudtuk meg Szabó Károlytól.
Tartalékaik tartják életben
A cégek egyelőre kivárnak, de bizonyos szegmensekben a helyzet egyáltalán nem rózsás – mondta Nagy, aki maga is éttermet és szállodát üzemeltet.
– A vendégek elfogytak, erre a helyzetre senki nem volt felkészülve, próbál mindenki alkalmazkodni – tette hozzá.
Az elnök nem tud elbocsátásokról, szerinte a vállalkozók a kormány intézkedéseire várnak. Az UKKSZ ugyanakkor csatlakozott ahhoz a beadványhoz, amit a Romániai Munkáltatók Országos Szövetsége (UNPR) a kormányhoz, a pénzügyminiszterhez, illetve a Nemzeti Bank elnökéhez juttatott el. Azt kérik a vállalkozásokat képviselő érdekvédelmi szervezetek, hogy a koronavírus miatt kialakult helyzetből adódóan hozzanak olyan sürgősségi döntéseket, amelyek segítik a vállalkozások krízishelyzetének megoldását, illetve az életben maradást. A jegyzékben többek között az alkalmazottak után fizetendő társadalom- és egészségbiztosítás 3 hónapra való felfüggesztése, gyors hitellehetőségek kidolgozása, a hiteltörlesztések, illetve az áfafizetés kötelezettségének meghatározott időre való leállítása szerepel.
Remélik, hogy májusig minden megoldódik
Az utazási irodákat is elég kellemetlenül érintette a vírus: ők voltak az elsők, akik megsínylették mindezt, és ők is lesznek az utolsók, akik helyre tudnak állni – vélekedtek a Hargita megyében található utazási irodák vezetői. Véleményeik szerint inkább zárjanak be és állítsanak le mindent egy-két hónapig, és utána javuljon a helyzet, minthogy oda jussanak, mint Nyugaton.
− Akik mostanában utaztak volna, azoknak áttettük egy másik időpontra a foglalást. Nagyon jó volt az együttműködés a kliensekkel, megértőek voltak, így könnyen lehetett megoldást találni. Véleményem szerint enélkül nem is lehetne helyrehozni a dolgokat – vélekedett Ambrus Mária Magdolna, a Magda Travel tulajdonosa.
Mindezek ellenére a turizmusban dolgozó szakemberek és a szakmában érdekeltek látni vélik a reménysugarat, nevezetesen, hogy a koronavírus-járvány lecsengése után a turisták a hazai látványosságokat fogják előnyben részesíteni külföldi úti célok helyett, ami a belföldi turizmus fellendülését eredményezheti.
Magyari Vass István, az Erdélyi Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnöke megkeresésünkre a jelen helyzet bizonytalansága mellett jövőbe mutató elképzeléseket is felvázolt az idegenforgalmat illetően. Elmondta: már február végén voltak előjelei a krízisnek, de gyakorlatilag az utóbbi egy hétben vált világossá, hogy legalább három hónapos kieséssel számolhatnak a jelenlegi viszonyok között. A tavaszi időszakban zajló Határtalanul program diákoknak szóló kirándulásait lemondta a magyar kormány, emellett már több májusi utat is visszamondtak felnőttcsoportok.
− Az egyesületünk tagjai számára közös érdek lenne, hogy a csoportokat meggyőzzük, tegyék át az utazásaikat egy őszi időpontra. Ezen dolgozunk most, de valójában nem látjuk még a kiutat a helyzetből, sem a járvány lecsengésének időtartamát, így valójában nagyon bizonytalan időszakot élünk – mondta Magyari Vass István.
Hozzátette: az egyesületnek közel húsz tagja van, de az erdélyi magyar idegenvezetők ennél jóval többen vannak, száz felettire tehető a számuk. A közösségi média által az egyesületen kívül is szoros szakmai kapcsolat van az idegenvezetők között.
Leginkább a belföldi turizmus profitálhat
Jelenleg nem lehet megjósolni az idei turisztikai idény utazási célpontjait, hiszen a járvány szétzilálta a globális turizmust éltető kapcsolatokat. Az egészségügyi problémák, az ezzel kapcsolatos megszorítások gazdasági problémákat vetettek fel, amelyek a vásárlóerő csökkenését, a megélhetés bizonytalanságát jelentik, ami súlyosan érinteni fogja a keresleti oldalt. De hogyha optimizmust is viszünk a gondolatmenetbe, elképzelhető, hogy az utazás motivációi felerősödhetnek a krízist követően, hiszen a megszorításokkal teli időszak után valószínűleg nagyobb vággyal szövögetnek majd utazási terveket az emberek. Ez azonban csak a téli időszak, vagy még biztosabban a következő év turisztikai idényére lesz vonatkoztatható – mondta el érdeklődésünkre Horváth Alpár turizmuskutató, a BBTE Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi tagozatának adjunktusa.
A szakember elmondása szerint remélhetőleg a belföldi turizmus fog majd profitálni ebből a helyzetből, de ez jelentősen függ majd attól, hogy a turizmusért felelős gazdasági minisztérium milyen kampányt indít az ágazat fellendítéséért, és hogyan hasznosítják ezt az egyes szakmai szervezetek.
Magyari Vass István idegenvezető hasonló gondolatokat fogalmazott meg: az elkövetkező időszakban a belföldi turizmusra kell alapozni, amelyben az üdülési jegyek mellett a kormány remélhetőleg konkrét intézkedésekkel segíti az ágazatot.
Amikor lecseng ez a vírus, úgy gondolom, át fogunk állni a rövid láncolatú turizmusra, ami nem kontinenseken keresztül zajlik, az egyre nagyobb bizonytalanság miatt. Országhatárokon belül kell megtalálni a lehetőséget, hogy jókat kirándulhassunk, felfedezzük a közelünkben lévő értékeket. Meg kell tanuljuk a helyet értékelni a helyváltoztatással szemben: nekünk idegenvezetőknek is erre kell felkészülni – összegzett az Erdélyi Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnöke.
Házhoz szállítás és drive and go
A Székelyudvarhelyi Vendéglátók Szövetségének elnöke optimista, és bízik abban, hogy a kormány meghozza azokat az intézkedéseket, amelyekkel támogatni tudja a bezárás miatt nehéz helyzetbe került vendéglátóipari egységeket. Nagy Levente közölte, hogy Székelyudvarhelyen 37 helyi fogyasztásra alkalmas étterem van, legalább 20 kisebb, csak elvitelre alkalmas étkezőhely, továbbá vannak például pizzázók, amelyek csupán házhoz szállítással működnek, és becslések szerint ezek legalább 800 embert foglalkoztatnak. Nagy, aki maga is vendéglős, kijelentette: ha huzamosabb ideig fennállna a mostani bizonytalan helyzet, akár 500 ember munkahelye is veszélybe kerülhet.
– Várom a technikai munkanélküliség támogatásával kapcsolatos konkrét információkat, mert ha az kedvező, akkor jó megoldás lehet a lelassulás átvészelésére – mondta.
Hargita megyében vannak vendéglátósok, akik gyorsan reagáltak, olyanok is indítottak házhoz szállítási lehetőséget, akik eddig nem foglalkoztak ilyesmivel. Nagy Levente elmondta, hogy mintegy tíz egységnek volt kiszállításra engedélye, de szerinte ez a szám növekedni fog. Ő maga is újra beindítja a házhoz rendelést, párhuzamosan az ún. drive and go szolgáltatással, ez utóbbiba egyébként a hét közepén már belevágott néhány egység.
Fizess most, használd később
Máris lépett a Hargita Business Center vállalkozói inkubátorház is, rendhagyó kezdeményezésük a helyi cégek támogatását célozza meg. Elindítottak egy honlapot (hbcenter.ro/vedd-a-helyit), ahol harmadik félként vásárlásra kínálják a helyi vállalkozók termékeit, illetve szolgáltatásait, hogy ily módon segíthessen a közösség átvészelni a nehéz időszakot. A vásárló pedig vállalja, hogy most fizet, de az árut vagy a szolgáltatást majd később, a helyzet rendeződésekor kapja majd meg. Fitnesz- és spa-belépő, bérlet, vacsorautalvány, múzeumi jegy szerepel egyelőre a kínálatban, a „megelőlegezett” vásárlást kedvezménnyel „jutalmazzák”.
HN-összeállítása