A történelemről
Ne vegye illetlenségnek az olvasó, de szeretném – jobban mondva: ragaszkodom ahhoz –, hogy felkeltsem érdeklődését a történelem iránt, kedvet csináljak a történelmi ismeretek gyarapításához. Mert nem szégyen tudni, hogy mi történt s történik szűkebb környezetünkben és a nagyvilágban. Közben meggyőződhetünk arról is, hogy a történelem nem a legszebb mese. A történések megértéséhez és helyes értelmezéséhez objektivitás szükséges.
A történetírásban fontosnak tartom azt, hogy a történész – az események rögzítője – ismerje a tényeket és legyen hozzá tehetsége, hogy azokat pontosan és érzékletesen rögzítse. Így munkája időálló, ő maga halhatatlan lehet. A történelmi események ismertetésének fontos forrása a kortársak – az események tanúi, átélői – által lejegyzettek, ezek nélkül a történész munkája fikció, szépen hangzó mese maradhat. S ami még nagyon fontos: az objektivitás! Ragaszkodni kell a valósághoz, annak hű tükrözéséhez, az események értelmezéséhez, megkeresve a logikus összefüggéseket. A valós múlt ismerete segít a jövőkép megrajzolásában, az igazság csak megértést, szimpátiát eredményezhet, nem követel magyarázatot.
Sok esetben a történészek megfontolandó következtetésekre jutnak, megszívlelendő tanulságokat vonnak le, ugyanakkor segítenek az irodalmi művek megértésében, értelmezésében. Megfontolandó némely történész véleménye, miszerint „a történelem a legszebb mese...”. Ezzel szemben marad az igény, miszerint a történelem a múlt valós ábrázolása kell legyen, torz értelmezések, belemagyarázások nélkül.
Kósa Gergely, Csíkszereda
Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.