A bérkülönbségek ellen tiltakoznak
Spontán sztrájkba léptek a Hargita Megyei Közpénzügyi Vezérigazgatóság alkalmazottjai tegnap reggel. A Sed Lex szakszervezet Hargita megyei bizalmija azt mondta, az elégedetlenségi hullámot egy kormányhatározat váltotta ki, ez ugyanis jelentős mértékben megemelte egyes pénzügyminisztériumi alárendeltségbe tartozók bérét, míg másoké változatlan maradt.
[caption id="attachment_15587" align="aligncenter" width="620"] Sztrájkoló pénzügyi alkalmazottak. Szünetelt az ügyfélfogadás Fotó: balázs Árpád[/caption]
Délelőtt kilenc óra tájban leállt a tevékenység a pénzügy csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi, illetve maroshézvízi kirendeltségénél: bár az alkalmazottak a székházakban maradtak, az ügyfélfogadást felfüggesztették. Ferencz Katalin, a Sed Lex szakszervezet bizalmija a Hargita Népének azt mondta, a 47-es számú kormányhatározat miatt elégedetlenek a dolgozók, ezzel a jogszabállyal ugyanis november 1-jétől 62,5 százalékkal megemelték a pénzügyminisztérium közvetlen alárendeltségébe tartozók bérét, míg a régiók pénzügyi intézményeinél dolgozókét nem. A sztrájk az egész országot érintette, a tegnap délelőtti órákban a megyék 80 százalékában már nem dolgoztak a pénzügyesek. Hargita megyében összesen 360 alkalmazott szüntette be a munkát, de hogy meddig, arra még a déli órákban nem tudtak válaszolni.
Délutánra a szakszervezeti bizalmi közölte, bár még zajlanak a tárgyalások a pénzügyminisztériumban, a Hargita Megyei Közpénzügyi Vezérigazgatóság alkalmazottjai ma reggel már rendes program szerint fogadják az ügyfeleket.
A közpénzügyi tárca közleményben jelentette be az egyes, alárendeltségébe tartozó központi intézmények dolgozóinak béremelését. E szerint 25 bérfokozati besorolással előbb lépnek a bértáblán a minisztérium, az országos adóhatóság (ANAF), a Közbeszerzési Országos Ügynökség és a nagy adófizetőkkel foglalkozó vezérigazgatóság köztisztviselői és a szerződéses személyzet. Ez átlagban 22 százalékos béremelést jelent és mintegy 5700 alkalmazottat érint. A dokumentum szerint a béremelés célja összhangba hozni a tárca munkatársainak bérét a hasonló munkát végző társaikkal, akik az európai alapok minisztériumában dolgoznak.
Forró-Erős Gyöngyi