34. Csűrdöngölő: együtt táncolt a Kárpát-medence apraja-nagyja
Gyermekzsivajtól, mókától, kacagástól, népdalénekléstől és néptáncoktól volt hangos szombaton a csíkszeredai Szabadság tér. Az András Alapítvány szervezte 34. Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozón 1200 résztvevő lépett színpadra különböző tájegységek néptáncaival. Az idei Csűrdöngölő az I. Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválhoz is kapcsolódott, amelyet a Kárpát-medence harminc településén mintegy húszezer néptáncos, népzenész és kézműves közreműködésével szerveztek meg.
Hagyományosan minden évben a pünkösdöt megelőző héten szervezik meg Csíkszeredában a Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozót. Idén a hagyományőrző rendezvény az I. Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválhoz is kapcsolódott, ezért a megszokotthoz képest egy héttel később tartották az András Alapítvány rendezvényét a csíkszeredai Szabadság téren.
– Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által létrehozott Csoóri Sándor Alap az elmúlt években – 2017-től napjainkig – jelentősen támogatta és támogatja a Kárpát-medencében működő néptánccal, népi kultúrával foglalkozó szervezeteket, csoportokat és zenészeket. A mai rendezvényt a Martin György Néptáncszövetség kezdeményezésére hozták létre. Ma a Kárpát-medence harminc helyszínén tartják azt a fesztivált, ahol a támogatottak és mindazok, akik csatlakoznak ehhez a csodálatos világhoz, bemutathatják műsoraikat. Ezen a fesztiválon meg tudjuk mutatni, hogy milyen sokan szeretjük és éltetjük a népi kultúrát – mondta lapunk érdeklődésére György Katalin szervező, az András Alapítvány programkoordinátora.
Az I. Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválhoz Csíkszeredától Körmendig, Egertől Sárospatakig és Százhalombattától Vitnyédig mintegy húszezer néptáncos, népzenész és kézműves csatlakozott.
A 34. Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozóra 23 településről 48 néptánccsoport érkezett. Így 1200 résztvevő lépett színpadra a megyeszékhely központjában. Az ifjú táncosok többnyire a csíkszéki településekről érkeztek, de jelen voltak többek között a kászoniak, a gyergyói térség hagyományőrzői és moldvai magyar települések néptánccsoportjai is.
– A kászoni hagyományőrzők már az első Csűrdöngölőn is részt vettek – közölte a Hargita Népével Tima Mária-Magdolna, a kászoni néptánccsoportok vezetője. Rámutatott: néptáncosnak lenni életformát jelent, amely tartást ad és kötelez a népviseletre, a viselkedésre, és a hétköznapokban is többletet jelent. – A néptáncosok egy nagy-nagy családot alkotnak, és egy ilyen seregszemlén részt venni azért is fontos, hogy megtekintsük egymás előadásait, tudjunk egymás munkájáról, és akár még tanulhatunk is más tánccsoportoktól. Ezek a találkozások a szakmai továbblépések színterei is, miközben jól érezzük magunkat. A gyermekek szeretnek részt venni ezeken az alkalmakon. Büszke vagyok arra, hogy a legelső Csűrdöngölőn is itt voltunk – hangsúlyozta Tima Mária-Magdolna.
A Csűrdöngölő résztvevőit többek között Solymosi Alpár unitárius lelkész, Csapai Árpád Szilárd egyetemi és kórházlelkész, illetve Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere köszöntötte. A rendezvényen 13 órakor közös ének és közös tánc volt, illetve elhangzott Csoóri Sándor Virágvasárnap című verse is. Ez volt a Csoóri Sándor Népművészeti Fesztivál közös programpontja.
A 34. Csűrdöngölőt kézműves-foglalkozás, hangszerkvíz, közös fotókészítés és össztánc is színesítette.
A néptánctalálkozón részt vettek a tusnádfürdői hagyományőrzők is. A csoportot Fábián Salamon Ildikó és Zólya Piroska vezeti. Előbbi a citerán való játszás, utóbbi a tánckoreográfia betanításáért felel.
– Azt látjuk, hogy a citerán való játszás ismét fellendülőben van. Például Csíkborzsovában, Csíkszentgyörgyön és Csíkmenaságon egyre többen játszanak ezen a hangszeren. Mi is arra vagyunk hivatottak, hogy felkutassuk a régi hangszereket és egyre többen megtanuljunk játszani rajtuk – mutatott rá érdeklődésünkre Fábián Salamon Réka.
– Azért szeretek táncolni, mert csapatban vagyunk, összetartunk és számíthatunk egymásra – ezt már Makkay Eszter tusnádfürdői néptáncos mondta.
– Nyolc éve táncolok. Nagyon szeretem a néptáncot, főleg, hogyha jövünk a Csűrdöngölőre szerepelni. Nagyon jó itt lenni – hangsúlyozta Butyka Eszter szintén tusnádfürdői néptáncos.
András Mihály, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója azt mondta: jó érzéssel és hálával tölti el az a tudat, hogy két év után ismét a Csűrdöngölő házigazdája lehetett a Hargita Együttes.
– Nagy dolog történt, szépet és jót cselekedtünk. Járványhelyzet után vagyunk, amely megtépázta közösségeinket. Mi helyzetbe hoztuk a tánccsoportokat, hiszen ismét elkezdtek próbára járni. Tudták, hogy megmérettetés következik, hogy szép előadást akarnak a színpadon bemutatni. Azt láttuk, mindenki ki volt éhezve arra, hogy újra találkozzunk, barátkozzunk és megfogjuk egymás kezét. Az elmúlt két évben rájöttünk arra, hogy valóban fontosak vagyunk egymásnak – mondta András Mihály. Hozzátette: fontos, hogy egészségesek, jókedvűek legyünk, lássuk, hogy valamelyest visszaállt az élet a megszokott kerékvágásba, és szeressünk itt élni Székelyföldön. Ezt az életérzést is próbálták erősíteni a 34. Csűrdöngölőn.






Bíró István