300 ezer lejt kell visszafizessenek
Tíz kilométeres erdei út felújítását tartja a tavalyi év legnagyobb megvalósításának Böjte Csongor, Csíkdánfalva polgármestere. A közel négymillió lejes beruházás az erdős területek megközelítését könnyíti, de a turizmust is szolgálhatja. Az sem elhanyagolandó eredmény, hogy a felcsíki településen az elmúlt év végétől hetipiac működik. A község azonban egy többéves terhet maga előtt görgetve lépett be az új esztendőbe: idén 300 ezer lejt kell visszafizessenek az állami költségvetésbe.
[caption id="attachment_20464" align="aligncenter" width="620"] Hetipiac Dánfalván. Teret kaptak az árusok Fotó: Balázs Árpád[/caption]
A csatornahálózat lefektetésekor egy előzetes számla alapján fizették ki az elvégzett munkálatot még 2011-ben, azonban egy számvevőszéki ellenőrzés után 500 ezer lejes összeg visszafizetésére kötelezték a polgármesteri hivatalt, így idén 300 ezer lejt kell visszafizessen Csíkdánfalva az állami költségvetésbe. Ez az összeg a település éves bevételének a felét is meghaladja – mutatott rá Böjte Csongor polgármester. Csíkdánfalva korábban már 200 ezer lejt visszafizetett az államnak.
– A fenti összeg hiánya érződik a költségvetésen, azonban igyekszünk növelni bevételeinket, minél több pályázatot megfogni – fogalmazott a polgármester.
A csatornázási munkálatokat a tavaly nem sikerült befejezni, mivel az országos útügytől nem kaptak engedélyt a főút melletti munkálatokra. Ezért a háztartások csatlakoztatása erre az évre marad.
A beruházások terén a legnagyobb megvalósítás a Libán felé vezető átkötő erdei út. A közbirtokossági erdők mellett sok magánszemélynek is van birtoka az út mentén, így most ezek könnyebben megközelíthetők. A tíz kilométeres erdei út a turizmus fejlődését is szolgálja azáltal, hogy átjárást biztosít Gyergyó vidékére, a gyergyóújfalvi területekre.
A polgármester a közösségi rendezvények közül az Ezer Székely Leány Napot emelte ki, amelynek a tavaly Csíkdánfalva volt a házigazdája. 2015-ben is megszervezték a már hagyományosnak számító állatvásárokat és a kürtőskalács-fesztivált. A kulturális életnek helyet adó művelődési háznak hangosító, világosító berendezést vásároltak pályázati forrásokból. A művelődési házban a korábban elkezdett korszerűsítési munkálatokat az idén is szeretnék folytatni: a mosdók, öltözők után az épület fűtésrendszere, a színpad újraépítése van soron, ehhez Csíkkarcfalvával és Csíkszenttamással közösen szeretnének pályázni. A térségi közös pályázatnak már korábbról is van eredménye: a Felcsík Integrált Fejlesztése keretében, a 322 pályázati kiírásból az utcák aszfaltozása kezdődhet el idén a településen.
Csíkdánfalva sajátos helyzetben van, hiszen a felcsíki községek között az egyedüli, ahol líceum is működik. A polgármester szerint a tanintézménynek nemcsak a település, de Felcsík egészének életére kihatással van. Éppen ezért fontosnak tartja azokat a kezdeményezéseket, amelyek arra irányulnak, hogy tangazdasággal felszerelt szakoktatást biztosíthasson a helyi tanintézmény.
– A tangazdaság kialakítására már megtettük az első lépéseket. A megyei tanács 100 000 lejt adott az egykori apaállat-istálló épületének állagmegőrzésére. A közbirtokosság is támogatja a szaklíceum megalakulását. Az állatokat, amelyeket most a közbirtokosság tart, átadnák az iskolai tangazdaság számára.
A szakoktatás a fiatalok képesítése mellett itthon maradásukhoz is hozzájárulhat. Bár nincs pontos kimutatás arra vonatkozóan, hogy a csíkdánfalvi munkaképes lakosság hány százaléka dolgozik külföldön, a polgármester úgy véli, 100-200 ember tartózkodik ideiglenesen külföldön. Csíkdánfalvának 2200 lakója van.
Daczó Dénes