Világkupán álltak rajthoz

A franciaországi Les deux Alpes-ban elrajtolt a snowboard cross világkupa-sorozat. A nőknél először volt romániai versenyző, rögtön nem is egy, hanem kettő.

Szép Zoltán
Becsült olvasási idő: 4 perc
Mandel Kata és Bartalis Henrietta a franciaországi viadalon Fotó: Ridemore

A szé­kely­ud­var­he­lyi Bar­ta­lis Hen­ri­et­ta és a csík­sze­re­dai Mandel Ka­ta az előző idényben nyújtott tel­je­sít­mény­ük­nek köszönhetően kivívták a részvételt, így a szé­kely hódeszkások megtörték a jeget, és első romániai nőkként álltak rajthoz világkupán. A 17 és 19 éves lányokat a többéves világkupamúlttal és nagy tapasztalattal rendelkező Kinda Géza edző, míg másodedzőként Reisz Zoltán készítette fel. A Les deux Alpes-i világkupán a rajt 3000 méter magasan volt remek ugrókkal, szép pályával, melyen több százan szurkoltak a résztvevőknek. A leggyorsabbnak a francia Chloe Trespeuch bizonyult, mögötte a pyeungchangi olimpiai bajnok olasz Michela Moioli és az ausztrál Belle Brockhoff végzett. Mandel Kata a 33., Bartalis Henrietta a 34. helyen zárt.

Kinda Géza edző elégedett volt a látottakkal és elmondta: 5-6 másodperccel maradtak le az első és az olimpiai bajnoktól, ami egy 1 perc 10 másodperces pályán egy 17 és 19 éves versenyzőtől egyáltalán nem rossz teljesítmény. „Mindig többet és többet akarsz, de ha belegondolok abba, hogy egy ilyen szintű pályán romániai női versenyző még nem tudott végigmenni, akkor igazából ez egy jó eredmény” – vallja a Ride More Sportklub és a válogatott edzője. A még csak 17 éves Mandel Kata januárban még az európai ifjúsági téli olimpiai fesztiválon negyedikként zárt, most meg a felnőttek közt bizonyított. „Eddig a TV-ből néztük a legjobbakat, most meg ott voltunk és velük versenyeztünk. Teljesen más a hangulat, és óriási élmény volt, hogy ott lehettünk. Elég nagy mérföldkő, hogyha az ember már kijut egy világkupára” – foglalta össze Mandel Kata, aki a januári dél-koreai ifjúsági olimpiára készül, de előtte az olaszországi Cerviniában ismét világkupán állhat rajthoz. Bartalis Henrietta bevallotta, hogy volt egy kis lámpaláz a rajt előtt mindkettőjükben, de az első kör után rájöttek, hogy képesek teljesíteni a feladatot és ki kell hozzák a maximumot. „Izgultam, de ez inkább egy pozitív félelem volt, nagyon vártam már, hogy eljöjjön ez a pillanat. Most még szokatlan feldolgozni, hogy túl vagyunk az első világkupánkon, mert ez tényleg nagy dolog. Mi már annak örültünk, hogy lementünk a pályán, és aránylag jó idővel, s még utolsók se lettünk, mert azért ettől kicsit féltünk, hogy nehogy utolsók legyünk.” Reisz Zoltán másodedző elmondta, nagyon büszke a lányokra, hisz sok munka áll az eredmények mögött. „A célt azt igazából teljesítettük, hisz azt tűztük ki célul, hogy sérülés nélkül célba érjenek. Az eredmény megfelelő, sőt amennyiben a hibákat sikerül kijavítani, akkor simán tudunk menni egy Top25-ös, Top30-as helyezést.” Kinda Géza szerint is, amennyiben a rajtot nem rontják el, mint az megtörtént most Les Deux Alpes-ban, akkor akár 5-6 hellyel előrébb is végezhetnek, azzal pedig már reálisan is elérhető közelségbe kerül az olimpiai kvalifikáció. Nem beszélve arról, hogy jelenleg a legnagyobb hátrányuk a waxolásból származik, mivel ettől a szezontól kezdve tilos fluor alapú waxokat használni, és ebben a történetben még jelentős az elmaradásuk. A székely hódeszkások legközelebb Ausztriában, majd Olaszországban állnak rajthoz.