Hirdetés

Vigyázzunk adventkor

Számos állategészségügyi veszéllyel kell szembenézni a téli ünnepeket megelőző időszakban, például rengeteg ellenőrizetlen sertéshús kerül piacra. Az illegális állatkereskedelem miatt a szomszédos megyékben nőtt az afrikai sertéspestises esetek száma.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 2 perc
Vigyázzunk adventkor
Fotó: Pixabay

A Hargita Megyei Állategészségügyi és É­lel­mi­szer­biztonsági Hivatal igazgatója, dr. István Róbert közleményében kifejtette: tudott dolog, hogy az ünnepek közeledtével országszinten, tehát megyénkben is, megnő az illegálisan élő sertést forgalmazók száma, ezeknek az állatoknak a származási helye bizonytalan, ezért a helyi egészséges sertésállományt is veszélyeztetik. 
Mint írta: „sajnos Maros és Neamți szomszédos megyékben az afrikai sertéspestises esetek száma az utolsó hónapokban jelentősen nőtt, főleg az illegális állatvásárlás miatt”. Hozzáfűzte: fertőzött területekről származó sertéseket szállítottak egyik megyéből a másikba hatósági jóváhagyás nélkül. A kialakult helyzethez hozzájárul a vaddisznók migrációja is. Hangsúlyozta: jelenleg a megye útjain ellenőrzéseket folytatnak más hatóságok segítségével, annak érdekében, hogy meggátolják, megelőzzék a betegség elterjedését.
„Nagy figyelemmel kísérjük az állatmozgást a kisebb sertésfarmokon és az egyéni gazdaságokban is, bármilyen észlelt áthágást drasztikusan bírságolunk. Megemlítem azt is, hogy a fülszámhiányos, ismeretlen eredetű disznóra nem jár kártalanítás elhullás esetén” – írta az igazgató. Dr. István Róbert ugyanakkor arra is felhívja a lakosság figyelmét, hogy a közösségi oldalakon számos hirdetés látható élő sertésekről és finomabbnál finomabb „hagyományos” házi készítésű termékekről, de nagyon sok esetben a látszat csal.
A levágásra szánt állatokat úgy érdemes vásárolni, hogy felkeressük a helyi állatorvost, akinek felügyelete alá tartozik a jószágot kínáló gazdaság, és hivatalosan kiállított okmányokkal tudja ellátni az állatot az elszállításához.
Ismeretlen személyek által és nem megfelelő helyeken készített és hirdetett termékeknél az a veszély, hogy az alapanyagok eredete kétséges, nem megbízható forrásból származik. Ráadásul sokszor a hús beteg, öreg, afrikai pestissel fertőzött állatoktól származik, sertéshús esetén pedig nem garantált a trichinella-kivizsgálás. „Füstöléssel, sok erős és színes fűszerrel minden régi, nem megfelelő hústerméket el lehet adni!” – figyelmeztet dr. István Róbert.
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal igazgatója ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy szintén aktuális betegség a veszettség. Jelenleg több beteg kutyát diagnosztizáltak Suceava megyében, állatorvosok, állattartók kerültek kórházba, mert érintkeztek veszett állatokkal. Jelenleg megyénkben zajlik a veszettség elleni oltási kampány: kutyákat, macskákat és rókákat is beoltanak.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!