Vágólegények ÚjraTöltve
Újra megszervezi a Vágólegények képzését az Udvarhelyszéki Fiatal Gazdák Egyesülete, amelyen a mészárosmesterség és a húsfeldolgozás – ezen belül a kolbász- és cérnakolbász-töltés – módszereit sajátíthatják el az érdeklődők.
Vágólegények ÚjraTöltve címmel szervezi meg ismételten ma és holnap a mészárosmesterség elsajátítására irányuló képzését az Udvarhelyszéki Fiatal Gazdák Egyesülete Kápolnásfaluban.
Vágás után feldolgozás
A képzéssorozatot 2020-ban szervezték meg először, azóta minden évben tartanak legalább egy hétvégét, amikor a fiatal gazdák elsajátíthatják a mészárosmesterség fortélyait. Benedek Alpár, az Udvarhelyszéki Fiatal Gazdák Egyesületének elnöke a Hargita Népének elmondta, az első alkalmakon kifejezetten az állatvágásra fektették a hangsúlyt, az egyes képzéseken megtanították a résztvevőknek a sertés, a szarvasmarha, valamint a kiskérődzők (kecskék, juhok) vágásának módszereit, 2023 óta azonban főként a húsfeldolgozásra fektetik a hangsúlyt. A rendszerint kétnapos képzésen tavaly ősszel a háziszalámi készítését tanulhatták meg a résztvevők, idén pedig a kolbász, szalámi és cérnakolbász elkészítési módja kerül terítékre. A képzések állandó oktatója Pakucs János mészáros a Kovászna megyei Sepsikőröspatakról.
Házi módszerek
Az esemény első napján, ma elméleti oktatáson tanulhatják meg a fiatal mészárosok a kolbászkészítés alapjait, az előkészítés a töltés, a fűszerezés, a főzés, füstölés és szárítás praktikáit, valamint a gyakorlati részt is elkezdik, holnap estére pedig meg is kóstolhatják az általuk elkészített terméket. Benedek Alpár elmondta, azért érezték fontosnak áttérni a húsfeldolgozás témakörére, mert a résztvevők többsége gyakorló mészáros, így az állatvágásról kevés újat tudnak tanítani nekik, ugyanakkor sok az olyan résztvevő is, aki az előző képzéseken is jelen volt, így számukra fontos volt a következő lépés, a levágott állat feldolgozásának megtanulása. Az elnök azt is közölte, hogy kifejezetten az otthoni feldolgozás módszereit tanítják a képzésen, olyan módszereket mutatnak be, amelyekhez nem szükségesek különleges gépek vagy eszközök, a háztartásokban fellelhető eszközökkel mutatják be a kolbász- és szalámikészítést, a cél az, hogy az elődeink által használt technikákat is megismertessék a fiatal gazdákkal, akik majd saját állataikat fogják tudni ezáltal szakszerűen feldolgozni.