Tízből tíz a Sapientiának

Itthon magyarul, barátságos, lehetőségekkel teli környezetben lehet tanulni és fejlődni. Első- és másodéves hallgatóink egyaránt elismerően nyilat­koz­nak egye­te­münkről. Az első he­tek benyomásai, illetve a má­sod­é­ve­sek tapasztalaton alapuló tanácsai a Sa­pi­en­tia – EMTE Csík­sze­re­dai Ka­rának számos előnyét tükrözik. 

HN-információ
Tízből tíz a Sapientiának
A gólyatábor kitűnő összerázó Fotó: Bontaș Daiana Sidonia archívumából

Több mint egy hónapja kezdődött idén a tanév a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karán. Kí­ván­cs­ian fordultam mind a gólyákhoz, mind a felsőbb évesekhez kérdéseimmel. Miért minket választottak, milyenek az első benyomásaik, milyen célokat tűztek ki maguknak a gólyák, illetve milyen tanácsokkal látják el őket a másodévesek. 

Felülmúlja az elvárásokat

– Nagyon tetszik. Kedves, családias a társaság, ez jellemzi az egyetem légkörét is. A tanárok nem okos robotokat akarnak gyártani, mint a legtöbb helyen, hanem arra összpontosítanak, megértsük és megjegyezzük az anyagot. Az órák száma és a tananyag hossza nem megterhelő – fejtette ki Barabás Krisztina könyvelés és gazdálkodási informatika szakos hallgató, aki mindig ide akart jönni, hogy magyarul tanulhasson. Hozzátette: a bentlakásban is kiváló a hangulat, hisz bulik is vannak. Elmondása szerint választása azért is esett a csíki Sapira, mert közel van, könnyen hazalátogathat hétvégén. Célként az alap-, majd a mesterképzés elvégzését tűzte ki. Ezt követően szakjának megfelelő munkahelyen szeretne elhelyezkedni. 

Hasonló véleményen van Deák Beatrix turisztikai mérnök-menedzser szakos hallgató is, aki a Sapientiát tíz pontból tízzel értékelte. – Felülmúlta a számításaimat. A hallgatók közvetlenek egymással, mindenki emberként bánik a másikkal, nem személytelen a közösség. Azért választottam a csíki Sapit, mert a környékbeli egyetemek közül tudtam, itt van turisztikai mérnök-menedzser képzés. Tizenegyedik osztályban részt vettem a nyílt napokon, már akkor eldöntöttem, biztosan ide felvételizek – avatott be Beatrix választásába. Ugyanakkor elmondta, szeretne minél több programon részt venni, az egyetemet népszerűsíteni, a Sapi Népében írni, idővel táborokat vagy versenyeket szervezni.

Moldovai Gellért Ákos köszöni a Fennvalónak, hogy itt lehet a sikeres érettségi után. – Számomra a Sapientia új lehetőség tele álmokkal, élményekkel. Öt hét elteltével kijelenthetem, ennek a helynek megvan a maga varázsa, mindenki álmainak megfelelően érvényesülhet. Számos kedves emberrel barátkoztam össze, akik elfogadóan és megértően vettek szárnyaik alá. Pozitívan csalódtam, minden jobban alakul, mint elképzeltem – lelkesedett Ákos. Számára a Sapientia továbbtanulási és fejlődési lehetőség. Román–angol szakos, így fordítóként szeretne dolgozni, vagy tanári, nyelvészi pályán elhelyezkedni. – Mindig is érdekelt a szavak eredete, és a tudásátadás technikája – mondta Ákos.
Bontaș Daiana Sidonia könyvelés és gazdasági informatika szakos hallgató örül a gólyatáborban való részvételének, hisz nem elveszetten lépett be az egyetem ajtaján.
– Az egyetem eddig pozitívan hatott rám, bízom benne, továbbra is így marad. Szerencsére, kiváltképp barátságos emberekből álló csoportba kerültem, ami meghatározta az első tapasztalataimat. Még nem ismerjük egymást teljesen, de ez is hamarosan változik – reménykedik a hallgató. Hozzáfűzte: bár nem a Sapientia volt az első választása, nem bánja, itt van.

Merj kilépni a komfortzónádból!

Egy év tapasztalattal a tarsolyukban a másodévesek hasznos tanácsokkal látták el a gólyákat. Többen közülük visszaemlékeztek a kezdetekre, felelevenedett bennük az első hetek szorongása, de a feszültséget oldó tényezők is. Duka Árpád gazdasági informatika szakos hallgató labirintusként élte meg az egyetemet, míg komfortzónájából ki nem mozdult. – Új dolgokban próbáltam ki magam, új embereket ismertem meg, ez egyfajta kulcs volt az útvesztőből való kijutáshoz. Kudarc és sikerélmény is jutott egyaránt, de nem bántam meg – mondta Árpád. Az elsőéveseket arra bátorítja, merjenek belevágni új dolgokba, szerezzenek élményeket, nincs vesztenivaló. – Használjátok ki az itt töltött időt, megéri – tanácsolta Árpád. – Az első évről számomra a gólyatábor, barátságok, bulik, a nagykövet program, tanulmányi ösztöndíj, TDK-helyezés jut eszembe – emlékezett vissza Tordai-Molnár Kincső-Zsuzsánna az általános közgazdaság szakról. Tanácsként megfogalmazta, merjenek kiemelkedni a tömegből, ne mondjanak nemet semmilyen érdekesnek tűnő lehetőségre. – Befogadó és nyitott közösség tagjai vagytok, merjetek kibontakozni – mondta Kincső.
A szorongást jól oldják azok a hangok is, melyek lazább egyetemi életről számolnak be, mint a középsulis évek voltak. – Legyetek szabadok, szerezzetek barátokat, bulizgassatok, üljetek össze. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne tanuljatok, vagy ne járjatok órákra. Ha azt választottátok, amit szerettek, az idő gyorsan telik – mondta Condrea Szabolcs, világ- és összehasonlító irodalom szakos diák, aki szerint igaz a mondás, az egyetemi évek a legszebbek az életben. 

Balázs Barbara Andrea, könyvelés szakos hallgató gyakorlatias tanácsokkal látta el az elsősöket. – Ha nem muszáj, ne használjátok a középső liftet, mert bajos. Tankoljatok fel zacskós levesből, és lessétek a boltokban az akciókat – mondta félig viccesen Andrea. Hozzátette: legyenek jóban a szobatársakkal, bármilyen nehéz is, egy egész évet kell együtt kibírni, jobb, ha elszórakozzák az időt, mint folyamatosan veszekedni. Majd kiemelte, az órai jelenlét nagyon jó pont a tanárok szemében. – Tanuljatok, de járjatok bulizni is, használjátok ki a sapis éveiteket, mert csakis a tiétek.

Kósa Noémi



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!