Táborzáró kiállítás
Hasonlóan a korábbi években megszokott forgatókönyvhöz, idén is zenével, versekkel színesítették a Homoródszentmártoni Nemzetközi Képzőművészeti Alkotótábor zárókiállítása megnyitóját. Az alkotók mintegy 50 munkában mutatták be az elmúlt néhány nap során a dr. Sata Attila kurátor hívó szavára keletkezett műveket.
ASzent Lászlóhoz, a Szent Mártonhoz, az Antiochiai Szent Margit emlékezetéhez és legendáriumhoz kapcsolódva kérték alkotásra a képzőművészeket és a fotósokat. A fő témát, a két Homoród-mentén is jelen levő Szent László-emlékeket viszonylag könnyű volt felidézni, hiszen elővették és nagy méretben kinyomtatták a Huszka József által 1884-ben készített akvarellmásolatokat, amelyek a községközpont korábbi templomának falait díszítették, de szakmai kirándulásokkal is segítették az információszerzést és az ihletet, hiszen megtekintettek néhány közeli településen, valamint az Erdővidéken található, Szent Lászlót ábrázoló freskót.
Dr. Sata Attila bejelentette, hogy a kiállításmegnyitó pillanatától a művésztelep – Román Elemér hozzájárulásával – felveszi Román Viktor nevét. Mind a nyári, mind az őszi alkotótáborok a falu jeles szülötte nevét idézve, a lehető legemlékezetesebb művészi színvonalon próbálnak majd dolgozni.
– Talán nem fog úgy kiemelkedni, nem lesz képes az alkotóközösség egyből olyan korszakos művekkel előállni, mint a névadónk, de nem szabad a mércét alább helyezni. Tisztelettel kérem a jelen levő alkotókat, hogy a következő táborba hozzanak magukkal személyenként legalább egy-egy fiatal kollégát vagy tanítványt, hogy kapjon új lendületet a tábor, hogy még inkább kinyíljék, gazdagodjék a látásmód” – biztatta a kurátor a művész-vendégeket.
Minden résztvevő és közreműködő, segítséget nyújtó személy és intézmény átvehetett egy-egy példányt a Kádár-Dombi Péter által készített kerámiaplakettből.
Az idei nyári művésztelep résztvevői: Datu Victor, Major Gizella, Sz. Kovács Géza, Orth István, Csutak H. Levente, Bara Barnabás, Vass Mária Magdolna, Gergely Erika, Miholcsa József, Kalló László, Csata Jenő, Czirjék Lajos, Hátszegi Csaba, Bors Gyula, Ádám Péter, Bedi Gyula, Kádár Dombi Péter.
A tábor Homoródszentmárton Község Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ, Hargita Megye Tanácsa, az abásfalvi, a homoródszentmártoni és a homoródszentpéteri közbirtokosságok, Úszod község – Abásfalva testvértelepülése – önkormányzata és a Verestóy Alapítvány, valamint sok helyi lakos támogatásával jött létre.
Simó Márton