Szociális szolgáltatások időseknek
Szociális szolgáltatások az idősek részére – a helyi szükségletek és politikai napirend között címmel szervezett konferenciát a Gyulafehérvári Caritas – Szociomedikális Ágazata és a Four Change Egyesület, amely egyben Az interregionális hálózatok fejlesztése Romániában a szociális szolgáltatások elérhetőségéért projekt zárórendezvénye is volt.
Péter György, a Caritas szociomedikális ágazatának igazgatója elmondta, egyre nagyobb az igény a családok részéről, hogy a demenciában szenvedő betegek számára valamilyen segítséget kapjanak. A projekt keretében nemcsak 30 Székelyudvarhely környéki idős beteget láttak el a nappali foglalkoztató központban, illetve otthon, hanem 30 specialistát és 40 családtagot is képeztek. Beszámolt arról, hogy a nappali foglalkoztató központ mellett létrehozták a Szent Lukács Központot, ahol huszonhat személy számára nyújtanak biztonságos és szakszerű környezetet a rehabilitációra, illetve a gyógyíthatatlan és utolsó stádiumban lévő betegeknek a gondos ápolásra, és hasonló központot terveznek létrehozni Csíkszenttamáson is.
Szabó Erzsébet a több mint egy évig tartó projekt célkitűzéseit és az arra vonatkozó számadatokat ismertette. Kiderült, a projekt összértéke több mint 170 ezer euró volt, amiből 149 ezer vissza nem térítendő támogatás, és hat megyére terjedt ki: Erdélyben Hargita megyébe, Románia délkeleti részén pedig Buzău, Giurgiu, Călărași, Vâlcea és Ilfov megyékre. Az említett összegből vették meg többek között azt a járművet, amellyel az idős betegeket szállítják naponta a foglalkoztató központba.
Sebestyén Lázár a demencia tüneteiről, a betegek ápolásának lehetőségeiről tartott előadást, Diana Secal pedig a Four Change Egyesület részéről számolt be az eredményekről. Az ország délkeleti megyéiben az egyesület tájékoztató és konzultációs kampányt folytatott. Kiderült, hogy míg az országban vannak olyan megyék (például Hargita megye), amelynek valamennyi településén elérhető az otthoni beteggondozás, addig vannak olyan megyék is – Vâlcea és Călărași –, ahol egyáltalán nincs ilyen szolgáltatás. A megoldást a problémákra a magánszolgáltatók támogatásában, a megyei tanácsok bevonásában és az idősgondozásra nagy hangsúlyt fektető önkormányzatok díjazásában látják – mondta Secal.
Háromszéki Eszter