Sokat fejlődött a táborszervezés
A fesztiválidőszak vége felé közeledve elmondható, hogy idén a nyári táborok jól vizsgáztak a fogyasztóvédelmi felügyelőség ellenőrzésein, és a korábbi években tapasztaltakkal szemben alig történt szabálysértés. A nyár folyamán a kozmetikumokkal és a szállást nem kínáló vendéglátóegységekkel volt a legnagyobb a probléma. …Illetve a hatályban lévő törvényekkel.
[caption id="attachment_34633" align="aligncenter" width="1280"] Ellenőriztek. A legtöbb esetben a román nyelvű használati utasítás hiányzott Fotó: Balázs Árpád / archív[/caption]
Nemrég még arra is volt példa, hogy a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőségnek tábort kellett bezáratnia a súlyos rendellenességek miatt. Az idei ellenőrzések megnyugtató eredményeket hoztak, hiszen hat tábor közül csak egynél találtak kivetnivalót.
– Sokat javult a helyzet, a táborszervezők egyre inkább odafigyelnek az engedélyeztetésre. Ez köszönhető a korábbi évek ellenőrzéseinek és a szankcióknak is – nyilatkozta Laurenţiu Moldovan, a fogyasztóvédelmi felügyelőség megyei főbiztosa.
Gyergyóremetén két tábort is ellenőrzitek, emellett Pottyondon, Ivóban, Marosfőn és Felsőboldogfalván is vizsgálódtak a fogyasztóvédelmi szakemberek, és csupán egy esetben találkoztak szabálytalansággal: az egyik marosfői táborban egy kiszolgáló étteremnél kis mennyiségben lejárt szavatosságú terméket találtak.
Kozmetikumok és vendéglátók
A nyári országos és megyei kezdeményezésű tematikus ellenőrzések során a fogyasztóvédelmi biztosok a kozmetikumoknál és a szálláshelyet nem nyújtó vendéglátóegységeknél (éttermekben, bárokban, kávézókban stb.) találkoztak a legtöbb rendellenességgel.
– Az elektronikus háztartási eszközök forgalmazóinál sok gond volt, 12 ellenőrzött egység közül 11-et bírságoltunk összesen 49 ezer lej értékben, de a bírságot megúszó egyetlen egység is írásos figyelmeztetésben részesült. Legtöbb esetben a román nyelvű használati utasítás hiányzott. Ennél viszont szomorúbb eredményeket hozott a kozmetikumokat vizsgáló ellenőrzésünk, amelynek során 23 kereskedelmi egység közül 20-nál találkoztunk kihágásokkal, szabálysértésekkel. 18 céget bírságoltunk 77 ezer lejre, és további 9 figyelmeztetést állítottunk ki. Lejárt terméket találtunk 19 egységnél, a román nyelvű használati utasítás terén 13 cégnél voltak hiányosságok, 4 esetben pedig promóciós előírásokat nem tartottak be – részletezte Moldovan.
Júliusban a strandokat ellenőrizték két vonalon: magukat a strandokat, illetve a kiszolgálóegységeket. Nyolc ilyen egység közül egyet figyelmeztettek, hatot pedig megbírságoltak összesen 30 ezer lejre. Közel 30 kg lejárt szavatosságú terméket vontak ki a forgalomból. Kilenc ellenőrzött strand közül ugyanakkor csak egynél volt kihágás: a belső rendszabályzat ki nem függesztéséért és annak be nem tartásáért 5 ezer lejjel bírságolták a létesítmény működtetőjét.
A legnagyobb összegű bírságokat a szálláshelyet nem adó vendéglátóegységek júliusi ellenőrzései vontak maguk után. 41 egység átvizsgálása során 29-nél derült fény hiányosságokra. Hét figyelmeztetés mellett 22 pénzbírságot jegyeztek, 100 ezer lej értékben. Több mint 1000 kg ellenőrzött termékből 92 kg-ot vontak ki a kereskedelemből.
Célzottan ellenőrizték az üdítőket is, 20 egység közül hetet bírságoltak 31 ezer lejre, 13 liter lejárt üdítőt foglaltak le.
Megyei kezdeményezésből jelenleg is vizsgálják a szállást nyújtó vendéglátóipari egységeket, illetve az ajándéktárgyakat forgalmazókat, országos feladatnak eleget téve pedig nemsokára zárul a promóciós termékek ellenőrzése – tudtuk meg Laurenţiu Moldovantól.
Törvénymódosításra hajtva
A fogyasztóvédelmi szakemberek évek óta szorgalmazzák egyes jogszabályok módosítását, mert a jelenlegiek nem észszerűek és bizonyos tekintetben nem is sportszerűek – vallja több szakmabelivel a Hargita megyei főbiztos. Laurenţiu Moldovan szerint fontos lenne az 1992/21-es fogyasztóvédelmi alaptörvény, valamint a 2003/449-es garanciális törvény mihamarabbi módosítása.
– Rendkívül sajnálatos, hogy például a bírságolás terén nem érvényesül az arányosság. Lejárt termékek miatt a jogszabály értelmében 2000 lejtől 40 ezerig terjedhet a bírságolás értéke, és a kereskedelmi egységnek lehetősége van törlesztenie a minimális összeg felének 48 órán belüli kifizetésével. Tehát ha 200 kg lejárt szavatosságú termékért mondjuk 20 ezer lejjel bírságolunk, az a minimális, 2000 lej felének, azaz 1000 lejnek a befizetésével megoldható. Ugyanennyit kell fizetnie a kisüzletét működtető egyszemélyes vállalkozás vezetőjének is egy csomag lejárt szavatosságú kekszért – fejtette ki Moldovan. – Szeretnénk bár azt elérni, hogy a kirótt bírság összegének a felét kelljen büntetésként befizetni, mert egy-egy nagyobb kereskedőnek meg sem kottyan a törvény által előírt legkisebb lehetséges összeg felének a befizetése.
A garanciális törvény esetében egyébként történt idén is módosítás, de Moldovan szerint nem jó irányba, és nem az, amiért már sokan szót emeltek. Hangsúlyozta: a fogyasztóvédelmi szakemberek konkrét javaslatokat is megfogalmaztak, de egyelőre nem történt előrelépés, sőt tovább romlott a helyzet.
Kovács Hont Imre