A Regio 2014–2020 finanszírozza az állami felsőoktatási intézmények fejlesztését
Sajtóközlemény
Csíkszereda, 2017.11.28.
Tekintettel az egyetemi oktatási infrastruktúra felújítására/korszerűsítésére/kiterjesztésére/felszerelésére kiírt pályázati felhívások meghirdetésére, valamint szem előtt tartva a ROP 2014–2020 10.3 specifikus céljáról, az Egyetemi Infrastruktúráról a Központi Régió érdekelt szereplőit megcélzó tájékoztatás fontosságát, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség november 21-én a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem Igazgatótanácsának termében egy regionális bemutatót és tájékoztatót szervezett az állami felsőoktatási intézmények beruházásainak támogatási prioritásairól.
Ezt a 10-es prioritási tengelyhez tartozó pályázati kiírást gyakorlatilag 2017. november 24-én 12.00 órakor indították el, az „első benyújtott, első elbírált” elven nyugvó folyamatos benyújtási rendszerrel. A projekteket 2018. április 24-én 12.00 óráig lehet leadni. A támogatási kérelmek benyújtása online történik, a MySMIS applikáció használatával, melyet a Regionális Fejlesztési, Közigazgatási és Európai Alapok Minisztériuma fog a potenciális kérvényezők rendelkezésére bocsátani. Egy adott projekt minimális támogatható értéke 100.000,00 euró lehet, míg a maximális támogatható érték 6.700.000,00 euró lesz, de ez nem haladhatja meg a 30.000.000,00 lejnek megfelelő értéket, a támogatási kérelem benyújtásának hónapjában érvényes InforEuro árfolyammal számolva. Ahhoz, hogy támogatható legyen, a projekt kizárólag támogatható tevékenységi területeket érinthet, míg azon projektek, melyek nem illeszkednek a ROP 2014–2020 révén finanszírozni tervezett specifikus tevékenységek közé, nem minősülnek támogathatóknak. A támogatható kedvezményezettek figyelembe vett fő típusait a 2017. március 16-i, A 2017–2018-as egyetemi tanév egyetemi tanulmányi szakterületek és szakosodások/programok jegyzékének és a felsőfokú oktatási intézmények struktúrájának elfogadásáról szóló 140-es kormányrendelet 2. számú (Az állami felsőoktatási intézmények szerkezete, az egyetemi alapképzés szakterületei, az akkreditált vagy ideiglenes működési engedéllyel rendelkező egyetemi alapképzési szakterületek és szakosodások/tanulmányi programok, lebonyolítási helyszínek, az egyetemi tanulmányi programok, oktatási formák és tannyelvek esetében transzferálható tanulmányi kreditszámok, valamint a 2017–2018-as egyetemi tanévben beiskolázható maximális diáklétszám) melléklete tartalmazza.
Az állami egyetemek fejlesztését megcélzó regionális pályázati kiírás hivatalos elindítása alkalmából szervezett esemény mintegy 30 résztvevője Marosvásárhelyen megvitatta a kutatási-innovációs kapacitások fejlesztésének témáját, a szükséges infrastruktúra rendelkezésére bocsátásának, valamint a didaktikai és kutatási laboratóriumok felszerelésének feltételeivel, ami hozzájárulhat a gazdasági versenyképesség növeléséhez, illetve a kutatási-innovációs tevékenységek termékeinek gazdasági életbe való bejutásának elősegítéséhez.
A támogatott beruházások kötelezően kell hogy kövessék az egyetemi központok korszerűsítését és nemzetköziesítését szolgáló infrastruktúrát, befektetve a kutatási és innovációs infrastruktúrába, valamint a didaktikai eszközökbe, új technológiákba és TIC-háttérbe. Ugyanakkor kiemelt figyelmet kell szánni a hallgatók tanulmányi feltételeinek, ezek megfelelő minőségi szintjének biztosításával, ami javítani hivatott a hátrányos helyzetűeknek a felsőoktatási rendszerhez való hozzáférésén, illetve az ebben való részvételükön, valamint az ezen az oktatási szinten elért eredményeiken is, különös tekintettel a nem hagyományos diákokra, a falusi környezetből származó diákokra, de a roma nemzetiségűekre és más hátrányos helyzetű csoportokra is. Ugyanakkor szükséges figyelmet szentelni a felsőoktatásnak a munkaerőpiac igényeihez való igazodását célzó intézkedésekre. Az épületek, eszközök és a létesítmények általánosan meggyengült állapota megköveteli a tanulmányi terek megerősítését és korszerűsítését, valamint felszerelését megcélzó befektetéseket.
„Figyelembe véve az egyetemeknek a lényeges hozzájárulását a munkaerő szakképzéséhez, a gazdaság fejlődéséhez és a kutatási-fejlesztési tevékenységek ösztönzéséhez, a 10.3 specifikus cél keretében megvalósítandó beruházások a felsőoktatási intézmények infrastruktúrájának fejlesztését és korszerűsítését fogják támogatni, tekintettel a piac kéréseihez és a nemzeti ágazati politikákhoz viszonyuló gazdaságfejlesztési irányokra. A felsőfokú oktatási infrastruktúrába való beruházások növelni fogják az egyetemeknek azon képességét, hogy előrejelezzék és megválaszolják a piac igényeit az akadémiai standardokra és minőségre, illetve hogy a hallgatóknak biztosítandó interdiszciplináris kompetenciákhoz szükséges korszerű technológiával és felszereléssel rendelkezve új programokat fejlesszenek. A beruházási prioritásokat azok a növekedési potenciállal rendelkező területek fogják képezni, melyek hozzájárulnak a felsőoktatási intézmények végzőseinek kompetitív intelligens szakosodású szektorokban való elhelyezkedési arányának növeléséhez. Pozitívumként kell kiemelnünk azt a tapasztalatunkat, hogy partnereink, a régióbeli egyetemek érdeklődést mutatnak ezen erőforrások lehívására, nagymértékű beruházások, valamint a munkaerőpiac szükségleteivel összhangban levő, és a technológiai fejlődési igényekre hangolt szakképzési minőség növelése érdekében” – nyilatkozta Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
Az oktatás színvonala a nemzeti fejlődés kulcstényezője, mivel nagymértékben meghatározza a gazdasági tevékenységet és a termelékenységet, valamint a munkaerő mobilitását, hosszú távon lefektetve egy magasabb életszínvonal és életminőség előfeltételeit. Figyelembe véve a negatív demográfiai tendenciákat, a lakosság nevelésügyi profilja alapfeltétele az intelligens, fenntartható és inklúziónak kedvező fejlődésnek. Ezt a célkitűzést azonban nem lehet elérni megfelelő infrastruktúra hiányában. Az oktatási infrastruktúra alapvetően fontos a szociális készségek kiépítése, a szakmai kompetenciák fejlesztése és a társadalmi-szakmai integráló képesség érdekében. A társadalmi-gazdasági elemzések kiemelik a munkaerő képességeinek fejlődési szintje és a nevelési és szakképzési folyamatoknak keretet biztosító infrastruktúra állapota (a megfelelő terek és felszerelések megléte) közötti ok-okozati viszonyt.
A harmadszintű egyetemi nevelési szolgáltatásokat biztosító oktatási intézmények anyagi alapja a finanszírozás biztosításához kötődő lényeges kérdést képez, mely a létező tereknek az európai minőségi standardokhoz igazító felújítása, korszerűsítése és kiterjesztése révén javítható. A harmadszintű oktatás infrastruktúráját érintő beruházások garanciát fognak képezni Románia azon vállalásainak megvalósítására, melyek a harmadszintű képzettséggel rendelkező aktív lakosság részvételére és képzettségének minőségi szintjére vonatkoznak, összhangban egy olyan gazdaság követelményeivel, mely az EU tagállamainak gazdaságához viszonyított fejlődési lemaradás behozásának gyorsított folyamatában van jelenleg.
Így az Európai Regionális Fejlesztési Alap, a FEDR segítsége hozzá fog járulni az egyetemi curriculum és a román gazdaság versenyképességének fejlesztési szükségszerűsége közötti aszimmetriák feloldásához, a kiegészítő létesítmények korszerűsítésének és felszerelésének egy megkülönböztetett megközelítésben, illetve a magánszektorral való szoros együttműködésben megvalósuló támogatása révén. Továbbá a felsőoktatást érintő beruházások fel fogják erősíteni a kutatás és a munkaerőpiac közötti kapcsolatot, különösen a versenyképes gazdasági területeken, megerősítve az egyetemeknek a tudást, szakértelmet és technológiai előrehaladást biztosító regionális szerepét.
[box type="shadow" ]A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség keretében működő Közreműködő Hatóságnak a ROP 2014-2020 kivitelezésére, monitorizálására és regionális kommunikációjára irányuló tevékenységeinek támogatása a 2015.06.01-2017.12.31 időszakban elnevezésű projekt, amelyet a Regionális Operatív Program 2014–2020 finanszíroz, összértéke 29.552.859,00 lej, az ERFA támogatás 50%, vagyis 14.776.429,50 lej.
ADR CENTRU – Str. Decebal, 12, 510093, Alba Iulia, România
Tel.: 0258–818616, 0258–815622, fax: 0258–818613
Internet: www.adrcentru.ro, e-mail: office@adrcentru.ro
Inițiativă locală. Dezvoltare Regională.
www.inforegio.ro
Investim în viitorul tău! Proiect selectat în cadrul Programului Operațional Regional 2014–2020 și co-finanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională.
Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.
[/box]