Riasztás – potyára?
Riasztott a telefonom minap, egy délután, hogy égszakadás-földindulás jön, vörös jelzés, mert nagy eső várható, erős széllel, viharral. Ne menjek ki a házból, zárjak be ajtót-ablakot, tegyem biztonságos helyre a javaimat, áramtalanítsam a háztartási gépeimet. Fel is szaladt a szemöldököm, mert ilyen még nem volt nálunk. El is tettük az autót olyan helyre, ahol nem tudnak ráesni cserepek, fa se dől rá, aztán kíváncsian vártunk, hogy mi is jön. Nagyon szerencsés vagyok, mert az ablakaimból gyönyörű kilátás nyílik a környék dombjaira, hegyeire, jó széles a látókör. Szoktuk is figyelni, hol, merre jár a nyári zuhé éppen, megtanultuk, hogy ha Libán felé felbukkan, mikorra ér a városba.
Most is néztem, hogy honnan fog lecsapni a nagyidő, de fölöslegesen. Ugyan az ég borús volt, de egy csepp eső nem esett, nem villámlott, nem dörgött abban az egy órában, amikorra a riasztás szólt. Nemcsak a közvetlen közelemben nem, hanem a széles horizonton sem. S ahogy lejárt a riasztás, nézem a telefonom, a Facebook felidézi az egy évvel ezelőtti emlékeimet. Éppen arról tudósítottam, hogy visz mindent a víz Felszegben, az éjszakai felhőszakadás után másnap délben is hömpölygött az ár az utcákban, a pincékben. Emlékeim szerint akkor nem volt semmilyen riasztás, s hogy a Ro-alert nem szólt, az biztos. Hm…
Egyébként elvileg rendkívül sok előnye van a riasztási rendszernek, hiszen a figyelmeztető üzenet a veszélyeztetett területen belül mindenkihez elér. Csak valahogy ebbe is hiba csúszott a végtelen lehetőségek országában. Talán jobban, pontosabban kellene megállapítani, mi a vészhelyzet, és mekkora területen érinti a lakosságot. Mert medvére figyelmeztetni a szomszéd falu lakosságát is az éjszaka kellős közepén enyhén szólva is marhaság. Vajon nem lehetne, hogy csak a helyszín közelében, mondjuk, egy-két utcányi távolságon belül ébresszen a Ro-alert? Nappal, amikor nem üresek az utcák, és jönnek-mennek az emberek, akkor nyilván érdemes nagyobb körzetet megszólítani. Vajon mi kellene ahhoz, hogy ezt valaki belássa, és intézkedjen? Vagy nem az a cél, hogy valóban szavahihető legyen a riasztórendszer? Vajon ez is csak egy pipát érdemel? Megvan, működik, kész? Jólvanazúgy?
Barabás-Pál Hajnalka