Páratlan megvalósítások – önmagát kell adja Remete
Aszfaltutak, gondozott főtér, jól átgondolt szolgáltatások és számos olyan magánberuházás, amelyet bármelyik székelyföldi település megirigyelhet – ezek jellemzik Gyergyóremetét mostanság. A község első embere, a huszonegyedik éve polgármesterként tevékenykedő Laczkó-Albert Elemér úgy látja, bőven van még tennivaló, annak ellenére, hogy a kívülállónak jó az első benyomása a községről.
– Milyen beruházásokat sikerült idén elvégezni Gyergyóremetén?
– A legnagyobb volumenű munka, amivel sajnos nem végeztünk határidőre, a tanévkezdésre, az az iskola modernizálása, felszerelése a Regionális Operatív Programból. Sajnos a tanév úgy kezdődött el, hogy még dolgoznak az épület körül, de bízom benne, hogy ha az időjárás is engedi, két héten belül teljesen kész lesz. Egy másik ilyen projekt a piac befejezése és felszerelése. Egy helyi termelői piacról van szó, amelynek ez év végéig kell elkészülnie, akkorra az építkezési engedély is lejár. Közben meg küszködünk a víz-csatorna rendszer fejlesztésére vonatkozó pályázatunkkal. Több éve egy helyben toporgunk ezzel a beruházással, látható eredmény nélkül. Újraterveztettük, ismét engedélyeztettük, és most újraversenyeztetjük a kivitelezést is. Sajnos ugyanott tartunk, mint az elején, olyan komolytalan cég van az ajánlattevők között, amelynek egy munkása sincs, mégis szeretné elvállalni a kivitelezést. Ez a közbeszerzési törvény egyik gyengéje, hogy az ilyen pályázókat nem lehet kizárni, s ha mégis kizárjuk, jön az ügyvédekkel. Magyarán, nem haladunk ezzel a beruházással emiatt, de bízom benne, hogy rövidesen el tudjuk kezdeni a munkálatokat, és a végére érünk ennek a birkózásnak.
– Az elsők között kötött támogatási szerződést Gyergyóremete a gázhálózat kiépítésére. Ebben az ügyben történt azóta előrelépés?
[caption id="attachment_132616" align="aligncenter" width="1280"] Élo közösség Remetén. Közadakozásból újították fel nyáron a köztéri kereszteket FOTÓ: BARABÁS-PÁL HAJNALKA[/caption]
– Az építkezési engedély kiváltásánál tartunk, ami minden szakhatósági engedély meglétét is jelenti, a megyei tanácsnak kell ezt kibocsátania. Még az van hátra, hogy a nyomáscsökkentő állomás megépítéséhez egy tizenötször tizenöt méteres területet kivegyünk a kaszálóállományból, ha ez megvan, akkor az építkezési engedélyt is megkapjuk. Utána három közbeszerzési eljárást kell kiírnunk, ezeket készítjük elő most. Az egyik a munkálatok kivitelezőjének, a másik a nyomáscsökkentő állomás megépítőjének, a harmadik a szolgáltatónak a kiválasztására vonatkozik.
– A lakosság mutat érdeklődést a gázhálózat iránt, szeretne rácsatlakozni?
– A pályázatban vállaltuk, hogy lesz legalább ezer igénylő család, és efelől nem volt kétségünk. Miután elnyertük a támogatást, minden egyes háztartást végigjártunk, hogy írásban tudassák, akarják-e a gázbekötést, vagy sem. Mintegy kétezer-négyszáz igénylő van eddig, de majd meglátjuk, amikor élesbe kerül ez a beruházás, hiszen látjuk, mi történik az energiapiacon. Az is igaz, hogy a fa áránál is ugyanez az emelkedés tapasztalható. Egy percig se kételkedem benne, hogy ez jó beruházás lesz, és igényelni is fogják a remeteiek. Hasonló tapasztalat már van a községben, az ivóvíz- és szennyvízcsatorna-hálózat kiépítésekor, akik kimaradtak, azoknak most sokkal nagyobb erőfeszítésükbe kerül a rácsatlakozás, hátrányos számukra.
– Milyen beruházásokat terveznek még a községben a közeljövőben?
– Folyamatosan készítjük a terveket, hogy a Romániának ígért tetemes összegből Remetére is hozhassunk. Tömbházfelújításra és középületek korszerűsítésére van szükség, de az alternatív energialehetőségek kiaknázására is van elképzelésünk. A fürdő terve és a Sáska-ház felújítása a plébániával közösen ugyancsak a terveink között szerepel. Ezenkívül további útjavításokra, hídépítésekre készülünk. A bölcsőde bővítésére igény van, tanuszoda is épül, oda infrastruktúrát kell kiépítenünk.
[caption id="attachment_132617" align="aligncenter" width="2560"] Korszerűsített iskola. Hamarosan teljesen elkészülnek a felújítással FOTÓ: GYERGYÓREMETE POLGÁRMESTERI HIVATALA[/caption]
– Közben pedig olyan léptékű magánberuházások is zajlanak Gyergyóremetén, amelyek Székelyföldön páratlanok. Ezeknek milyen hatásuk lesz a községre rövid és hosszú távon?
– Négy ilyen beruházás is folyamatban van. Tejporgyár, liofilizáló- és krumplifeldolgozó üzem készül, szálloda és repülőtér is épül Gyergyóremetén. Tényleg hatalmas munka zajlik. Ebben a pillanatban nagyon megterheli az úthálózatunkat a munka, bármennyire is igyekeznek körültekintők lenni a beruházók. Csak a reptérhez tizennégyezer köbméter betont dolgoztak be, és akkor még nem beszéltünk az alapozáshoz használt kőmennyiségről és egyéb anyagokról… A szállodánál is már a föld feletti munkálatok zajlanak, eddig több ezer köbméter betont használtak fel. Meg vagyok győződve róla, hogy idővel ez mind megtérül, meghozza a gyümölcsét, de készülnünk kell rá. Örök fejtörés és kihívás számunkra, hogy ha ezek mind megvalósulnak, hogyan tud a remetei ember ebbe bekapcsolódni, mit tudunk faluként, közösségként kínálni azoknak, akik eljönnek ide. Ha hitelesen, önmagunkat nem tudjuk adni, akkor egyébbel nem érdemes foglalkozni, mert olyat csinálni, amit más is tud és régóta gyakorol, nem vezetne jóra. Aki régebben csinálja azt, amit most kitalálnánk, az sokkal jobban tudja, mint mi, tehát muszáj megkeresnünk a saját utunkat.
– Épült egy szemétlerakó is Gyergyóremete határában, várhatóan rövidesen beüzemelik. Ez mit fog jelenteni a közösség szempontjából?
– Régóta működnie kellene a szemétlerakónak. Tény, hogy az akkori munkaerőpiac és a mostani épp csak köszönőviszonyban van egymással, ezelőtt öt-hat évvel könnyebben lehetett volna munkaerőt találni a telephez, most már jól meg kell keresni az embert hozzá. Munkahelyek lesznek, de kérdés, hogy ezt az akadályt hogyan veszi majd a megyei tanács.
– Rendben van az infrastruktúra, virágzó községnek látszik Gyergyó-
remete. Van-e még tennivaló?
– Azért van még itt tennivaló bőven. Lehet, hogy kívülről az látszik, hogy rendben vagyunk, de rengeteg munka vár még ránk. Egy vizes projektet készítünk elő, vezetékeket kell majd lefektetni, s 62 kilométer gázvezetéket is a földbe helyezünk rövidesen – ez azt jelenti, hogy nemokára járhatatlan útjaink lesznek. Kezdhetjük elölről az építkezést.
– Marad idő, energia a közösségépítésre a községben?
– Igyeszünk minden olyan kis csoportot, megmozdulást, kezdeményezést támogatni, ami megvalósul a községben. Ha nem is mindig anyagilag, de helyszínnel, eszközzel mindig próbálunk segíteni. Jó érzéssel tölt el, hogy a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson 48 remetei vett részt, külön kisbusz is kellett a vonat mellé. Jó tudni, hogy volt, aki akart menni, volt, akivel együttműködni ennek érdekében. És meggyőződésem, hogy az ima nem esik a kútba soha.
Barabás-Pál Hajnalka