Őstermelői igazolványok - Érvényességi idő: öt esztendő
Közel három évvel ezelőtt jelent meg a mezőgazdasági szektorból származó termékek piaca szabályozásával kapcsolatos egyes intézkedések megállapítására vonatkozó 2014/145-ös törvény. Ennek a törvénynek a révén többek között tisztázni, pontosítani kívánták a törvényhozók az őstermelők jogállását, mindenekelőtt az általuk megtermelt egyes termények, illetve termékek vonatkozásában.
[caption id="attachment_54762" align="aligncenter" width="1000"] 2018-tól öt évig lesz érvényes...[/caption]
Túlzás lenne azt állítani, hogy a szóban forgó törvény nyomán rend teremtődött a szabályozásnak alávetett piacokon, nem tűntek el a „kalózkodók”, nevezetesen azok, akik más tollával ékeskednek, viszonteladói minőségükben, vagy azok az „őstermelők”, akik képesek akár déligyümölcsökkel is megjelenni a vásárokon. Az ellenőrzés sem bizonyult annyira szigorúnak és keménynek, ahogy azt a törvény szellemében feltételezni lehetne. Mindettől függetlenül azonban ennek a törvénynek megvan a létjogosultsága, megvolt és megvan a maga szerepe az adott termények és termékek piaci árusításának adott keretek közé helyezésében. Időközben azonban az is kiderült, hogy esetenként az ügyintézés bürokratikus, s ebben a keretben említhető meg az úgynevezett termelői atesztát érvényességének az időtartama. A múlt esztendőben megjelent 2016/87-es törvény révén e tekintetben előrelépés következett be: a termelői atesztát (atestatul de producător) érvényességét a kibocsátás időpontjától számított egy évre állapították meg. (Eddig az érvényesség egy naptári évre vonatkozott.) Mindenképpen visszásként értékelhető, hogy egy olyan őstermelő, aki hosszú évek óta gazdálkodik és terményei, illetve termékei egy részének az értékesítéséből él meg évenként rákényszerüljön egy bürokratikus ügyintézésre.
Egy év helyett öt év
A múlt esztendő áprilisában kezdeményezte hat RMDSZ-es honatya, élen Korodi Attila megyénkbeli képviselővel a szóban forgó 2014/145-ös törvény újólagos módosítását, nevezetesen annak a termelői atesztát, valamint a termékértékesítési könyv (carnetul de comercializare) érvényességi időtartamával kapcsolatosan. Tételesen arról van szó, hogy mindkét „igazolvány” esetében azt öt esztendőre hosszabbítsák meg az eddigi egy esztendővel szemben. A szenátusban az még a múlt esztendő szeptemberében elfogadásra is került, majd 2016. szeptember 20-án beterjesztették a képviselőház állandó bürójához. Következett a szokásos eljárás, a szakbizottságok általi megvitatás és véleményezés, majd a törvénytervezet napirendre tűzése a képviselőház plénumának ülésén. A képviselőházi ténykedés nem bizonyult zökkenőmentesnek, ugyanis a törvénytervezetet egyes bizottságokban kedvezőtlenül véleményezték, de hasonlóképpen a mindenkori kormányok is, nevezetesen a múlt esztendőben a Cioloș-kormány, az idei esztendő februárjában pedig a Grindeanu-kormány. Mindezzel együtt és mindezen túl végül is a parlamentben rábólintottak a módosító jellegű törvénytervezetre, illetve azt június 13-án megszavazták. Június vége felé elkerült az államelnöki hivatalhoz, majd azt Klaus Johannis államelnök július 14-én kihirdette. A 2014/145-ös törvényről van szó, amely a Hivatalos Közlöny július 18-i számában jelent meg.
A termelői atesztát tekintetében olyanképpen módosult a törvény, hogy annak érvényességi időtartama öt esztendő lesz a kibocsátás időpontjától számítva. Ugyanakkor annak minden egyes évre vonatkozóan lesz egy külön lapja, s azt évente kell kitölteni a mezőgazdasági törzskönyv adatai alapján és láttamoznia kell a területileg illetékes polgármesternek. Ami a termékforgalmazási könyvet illeti, annak érvényességi időtartama is öt esztendő lesz, s azt a kérés benyújtásának időpontjától számított öt munkanapon belül kell kibocsátania a területileg illetékes polgármesternek, de ezen periódus során ellenőriztetnie kell a termelői atesztát meglétét, valamint azon területeket, amelyeken termesztik azokat a terményeket, amelyeket az az őstermelő értékesíteni kíván. Ez esetben is öt lapja lesz a könyvnek, egy-egy évre, egy-egy lap, azokat a lapokat pedig az adott őstermelő személyazonosságára vonatkozó adatokkal kell kiállítani, de amennyiben kérelmezik, akkor abban szerepelhet a házastárs, s az elsőfokú rokonok is. Minden egyes évben ellenőrizni kell a megművelt területeket, a termesztett termények struktúráját, valamint az állatállományt és annak szerkezetét.
A minap megjelent törvény előírásai csak 2018. január 1-től vállnak hatályossá, s a törvény arról is rendelkezik, hogy a szóban forgó időpontig kibocsátott termelői atesztátok az abban feltüntetett időpontig érvényesek maradnak, s ugyanez a rendelkezés vonatkoztatható a forgalmazási könyvekre is. Amúgy a törvény értelmében augusztus 17-ig megfelelőképpen kell módosítani a 2014/145-ös törvény gyakorlatba ültetésével kapcsolatos 2014/1846/2408-as közös miniszteri rendeletet, valamint a 2015/20/208-as közös miniszteri rendeletet.
Hecser Zoltán