Összesen hetvenhét központot ellenőriztek, négy konyhát ideiglenesen bezártak

A Hargita megye területén működő szociális intézményekben – gyermek- és öregotthonokban, fogyatékkal élőket gondozó központokban – július 10–17. között végzett ellenőrzések tapasztalatairól és a következtetésekről számoltak be hétfőn, sajtótájékoztatón: összesen hetvenhét központot ellenőriztek, több mint 350 ezer lej értékben róttak ki büntetést.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 5 perc
Összesen hetvenhét központot ellenőriztek, négy konyhát ideiglenesen bezártak
Huszonkét magán és ötvenöt állami szociális intézményt ellenőriztek a hatóságok Fotó: László F. Csaba

A sajtótájékoztatón a megye prefektusa, Petres Sándor, és alprefektusa, Marius Țepeluș mellett jelen voltak az ellenőrzést végző intézmények – a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság, a Hargita Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, a Hargita Megyei Készenléti Felügyelőség és a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség – vezetői is.

László F. Csaba
Mint ismert, a szociális létesítmények országos ellenőrzését – ennek keretében keresték fel a Hargita megyei központokat is – Marcel Ciolacu kormányfő rendelte el, azt követően, hogy e hónap elején több mint száz idős bentlakót mentettek ki a rendőrök három voluntari-i idősotthonból, miután kiderült, hogy bántalmazták, éheztették és ingyenmunkára kényszerítették őket.

A Hargita megyei ellenőrzések eredményeit ismertetve elhangzott, hogy a vizsgált hetvenhét szociális létesítménynek összesen 790 alkalmazottja van, és 1123 gondozottja, amiből 491 gyermek, 430 szépkorú, 188 fogyatékkal élő személy, tizennégy pedig egyéb rászoruló. Az ellenőrzéseket végző, említett hét intézmény összesen 112 alkalmazottja vett részt a megyét érintő országos akcióban. 

Összesen hetvenegy kihágást tártak fel, a kirótt büntetések összege valamivel több mint 350 ezer lej.

Az ellenőrzést végző szervek tájékoztatásából kiderült, hogy egészségügyi működési engedélyeket nem vontak vissza, központok bezárására vonatkozó intézkedéseket nem rendeltek el, de négy szociális intézménynél – a gyergyószárhegyinél (családi típusú gyermekotthon), a kászonaltízinél (bentlakásos központ), valamint két csíkszeredainál (a csíksomlyói Szent István gyermekotthonban és a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatósághoz tartozó, szintén csíksomlyói családi típusú otthonban) – a konyhák működését ideiglenesen felfüggesztették, amíg pótolják a hiányosságokat. Elhangzott, hogy

mindegyik központ rendelkezik működési engedéllyel, a megyében nem kellett lakókat átköltöztetni.

A terepen végzett ellenőrzés során megállapították, hogy az ellenőrzött szervezetek képviselői együttműködést tanúsítottak annak érdekében, hogy orvosolják a hiányosságokat, amelyek elhárításáig a szervek időszakos ellenőrzéseket fognak végezni, amíg sikerül azokat kiküszöbölni. Mindaddig azonban az ellátásban részesülők élelmezése kiszállításos szolgáltatás, úgynevezett catering keretében fog történni.

Az ellenőrzést végző intézmények igazgatói a szociális intézményekben talált hiányosságokat felsorolva – a teljesség igénye nélkül – kiemelték: a személyzet számára az alapvető higiéniai tanfolyamok elvégzésének elmulasztását, az élelmiszerek nem megfelelő tárolását, a takarítási és fertőtlenítési műveletek elmulasztását az élelmiszerblokkokban, a húskészítmények tárolására elégtelen hűtőterek létét, az élelmiszerminták nem megfelelő címkézését, az élelmiszerblokkoknál a rovarháló hiányát, a takarítószerek nem megfelelő tárolását, a nem megfelelő konyhaeszközök használatát, az élelmiszerek tárolási hőmérsékletének be nem tartását, a biztonsági jelzés hiányát a központi fűtéseknél, a monitoring (kamera) rendszerek és tűzvédelmi rendszerek hiányát.

A sajtótájékoztató végén

a megye prefektusa fontosnak tartotta megemlíteni, hogy kiderült, a megyében nincsenek eget rengető problémák a szociális intézményekben. Fontosak voltak az ellenőrzések, ugyanis rávilágítottak a kisebb rendellenességekre,

amiket az érintettek kiküszöbölnek útközben, ugyanis egész évben folytatódnak az „újraellenőrzések”, amíg a gondok megoldódnak.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!