Ne üljenek a volánhoz ittasan!
A napi valóság bizonyítja, hogy az ittas vezetés jelensége teret hódít, jelezve, hogy minden társadalmi szereplő, saját kompetenciái függvényében arra kellene törekedjen, hogy gátat vessen ennek a jelenségnek.
A Hargita Megyei Pártfogó Felügyelői Szolgálat hatáskörében lévő ügyek is azt bizonyítják, hogy immár jelenségként nyilvánul meg az ittas vezetés: 2020-ban 66 olyan próbára bocsátott személyt vettek nyilvántartása, akinek elhalasztották a szeszes ital vagy más szerek befolyásoltsága alatti vezetésért kiszabott büntetés megkezdését, az új Btk. 336. cikkelyének 1. bekezdése alapján. Hangsúlyozzuk, hogy próbára bocsátott személyekről van szó, ugyanis az említett időszakban 2 és 4 év közötti időszakra felfüggesztett börtönbüntetést is róttak ki: a szolgálat nyilvántartásába vett 325 esetből 76 ittas vezetésért kiszabott felfüggesztett börtönbüntetés volt.
A 2021-es év sem különbözik ebben a tekintetben a korábbitól, ugyanis az első félévben 38 próbára bocsátott személyt vettünk nyilvántartásba, illetve 69 felfüggesztett börtönbüntetést jegyeztünk az említett bűncselekményért a nyilvántartásba vett 251 esetből. Így hát fennáll annak a lehetősége, hogy az esetek száma idén meghaladja a tavalyit.
A törvényes előírások szerint a próbára bocsátás, azaz a büntetés kiszabásának elhalasztása nem a szó hagyományos értelmében vett ítélet, hanem a büntetés személyre szabott formája, amely révén a bíróság – miután megszabta a próbára bocsátás időtartamát – úgy ítéli meg, hogy nem szükséges a börtönbüntetés azonnali alkalmazása, hanem az elítélt viselkedésének megfigyelése szükséges a megállapított felügyeleti időszakban. A végrehajtás pártfogó felügyelet alatti felfüggesztése esetén a bíróság, miután kiszabta a büntetés időtartamát, elrendeli annak alkalmazását és úgy ítéli meg bizonyos körülmények hatására, hogy nem szükséges a letöltése, kimondva a büntetés letöltésének felfüggesztését egy adott próbaidőre.
A bíróság által kirótt előbb ismertetett kétféle büntetés sajátja, hogy az ítélethirdetés elhalasztása esetén a járművezetői engedélyt visszatartják a végleges ítélet meghozataláig, amikor visszaszolgáltatják a tulajdonosnak; a próbaidőre való felfüggesztett szabadságvesztés esetén a hajtásit érvénytelenítik az ítélet véglegessé válásának időpontjában, tulajdonosa a kirótt kötelezettségek függvényében leghamarabb a végleges ítélet meghozatala után egy év elteltével kezdeményezheti jogosítványa visszaszerzését.
A törvény nem szab meg legkisebb vagy legnagyobb időküszöböt az ítélethirdetés elnapolására vagy az ítélet végrehajtásának felügyelet alatti felfüggesztésére, az ügynek ezt a vetületét a büntetés személyre szabása folyamatában mérlegelik. A törvény küszöbértékként a 0,80 g/liter véralkoholszintet jelöli meg: ha ezt a szintet meghaladja a gépkocsivezető, bűnvádi eljárást indítanak ellene és tette egy évtől öt évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal sújtható. A bíróság a büntetés kiszabásánál mérlegeli nemcsak a véralkoholszint értékét, hanem más tényezőket is, mint az elkövető magatartása vagy megjavulásának esélye.
Mint ismeretes, az alkohol befolyással van az egész szervezetre a központi idegrendszer működésének lassulása, a kognitív diszfunkció, a koordinációs képesség csökkenése, a neuronok közvetítőképességének, az ingerek észlelésének és értelmezésének romlása által, azaz gátolja azoknak az információknak egy részét, amelyek az agyba kellene eljussanak, befolyásolva a mozgást, az észlelést, a látást és a hallást, elősegíti a szív-, máj-, hasnyálmirigy-gondok kialakulását, gyengíti az immunrendszert. Az alkohol pár másodperccel a felszívódása után már eléri a központi idegrendszert.
A heveny alkoholmérgezésnek három fázisa van: előbb az eufórikus állapot jelentkezik, ami a 0,5 és 1,5 g/l véralkoholszintnek felel meg, és az alkohol szorongásoldó hatása jellemzi, ami megteremti a volánnál a bátorságot, az impulzív magatartást, az eufóriát, a bőbeszédűséget, az expanzivitást, ami ugyanakkor hőérzettel, a fizikai és a pszichikai képességek csökkenésével, a reakcióidő növekedésével járhat. A törvényszéki-orvostani, avagy részegség fázis az 1,5 és 2,5 g/l véralkoholszintnek felel meg, bizonytalanná teszi a járást, nehézkessé a beszédet, csökkenti a figyelmet, az ingerek érzékelését és értelmezését, memóriavesztést, mentális zavart okozhat, csökkenti a hallás és a látás képességét, a pszichikai zavar agresszív cselekedetekhez is vezethet. A harmadik fázis a kómás állapot, a 2,5 g/l-nél magasabb véralkoholszintnek felel meg, és a koordináció hiányában, összefüggéstelen gondolatokban, zavarodottságban, a testhőmérséklet csökkenésében, a pupillák kitágulásában nyilvánul meg, de beállhat a kómás állapot vagy akár a halál is. A 4 ezrelékesnél magasabb véralkoholszint kómás állapothoz vagy elhalálozáshoz vezethet.
A krónikus mérgezés neuropszichikai megnyilvánulásokat okozhat, mint az érzékszervi és motorikus rendellenességek, a látóideg károsodása, a látás csökkenése és a látómező beszűkülése, viselkedési zavarok, álmatlanság, delirium tremens és szervi-szomatikus megnyilvánulások, mint a gyomorhurut, gyomorfekély, akár a májcirrózisba torkolló hepatitisz, szív- és érrendszeri rendellenességek.
Az alkoholfogyasztás veszélyes magatartást okozhat, mint az autóbalesetben vagy másfajta balesetben (pl. fulladásban) való részvétel, párkapcsolati gondok, gyenge munkahelyi vagy iskolai teljesítmény, antiszociális tettek elkövetésének vagy bűncselekmény áldozatává válás megnövekedett kockázata, munkahelyi gondok kialakulása, a jövedelem beosztásának rendellenességei, más szerekhez való folyamodás lehetősége, kockázatos helyzetekben – szexuális visszaélésben vagy nemi erőszakban – való részvétel, az öngyilkosság megnövekedett esélye, ugyanakkor súlyos agykárosodást is okozhat.
Ha figyelembe vesszük az ittas vezetésen kapott személyek motivációját, miszerint „csak két sört ittam, nincs ahogy magas véralkoholszintem legyen”, avagy „nem éreztem, hogy hatott volna rám a szeszes ital”, netán „nem pont engem fog elkapni a rendőrség”, illetve „olyan rövid távot kell megtennem, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy éppen engem füleljenek le”, feltételezhetjük, hogy ezek a személyek gyakran fogyasztanak alkoholt és nagy a valószínűsége annak, hogy több ízben is ittasan ültek a volán mögé, de nem kapták el őket.
Figyelembe véve, hogy milyen módon befolyásolja az alkohol a szervezet reakcióit, megállapíthatjuk, hogy megváltozik ezeknek a személyeknek a vezetési stílusa a látás és a hallás élességének csökkenése, illetve a reakcióidő növekedése révén. Holott ezek rendkívüli fontossággal bírnak az autóvezetésben.
Például ha egy 80 km testtömegű férfi elfogyaszt 500 ml 5 százalék alkoholtartalmú sört, véralkoholszintje 0,22 ezrelék lesz. Szintén egy májproblémákkal nem küzdő, 75 kg testtömegű férfi ha elfogyaszt 500 ml 11 százalék alkoholtartalmú bort, 30–40 perc alatt, üres gyomorral eléri a 0,83 ezrelék véralkoholszintet, illetve a 0,55 ezreléket, ha evett is közben. Egy 70 kilogrammos férfi szervezete óránként 7-10 g alkoholt dolgoz fel. Egy 1,5 ezrelék véralkoholszinttel rendelkező személynek kb. 10 órára van szüksége ahhoz, hogy szervezete feldolgozza az alkoholt. Ugyanakkor egy krónikus alkoholfogyasztó, aki már májbántalmakban szenved, véralkoholszintje magasabb koncentrációt érhet el akár kisebb mennyiségű szeszes ital fogyasztásakor is a májszövet zsugorodása és az alkoholt feldolgozó enzim mennyiségének csökkenése miatt. Nem mindenki rendelkezik azonos mennyiségű alkoholfeldolgozó enzimmel, tehát egy-két-három sör elfogyasztása után más-más véralkoholszint mutatható ki a különböző személyeknél. A nők például kisebb intenzitású májenzim-tevékenységgel rendelkeznek.
A próbára bocsátással büntetett személyek többségénél (akik visszakapták a hajtási jogosítványt) az alkoholszint 1 és 2,5 ezrelék közötti volt, de volt eset, amikor 3 ezrelék volt ez az érték. Figyelembe véve mindezt, megállapíthatjuk, hogy az ittasan kormányhoz ülő személyek bizonyos idővel előtte – akár napokkal előtte is – alkoholt fogyasztottak, s ez idő alatt a frissen bevitt alkohol hozzáadódott a már a szervezetben lévő, teljes mértékben fel nem dolgozott alkoholhoz. Ez a tény az alkoholnak a szervezetben való feldolgozása módjával magyarázható: 20 százalék egyből a vérbe szívódik fel a gyomorból, 80 százalék pedig a vékonybélből. Minél hosszabb ideig marad az alkohol a gyomorban, annyival hosszabb idő alatt szívódik fel és annál kisebb lesz a véralkoholszint. Természetesen, a felszívódás függ a gyomor tartalmától is, amennyiben étellel együtt fogyasztjuk az alkoholt, a felszívódás megtörténhet akár 1–3 óra alatt, de ez idő alatt a véralkoholszint a maximális értéket éri el.
Hogy segítségére legyünk az alkoholhoz különféleképpen viszonyuló embereknek, az ittas vezetés jelenségét ellenőrzés alatt tarthatják, vagy akár fel is számolhatják az erre illetékes állami szervek. A próbára bocsátás ideje alatt a pártfogó felügyeletet ellátó tanácsosok támogatják a pártfogó szolgálat nyilvántartásában szereplő személyeket, felelős magatartásra sarkallja őket, megóvva ezáltal az egész közösséget.
Delia-Gabriela Marin
a Hargita Megyei Pártfogó Felügyelői Szolgálat osztályvezetője