Megvannak a gyermekmentő szolgálat vizsgálati eredményei: Gondok vannak a fogápolással
Befejeződött a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat idei, májusi erdélyi gyógyító körútjának összesítése. A szervezet önkéntes orvosai kórházban, iskolákban, óvodákban szűrték, vizsgálták és gyógyították a rászoruló gyermekeket. A NGYSZ önkéntes orvos-csoportja májusban egy hét alatt közel 6000 vizsgálatot végzett Erdélyben – közölte a szervezet.
Idén májusban 32 orvos és egészségügyi szakember vett részt a gyógyító körúton: Székelyudvarhelyre, Karcfalvára, Csíkmadarasra, Csíkrákosra, Gyimesbükkre, Kápolnásfaluba, Csíkszentmihályra, Csíkcsicsóba, Csíkszentmártonba és Csíkszeredába látogattak el. Az orvoscsoportban csecsemő- és gyermekgyógyászok, gyermekneurológusok, gyermek-fül-orr-gégészek, gyermekszemészek, fogorvosok, szülész-nőgyógyászok, gyermekurológus, aneszteziológusok, mentőápolók és szaorvosjelöltek vettek részt.
Közel 6000 vizsgálatot végeztek egy hét alatt, és 32 gyermek esetében javasoltak magyarországi kivizsgálást, gyógykezelést vagy műtétet. A szemészeti szűrővizsgálatok alapján 40 gyereknek írtak fel szemüveget, ebből a gyermekmentő szolgálat a családok nehéz anyagi helyzete miatt 31 szemüveg elkészíttetését vállalta magára, aminek értéke körülbelül 9000 lej volt.
Ismét a csoporttal tartott a Gyermekmentő nőgyógyászati szűrőkamionja, amelyben az önkéntes orvosok 348 nőgyógyászati szűrést végeztek el Csíkszentmártonban az egy hét alatt. A citológiai leletek Magyarországon készültek el augusztus végén. Két megvizsgált nő esetében derült fény súlyos elváltozásra/betegségre, ahol műtéti beavatkozásra lesz szükség, 20 esetben gyógyszeres terápia javasolt. Mindez mutatja, milyen fontos a megelőzés. A szükséges műtéteket, gyógykezeléseket a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kollégák végzik el, akikkel jó szakmai kapcsolatot ápolnak a magyarországi orvosok.
A Gyermekmentő mozgó fogorvosi buszában dolgozó önkéntes fogorvosok idén Kápolnásfaluban, a Kriza János Általános Iskola 181 általános iskolás korú, hátrányos helyzetű tanulója számára végeztek szűréseket, kezeléseket. A szakemberek itt közel 100 gyermeknek kezelték a fogait: volt foghúzás, tömés, fogkő-eltávolítás, illetve barázdazárás is.
Véleményük szerint az itteni gyermekek fogazata nagyon rossz állapotban volt, szinte minden gyereknél több szuvas fogat találtak. Ennek fő kiváltó oka a fogmosás hiánya volt, ezért az ő esetükben a fogorvosok különösen nagy hangsúlyt fektettek a felvilágosításra, a helyes fogmosási technika elsajátítására és az egészséges táplálkozás ismertetésére. Minden gyereket fogkefével és fogkrémmel ajándékoztak meg.
A Gyermekmentő Szolgálat önkéntes orvosai és fogorvosai legközelebb 2017. október 8–13. között utaznak Erdélybe.
HN-információ