Hirdetés

Megjelentek az elektromos perselyek a csíksomlyói kegytemplomban is

A készpénz használatának fokozatos visszaszorulása és a bankkártyás fizetés terjedése az egyházakat is arra ösztönzi, hogy nyissanak a modern technológia irányába. Mivel sokan már nem tartanak maguknál készpénzt, így Erdélyben, Székelyföldön is egyre több az olyan plébánia, ahol megoldásként már elektronikus formában, bankkártyával is lehet a „perselybe” pénzt dobni. Csíksomlyón pünkösd előtt szerelték fel a digitális automatákat.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc
Megjelentek az elektromos perselyek a csíksomlyói kegytemplomban is
Fotó: László F. Csaba

Külföldön nagyon sok helyen már régóta dívik ez a szokás, viszont Erdélyben is kezd elterjedni, és már Csíksomlyón is alkalmazzák ezt a megoldást. A bankkártyás fizetési lehetőség számos előnnyel jár mind az adományozók, mind a templomok számára. Az emberek már megszokták a bankkártyás fizetést a napi vásárlásaik során, és az elvárás az, hogy ezt a kényelmet más helyeken, köztük a templomokban is élvezhessék.

Ezzel a lehetőséggel a templomok nemcsak a fizetési folyamatot teszik egyszerűbbé, hanem a hagyományos készpénzes adományozási formát is kiegészítik.

Az embereknek például már nem kell előre készülniük készpénzzel a vasárnapi istentiszteletekre vagy az egyéb közösségi eseményekre. Egyszerűen csak a bankkártyájukat kell magukkal vinniük. A turistáknak is, főleg a külföldieknek, egyszerűbb ez a lehetőség, nem kell folyton aggódniuk, hogy van-e náluk készpénz, helyi valuta.

A kényelem ellenére a csíksomlyói kegytemplomnál járva a templomot meglátogató turisták, zarándokok, helyiek között érdeklődve, legyenek azok fiatalok, középkorúak vagy idősebbek, nem találkoztunk olyan személlyel, aki bankkártyával fizetett volna perselypénzt.

A válasz mindenki részéről egyöntetűen az volt, hogy a perselypénzt hagyományosan készpénzzel fizetik.

László F. Csaba
Fotó: László F. Csaba

Egy középkorú hölgy azt válaszolta, hogy munkájából adódóan neki még bankkártyája sincs, egy fiatalabb anyuka pedig rácsodálkozott, hogy egyáltalán van ilyen lehetőség. Pedig könnyen észrevehető helyen van a digitális automata – a somlyói templomban kettő is –, szinte közvetlenül a bejárat után, de vélhetően többen észre sem veszik, fel sem figyelnek rá, hogy mi célt szolgálhat az a kütyü az oszlopon.

Az elektromos persely használata nem bonyolult, csak ki kell választani az adományra szánt összeget – három lehetőség adott: 5, 10 és 50 lej –, majd a bankkártyát a leolvasóhoz kell tartani, és máris megtörtént a „tranzakció”.

– Az embereknek meg kell barátkozniuk az elektromos persellyel, használgatják, de még nem szokták meg igazán. A csíksomlyói kegytemplomba pünkösd előtt szerelték fel a két elektromos perselyt a bejáratnál – közölte érdeklődésünkre P. Tímár Asztrik OFM templomigazgató. A ferences szerzetes a romkat.ro-n megjelent információkat ajánlotta figyelmünkbe. A katolikus portálon a többi között arra hívják fel a hívek figyelmét, hogy az okostelefonok és bankkártyák világában egyre kevesebben hordanak maguknál készpénzt, ezért a Gyulafehérvári Főegyházmegye kezdeményezte, hogy a templomba betérő személy készpénz használata nélkül „dobhasson pénzt a perselybe”.

László F. Csaba
Fotó: László F. Csaba

Rámutatnak arra is:

a technika és annak fejlődése nem ördögtől való, viszont nem téveszthető szem elől, hogy Jézus Krisztus követésében bármely műszaki, technikai fejlődés mindössze eszköz lehet, de cél nem. A technika önmagában nem erkölcsös és nem erkölcstelen: az erkölcsi tartalom azoktól az emberektől függ, akik mögötte állnak.

A portálon egy videó is látható, ahol az elektromos persely használatát mutatják be.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!