Hirdetés

Búvártechnikák extrém körülmények között

A víz alatti mentési ismeretek bővítése, valamint az egységek közötti együttműködés erősítése volt a célja annak a gyakorlatnak, amelyen a Special Rescue Team Szentegyháza különleges mentőcsapat tagjai is részt vettek.

Hadnagy Éva
Búvártechnikák extrém körülmények között
Hasznos technikák, életmentő gyakorlatok Fotó: Special Rescue team Szentegyháza különleges mentőcsapat/Fb

Évente csupán néhány bevetése van a Hargita Megye Tanácsa Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálatához tartozó búvárszakosztálynak, ennek ellenére sok gyakorlásra van szükségük ahhoz, hogy éles helyzetekben tudják, mit kell tenni. Március 21-én Felsőrákoson voltak gyakorlaton az Országos Hegyimentő Szövetség által szervezett eseményen. Az ország különböző részéről érkeztek búvárok, hogy együtt gyakoroljanak a bányatóban, egymástól tanuljanak és megosszák tapasztalataikat. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Szőcs Tibor, a Special Res­cue Team Szentegyháza kü­lönleges mentőcsapat vezetője elmondta, mélymerülési technikákat gyakoroltak, 54 méter mélységig, azaz egészen a tó fenekéig merültek. A víz hőmérséklete csupán 3,5-4 Celsius-fokos volt, ami szintén kihívást jelentett a résztvevőknek.

– Négyen voltunk jelen a csapatunkból, hogy extrém körülmények között tesztelhessük tudásunkat. A program során különböző merülési technikákat is elsajátítottunk, vészhelyzeti szituációkat modelleztünk, és korszerű búvárfelszerelések kipróbálására is volt lehetőség

– fogalmazott a csapat vezetője. Hozzátette, nagyon jó volt a helyszín, öt méter volt a látótávolság, ami a Hargita megyei tavak esetében sokkal alacsonyabb, és a tó mélysége sem volt utolsó, ezért a jövőben is szerveznek majd ott gyakorlatot.

Búvártechnikák extrém körülmények között
Fotó: Special Rescue team Szentegyháza különleges mentőcsapat/Fb

– Sok új technikát láttunk, a kolozsvári csapatnak melegítős búvárruháik is vannak, ami nálunk még nincs, de olyan eszközzel is rendelkeznek, amellyel gyorsabban tudnak haladni a víz mélyén. Jó tapasztalat volt, és láttuk, hová kell még fejlődnünk

– vélekedett. 
Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a Hargita megyében lévő tavakat le tudja fedni a csapatuk, jelenleg 12 taggal rendelkeznek, köztük kezdő, haladó mentőbúvárok és búvároktató is van. Általában a nyári időszakban, a strandszezon elkezdése után van szükség a segítségükre, ám az idei év kivételnek számít, hiszen a zetelaki víztározóba februárban belefulladt fiatal holttestének keresésében is segédkeztek, az elmúlt héten pedig a szülők kérésére az áldozat hátizsákját is keresték. Szőcs Tibor elmondta, ez nem kis kihívás, mivel a látótávolság gyenge. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!