Meghosszabbították a folyó- és medertakarítás programját: Szemben a szemetelőkkel
Több településen gondot jelent az illegális szemétlerakás, ezért néhány önkormányzat szigorúbban fog eljárni a jövőben a szabálytalankodókkal szemben – derült ki a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulás folyó- és patakmedrek takarítása kapcsán. Az akciót május közepéig meghosszabbította a társulás.
A Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója szerint idén jelentősen többen csatlakoztak a folyó- és patakmeder-takarítási akcióhoz, ennek köszönhetően pedig jóval nagyobb területen megtudják tisztítani a folyóvizek környezetét a szeméttől. Nagytakarítás közepette ugyanakkor több megoldásra váró kérdéssel szembesültek az önkormányzatok vezetői. A folyók- és patakmedrek takarítása közben összegyűlt jelentős mennyiségű szemét láttán többen komolyabb lépésre szánták el magukat. A zetelaki polgármesteri hivatal vezetősége például első lépésként a helyi újságon és egyéb lakossági fórumon keresztül tájékoztatási kampányt indít a háztartásokban termelődő szemét helyes kezeléséről, de fontolóra vették azt a lehetőséget is, hogy a tetten ért szemetelőket pénzbírsággal büntessék.
– A héten volt egy megbeszélésünk a polgárőrséggel, ahol arról egyeztettünk, hogy a helyi rendőrség bevonásával ezután hangsúlyosabban ellenőrizzük a községnek azokat a gócpontjait, ahol folyamatosan illegális szemétlerakást tapasztalunk. A tetten ért szabályszegőket figyelmezetésben részesítjük, de nem zárkózunk el a pénzbírság alkalmazásától sem illetve ne felejtsük el, hogy jogi keret van arra is, hogy a gépjárművet elkobozzuk – mondta lapunknak Nagy Attila zetelaki polgármester. A polgármestertől megtudtuk: az önkormányzat a természet megfigyelésére alkalmas vadkamerákat is vásárolt, ezeket a községnek azokon a részein fogják felszerelni, ahol jellemzően sok az illegálisan lerakott szemét. Zetelaka községben két alkalommal szervezték meg a szemétgyűjtési akciót külön az iskoláskorú gyermekeknek, akik a kisebb patakmedrek környékét takarították meg és külön a polgárőrség és civil szervezetek részvételével, amikor a Nagy-Küküllő partját tisztították meg az illegálisan lerakott szeméttől. A községben közel hatszáz személy kapcsolódott be a programba, és 8,16 tonna szemét gyűlt össze.
Nehéz tetten érni a szemetelőket
A Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulás által szervezett szemétgyűjtési akcióhoz 32 önkormányzat csatlakozott, több mint 5300 résztvevőre számítanak. A tavaszi szünet meghosszabbítása miatt ugyanakkor május közepéig kitolták az akció időtartamát. Szentegyháza községben az önkormányzat munkatársaival és a helyi önkéntesekkel közösen éppen ma szervezik meg az első medertakarítást, május 5-én pedig az iskolások bevonásával folytatják a szemétgyűjtést. A községből összesen 873-an jelezték, hogy részt vállalnak az akció sikeres lebonyolításában.
– Sajnos a mi tapasztalataink is azt mutatják, hogy jelentős problémával állunk szemben, ha az illegális szemétlerakást meg akarjuk szüntetni. Nagyon nehéz a szabályszegőket tetten érni, e nélkül vagy szemtanú vallomása nélkül azonban nem tudunk jogerősen pénzbírságot kiróni – osztotta meg tapasztalatait Sándor Lajos szentegyházi alpolgármester.
Az önkormányzat új programok elindításával próbálja meg visszaszorítani a szemetelés mértékét és megvédeni a községen áthaladó, egyébként mesterségesen kialakított Vargyas-csatorna nevű patak élővilágát.
– Az Olt Vízügyi Igazgatósággal partnerségben az önkormányzat pénzt különített el a Vargyas-csatorna rehabilitálására és mederrendezésére, azt szeretnénk, ha ez a mesterségesen létrehozott patak a község gyöngyszeme lenne újra. Gondolkodunk ugyanakkor azon is, hogy a település több pontján halászhálót helyezünk ki a patakmederben, hogy felfogjuk a szemetet, és gyakrabban, könnyebben tisztíthassuk azt. Ezzel a módszerrel ugyanakkor azt is látnánk, hogy a falu tízeseiben hogyan oszlik meg a szemetelés mértéke – részletezte az alpolgármester.
[caption id="attachment_118670" align="alignleft" width="698"] Le kellett hajolni a szemétért[/caption]
Értéket kell adni a szemétnek
A polgármesteri hivatal munkatársai mellett a helyi civil szervezetek, önkéntes tűzoltók és az általános iskola diákjainak a közreműködésével Csíkszentmihályon is megtartották már a folyó- és medertakarítási akciót. Izsák-Székely Lóránt polgármester szerint a községben idén kevesebb szemét gyűlt össze, mint a korábbi takarítási akciók során, ennek okát részben abban látja az elöljáró, hogy a medertakarítást megelőző időszakban lomtalanítás és üveggyűjtés is volt a településen.
– Több iskolai program illetve a térség hulladékgazdálkodási vállalatának a projektjei kapcsán arra a következtetésre jutottunk, hogy megfelelő motiváció mellett összegyűjtik az emberek a szemetet, és ha kell le is adják a megnevezett gyűjtőpontoknál. Többek között a medertakarítást megelőző időszakban az Eco-Csík által megszervezett lomtalanítás és üveggyűjtés lehet az oka annak is, hogy idén kevesebb illegálisan lerakott szemét gyűlt össze – mondta lapunknak Izsák-Székely Lóránt. A polgármester ugyanakkor arra is kitért, hogy ez nem jelenti azt, hogy a községben nem lenne arra példa, hogy illegálisan lerakott szeméthalmomra bukkannak, sőt az önkormányzat legutóbb csíkvacsárcsi elhagyatott bányaterületéről kellett elszállítson egy nagyobb mennyiségű illegálisan lerakott szemétkupacot.
[caption id="attachment_118671" align="aligncenter" width="2048"] Sokan csatlakoztak a szemétgyűjtő akcióhoz. Ráfért a természetre[/caption]
– A község közterületein húsz térfigyelő kamera van felszerelve, azt tehát látjuk, ha valaki szeméttel megrakott szekérrel vagy utánfutóval halad át a településen. Most újabb kamerák vásárlására készülünk, amelyeket azokra a gócpontokra helyezünk ki, ahol gyakori az illegális szemétlerakás – fejtette ki további terveiket a polgármester. Az elöljáró szerint egyébként a községben elég gyakori a szemetelőkkel szemben a lakossági bejelentés is, a kamerák kihelyezésével a környezetvédelmi őrség munkáját szeretnék megkönnyíteni.
– Mindig gondot okoz a szemetelő kilétének azonosítása, sőt arra is volt már precedens, hogy miután az önkormányzat eltakarította a bejelentett szemétkupacot, pár napon belül újra szeméthalom állt az érintett területen – részletezte.
Hosszú távon a következő generáció szemétkezelési szokásain szeretne változtatni a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulás is, nem véletlen tehát, hogy a folyó-és patakmeder takarítási akcióban olyan sok oktatási intézmény kapcsolódik be. Mivel a programot május közepéig meghosszabbították sok településen, még mindig csatlakozhatnak az érdeklődők a szemétgyűjtési mozgalomhoz.
Pál Bíborka