Marokkó révén először szerepel afrikai csapat labdarúgó-vb elődöntőjében, Portugália mellett a másik nagy favorit, Brazília is hazautazott, akárcsak az angolok és a hollandok. A kiöregedő horvátok, Messi Argentínája és a címvédő is folytatja – pazar végjátékot ígér a focivébé!

Jakab Árpád
Becsült olvasási idő: 7 perc
Felhőfejes. En-Nesziri történelmi gólja Fotó: fifa.com

Horvátország drámai mérkőzésen, tizenegyesekkel búcsúztatta a favoritnak tartott Brazíliát. A horvát lapok kiemelték a horvát honvédőknek is köszönetet mondó, hercegovinai származású Zlatko Dalic szövetségi kapitány nyilatkozatát: „Büszkeség, bátorság, hit, hazaszeretet, ez mind együtt mindig horvát sikert hoz.” Szerb oldalon ez kiverte a biztosítékot, szerb lapok szerint „a horvátok képtelenek meglenni provokáció nélkül, az ünneplés közben újra előkerült a múltbeli háborúra emlékeztetés vonala.”
Tite – aki 2016-ban vette át a brazil válogatott irányítását, és 81 mérkőzésen vezette a selecaót, mindössze három vereséget szenvedve – nem folytatja tovább a válogatott élén. „A 2018-ban döntőbe jutott, öreg horvát generáció megfőzte a selecaót” – írta a brazil sajtó, miközben a világot bejárta az a videó, ahogy Perisic kisfia vigasztalja Neymart.
Első negyeddöntő: Horvátország – Brazília 1–1 (0–0, 0–0, 0–1) – 11-esekkel 4–2. Gólszerzők: Petkovic (117.), illetve Neymar (105+1.).

Messi közel a döntőhöz

A második pénteki negyeddöntő is tizenegyesekkel dőlt el: a 2–2-re végződő 120+ perc utáni párbajban Argentína 4–3-ra legyőzte Hollandiát, és bejutott a legjobb négy közé. Lionel Messi gólpasszára és góljára a hajrára felébredő hollandok Wout Weghorst duplájával válaszoltak. Emiliano Martínez kivédte az első két holland tizenegyest, a meccset eldöntő tizenegyest Lautaro Martínez lőtte be, miután négy holland játékos is közelről provokálta őt a büntető előtt. A hollandok tiszteletlenségére hivatkozva az argentinok a csalódott hollandoknak mutogatva rohantak ünnepelni – a paprikás mérkőzés végén és főként utána mindkét csapat játékosai alaposan kiviselték magukat, Messi még a tévének nyilatkozva is odaszólt Weghorstnak: „Mit nézel, te hülyegyerek?” A lényeg: Argentína története során immár hatodszor – ott van a legjobb négy között. S amikor eddig ott volt, mindig döntőt is játszott.
Második negyeddöntő: Hollandia – Argentína 2–2 (0–1, 2–2, 2–2) – 11-esekkel 3–4. Gólszerzők: Weghorst (83., 90+11.), illetve Molina (35.), Messi (73. – 11-esből).

Ilyen még nem volt

„A zokogva öltözőbe vonuló Cristiano Ronaldo megtestesítette annak az országnak a fájdalmát, amelyik azt hitte, hogy világbajnok lehet” – írták a portugál lapok, miután Marokkó rendkívül szervezett futballal és némi szerencsével 1–0-ra legyőzte Portugáliát, s ezzel első afrikai válogatottként jutott be a foci-vb-k történetében a legjobb négy közé. Marokkó a 2006-os olasz válogatott óta az első olyan csapat, amely úgy jutott elődöntőbe egy vb-n, hogy az ellenfelek játékosai nem tudták bevenni a kapuját. Az észak-afrikaiak eddig mindössze egy gólt kaptak Kanada ellen, de az is öngól volt. Ronaldo csereként pályára lépve próbálkozott az egyenlítéssel, a 39 éves Pepe törött karral is rohamozott, a portugál helyzetek dacára maradt a hősies afrikai győzelem. Marokkó azzal a Franciaországgal játszik a döntőbe jutásért, amelytől 1956. márciusában kiáltotta ki függetlenségét.
Harmadik negyeddöntő: Marokkó – Portugália 1–0 (1–0). Gólszerző: en-Nesziri (42.).

Térdre rogytak

A címvédő Franciaország a vb egyik legjobb mérkőzésén győzte le a régi rivális Angliát, miután tíz perccel a vége előtt Kane lábában volt az egyenlítés lehetősége, ám az angolok rendszerint megbízható gólvágója ezúttal a lelátóra lőtte a büntetőt, miután korábban magabiztosan értékesített egy másikat. Kane egyébként ezzel a találattal beállította Wayne Rooney angol válogatottban elért gólrekordját, a csúcs megdöntése viszont elmaradt. Az angol lapok a játékvezető ténykedését kifogásolták, a Sky Sport viszont feltette a kérdést: „Miért nem győz le Anglia top országokat akkor, amikor számít?” A Le Monde azt emelte ki, hogy a kékek ugyan szenvedtek, de ott lesznek az elődöntőben. „Az álom folytatódik, a címvédő Gioud mentő találatának és Lloris parádés védéseinek köszönhetően legyőzték az angolokat!”
Negyedik negyeddöntő: Ang­lia – Franciaország 1–2 (0–1). Gólszerzők: Kane (54. – 11-esből), illetve Tchouaméni (17.), Giroud (78.).

Az elődöntők műsora

Kedd, 21 óra: Argentína – Horvátország
Szerda, 21 óra: Franciaország – Marokkó
A párharcok vesztesei szombaton a harmadik helyért játszanak, míg az elődöntők győzetesei vasárnap a világbajnoki döntőt vívják.
Minden mérkőzést élőben lehet követni az M4 Sporton és a TVR1-en.