Lezárult az Életképek rólunk című projekt
Fontos, hogy a gyermekek és fiatalok ne csak a közvetlen környezetüket ismerjék, hanem más térségekről is információkat szerezzenek – állítják a gyergyóremetei Életképek rólunk elnevezésű programsorozat szervezői. A projekt részeként Gyergyószéket, Felcsíkot és a Gyimeseket ismerhették meg a remetei gyermekek és fiatalok, ezen belül a földrajzi és történelmi áttekintők mellett a kézművességre, a népzenére és néptáncra, illetve az adott térség viseletére is igyekeztek rávilágítani a szervezők.
[caption id="attachment_39237" align="aligncenter" width="1000"] Közös tánc Gyimesben. Sikeres program Fotó: Portik-Bakai Ádám[/caption]
A programsorozat első két felvonását Remetén tartották, ekkor Gyergyószékkel és Felcsíkkal ismerkedtek a részt vevő gyermekek és fiatalok. A szervezők rámutattak, igyekeztek átfogó képet nyújtani az adott térségről, így a történelmi és földrajzi információk mellett a népi kultúrával is megismerkedhettek: népdalokat és néptáncot tanultak, de a viseletet illetően is új információkkal gazdagodhattak.
A programsorozat harmadik részének tárgya a Gyimesek volt, és a nagyobb átélés és élmény érdekében a helyszínen tartották a foglalkozásokat. Közel ötven remetei gyermek és fiatal látogatott Gyimesközéplokra, ahol először a helyi hagyományőrző házat látogatták meg, majd az Ordasok Hagyományőrző Néptáncegyüttes jóvoltából az ottani táncvilágba is betekintést nyerhettek. Önfeledten táncoltak együtt a gyimesi és remetei fiatalok, ebédidőben pedig hagyományos gyimesi túrós puliszkával kedveskedtek vendégeiknek a házigazdák.
A kirándulás, ezzel együtt pedig a projekt Gyimesbükk nevezetességeinek megtekintésével zárult, a fiatalok azonban megjegyezték: folytatni kellene a programsorozatot. – Ilyenkor mutatkozik meg, hogy bár mások vagyunk, más környezetben, mégis egyazon gyökerekkel rendelkezünk, amelyek összetartanak bennünket – fogalmazott Portik-Bakai Beáta résztvevő.
– A cél az volt, hogy bemutassuk a gyermekeknek, nem csak az létezik, ami körülöttük van – mondta lapunknak a programsorozat ötletgazdája és egyik szervezője, Rigmányi Lajos néptáncoktató. Hozzátette: akár folytatni is lehetne a kezdeményezést, hisz számos magyarlakta térség van még, amit megismerhetnek a gyermekek.
Az Életképek rólunk programsorozatot a gyergyóremetei önkormányzat támogatta.
Kertész László