Kommunikációs üzemzavarok
Helytelen és téves lenne azt állítani, hogy a Szociáldemokrata Párt, a kormánykoalíció, illetve a kormány szintjén nincs kommunikáció, hisz a különböző rangú és rendű tisztségviselők egyre-másra nyilatkoznak, folyamatosan kommunikálnak. Ennek ellenére gyakorta úgy tűnik, hogy valami mégsincs rendjén, az a gépezet nem működik olajozottan és zavartalanul, hanem azt ilyen vagy olyan természetű üzemzavarok kísérik. Valahogy úgy vagyunk ezzel, mind egy gépkocsi motorjával, amellyel ugyan lehet közlekedni, de túlontúl sok üzemanyagot fogyaszt, nehezen birkózik meg az emelkedőkkel, néha „köhécsel”, gyakran füstöl, azaz bocsát ki környezetszennyező anyagokat.
Hogy valami nincs rendjén a szóban forgó kommunikáció terén, arról meggyőződhettünk a jó két héttel ezelőtt bekövetkezett kormányátalakítás során: annak következtetéseit boncolgatva Dragnea pártelnök és Tudose kormányfő egyaránt elismerte, hogy ugyan kommunikáltak, de „nem jól kommunikáltak”, ám ezentúl másként lesz, mert jól körülhatárolt munkamegosztás révén a pártpolitikai, kormánykoalíciós ügyekben kizárólag az előbbi jogosult a kommunikációra, a kormányzati tevékenység vonatkozásában pedig kizárólag az utóbbi.
Alig telt el néhány nap, máris „egymásra hágtak”, mármint a kommunikálási illetékesség tekintetében. A minap azt kürtölte világgá a pártelnök, hogy Románia minden idők legnagyobb napraforgótermését érte el. Ezt hallva az ő szájából, óhatatlanul azt a következtetést kellene vagy lehetne levonnunk, hogy ez pártja kormányprogramjának a „gyümölcse”. Csütörtökön, az Indagra vásárról való távozásukkor az újságírók jobbára kormányzati „illetékességbe” tartozó kérdésekkel a válaszokkal már-már elejébe ment a kormányfőnek Liviu Dragnea. Ugyanaznap újabb találkozóra került sor a bérezési követelésekkel kapcsolatosan a Sanitas Föderáció képviselőivel, s azon egyes kormánytagokon túl részt vett Liviu Dragnea is. Hogy milyen minőségben és miért, az ugyancsak vitatható, mint ahogy az is, hogy utólag az ott elhangzottakról nyilatkozott. A találkozón két fél volt: a kormány és a Sanitas Szakszervezet, illetve azok képviselői. Akkor ott mit keresett akár pártelnöki, akár képviselőház elnöki minőségben Liviu Dragnea?
Egyébként ennek a találkozónak a kapcsán másabb, furának tűnő dolgokat is észlelhettünk: a kormány hivatalos honlapján közölt kormányfői programban ez a találkozó nem szerepelt (mint ahogy az Indagra nemzetközi vásár meglátogatása sem), azt követően pedig a kormány részéről nem adtak ki semminemű közleményt, nyilatkozatot, de annál „bőbeszédűbben” nyilatkoztak a Sanitas vezetői. A kommunikációról lévén szó, mindenképpen furcsállandó, sőt rosszallandó, hogy van, amiről kommunikálnak a kormány illetékesei, s van amiről nem, vagy ha igen, akkor is csak félszájjal, illetve csak „makacskodó” újságírói kérdésekre.
Csütörtökön került nyilvánosságra olyan állítólagos jelentés, amelyet az Európai Bizottságnál – pontosabban annak bukaresti képviseleténél – szerdán kelteztek, s amelyben kemény bírálatokat és fenntartásokat fogalmaztak meg a kormány makrogazdasági politikájával, célkitűzéseivel kapcsolatosan, többek között kétségbe vonva azt, hogy a jövő esztendőben sikerül beilleszkedni a 3%-os GDP-arányos költségvetési hiánycélba. Erről faggatták csütörtök délelőtt folyamán az újságírók a kormányfőt, de ő válaszadás helyett olyasmit mondott, hogy nem tud erről a jelentésről. A néhány órával később megtartott kormányülés felvezetőjében viszont a jelenlévőket arról tájékoztatta, hogy találkozott és megbeszélést folytatott a költségvetésért felelős uniós biztossal, Günther Oettingerrel, aki Romániát illetően optimistának bizonyult, és azt hangoztatta, hogy a rendelkezésükre álló adatok szerint mind 2017-ben, mind 2018-ban lehetséges lesz a GDP-arányos költségvetési hiány 3% alatti tartása. Arról viszony egy szót sem szólt, hogy terítékre került-e a már említett jelentés ügye, illetve annak valódisága.
Az elmúlt héten amerikai hivatalosságok és üzletemberek látogattak Bukarestbe a romániai befektetési lehetőségek, valamint a gazdasági-kereskedelmi együttműködés távlatainak a feltérképezése céljából. Erről az általuk sikeresnek és ígéretesnek nevezhető látogatásról többször is nyilatkoztak a kormány illetékesei, legutóbb a kormány múlt csütörtöki ülésén. Bizonyára meg lesznek az eredményei ennek a látogatásnak, de talán illett volna a kormányzati kommunikálás során arra is utalni, hogy az amerikai küldöttség nemcsak Romániát „célozta meg”, hanem amolyan körutat tett több délkelet-európai országban.
Egyébként a csütörtöki kormányülés jóformán véget sem ért, s az egyik kereskedelmi hírtelevízió vendégeként interjút adott Liviu Dragnea. Első látásra kormányülés és az interjú közt nincs, nem lehet összefüggés. Igen ám, de az interjú során jobbára azokat a kilátásba helyezett intézkedéseket ecsetelte, boncolgatta és „magyarázta” a pártelnök, amelyek a délutáni kormányülésen „első olvasatban” áttekintett jogszabálytervezetek tárgyát képezik.
Akkor hogyan is állunk azzal a kommunikálási „illetékességgel”? Nagy baj az, ha a pártelnök jobban ismeri egy kilátásba helyezett fiskális jellegű jogszabály előírásait és annak hatásmechanizmusát, mint maga a pénzügyminiszter. Márpedig a hazai magas szintű kommunikációban jobbára ez látszik érvényesülni…
Hecser Zoltán