Kipróbáltuk az atlétikai vb futópályáját

Újságíróknak szerveztek futóversenyt a budapesti atlétikai világbajnokság rendezői, amelyen az akkreditált sajtósok közül 136-an álltunk rajthoz. A pálya fantasztikus, a kánikula kegyetlen, de a mezőny nagy részének komoly atlétamúltja van.

Szép Zoltán
A magyar újságírók között a harmadik legjobb időt érte el Szép Zoltán Fotó: Szép Zoltán archívuma

A Nemzeti Atlétikai Központ látványa elképesztő kívülről, belülről, a nézőtérről, de a pályáról egyenesen lélegzetelállító. Ezt a napokban többször is megtapasztalhattam, de a sajtó munkatársai számára szervezett versenyen testközelből élhettem át, milyen is Magyarország legjobb és leggyorsabb futószőnyege.

Történt ugyanis, hogy a sajtóközpontban meghirdették: 800 méteres futóversenyt szerveznek a média képviselőinek.

Nekem se kellett több, kaptam az alkalmon, igaz, tájfutóként nem túl gyakran futok stadionokban, 800 métert végképp nem, de úgy voltam vele, ezt nem szabad kihagyni.

Szép Zoltán archívuma
Az újságírók futóversenyén lapunk helyszíni tudósítója is rajthoz állt

Igaz, a feleségem nem örült a hírnek, hisz aznap délelőtt én kellett volna vigyázzak a fiaimra, de végül kiegyeztünk, válás se lett belőle, és a versenyre is odaértem.

A Media Race-re – vagy nevezzük Sajtókupának – 136 újságíró és fotós nevezett be, így összesen tizenegy futamba osztottak el bennünket. Az időjárás nekünk sem kedvezett jobban, mint az atlétáknak, így mi is átélhettük, milyen embertelen hőségben kell helytállniuk a világsztároknak. Ráadásul a Mondo borítás egy kicsit jobban visszaadja a hőt, így mondhatni, a lelátón talán még egy kicsivel hűvösebb is van. Egyébként az 1976-os, montreali játékok óta Mondo borításon futnak az atléták, jómagam először próbálhattam ki. Bevallom, nagyon kellemes volt ezen futni, puha, ugyanakkor baromi gyorsnak tűnt.
Hogy kikkel versenyeztem? Futó Csabával, a 24.hu sportrovatának vezetőjével, aki neve ellenére nem futó, hanem hokikapus. Már bemelegítés közben kiszúrtuk az afrikai kollégákat. Volt egy Lagat nevű fickó, aki úgy viharzott el mellettünk, hogy hirtelen azt hittem, a világbajnok Bernard Lagatról van szó, végül kiderült, csak névrokon.

Mindenesetre nem ő nyert, hanem a 33 éves svájci Laurent Guillaume, aki 1:56.57-et futott, csak zárójelben jegyzem meg, hogy a fiatalember legjobbja 1:48.44, és hazája országos bajnoka is volt, sőt idén is versenyzett még hivatalos IAAF-futamon.

A második helyezett a háromszoros szlovák bajnok Peter Kovac lett 1:57.08-cal, míg a bronzérmes az a Kyle Merber, aki 2015-ben tagja volt a világbajnok amerikai vegyesváltónak. Jómagam a hatodik futamban rajtolhattam el, azt ugyan megnyertem, de a 2:33.31-es idővel 42. lettem összesítésben. A magyarok közül a harmadik leggyorsabb sportújságíró voltam, míg a romániaiak közül az egyetlen.