Kényszerű várakozás
Hazai viszonylatban is kedvezően indult az új személygépkocsik piaca: január folyamán a forgalomba 21,7%-kal több új személygépkocsit írattak be, mint a megelőző esztendő azonos időszakában, azaz 7059 járművet. Ugyanakkor az európai viszonylatban forgalomba bejegyeztetett új Dacia márkájú személygépkocsik száma 9,5%-kal volt nagyobb, mint 2016 januárjában. Ezek kedvező előjelek, de kilapíthatóak különböző bizonytalanságok jelei is.
Az európai átlagon felül volt a romániai eladásszám, lévén, hogy ez az előbbi 10,1%-os piacbővüléssel számolt. A romániai 21,7%-os gyarapodás egyike a legnagyobbaknak volt európai viszonylatban is. A jelek szerint nem okozott megtorpanást, visszaesést az új személygépkocsik értékesítése tekintetében a környezetvédelmi bélyegilleték februári eltörlése, legalábbis januárban (még) nem. Egyes autóipari szakértők, valamint piaci elemzők szerint a későbbiek során sem lehet különösebb okuk a hazai autógyártóknak az aggodalomra. Vannak olyanok viszont, akik ezt másként látják, igaz, hogy kevesen. Nagyobb aggodalmat, illetve bizonytalanságot váltott ki a roncsprogram kérdésköre, nevezetesen az, hogy annak lesz-e az idén folytatása vagy sem. A Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) január végi éves közgyűlését követően az Automobile Dacia és a Renault Commercial Románia hivatalosan is bejelentette, hogy kilépik az egyesületből. Több mint valószínű, hogy ez annak okán következett be, hogy az APIA alelnöke, Brent Valmar azt hangoztatta, hogy ezt a programot végérvényesen le kell állítani. Állítólag ezt azért követelte Valmar, mert a roncsprogram időzítését évek óta a kiszámíthatatlanság jellemezte, ami gondokat jelentett az importőrök számára, de ugyanakkor óhatatlanul előnyös helyzetet teremtett a hazai autógyártás számára. Amúgy a roncsprogram tekintetében a kormány mély hallgatásba burkolózott. Amennyiben kevesebb értékjegyet bocsátanának ki, mint 2016-ban, azt elsősorban a Dacia eladásszáma sínylené meg. Hogy miért? Hakim Bouthera, a Renault Commercial Románia vezérigazgatója szerint a Dacia eladásszámában a magánszemélyek piaci részesedése 33-34% körül volt, s azok 80%-a roncsprogram keretében vásárolt új Dacia személygépkocsit. Ha nem lesz roncsprogram, a magánszemélyek nem juthatnak olcsóbban új személygépkocsikhoz, következésképpen csökkenhet a vásárlók száma, illetve az eladott járgányok száma – vélekedett az igazgató.
Meglebegtetve
Múlt csütörtökön, ha nem is hivatalos keretek között, de megtörte a csendet Daniel Constantin kormányfőhelyettes, környezetvédelmi miniszter: egy kereskedelmi rádiónak adott interjúja során eléggé homályosan említést tett arról is, hogy április végén esetleg beindulhat az idei roncsprogram. Részletekbe nem bocsátkozott, csak amolyan elképzelést emlegetett (akárcsak a környezetszennyezési bélyegilletéket esetleg felváltó címke vagy matrica tárgykörében), de olyasmiket emlegetett, miszerint az értékjegyek ára 6500 lejről 8000 lejre emelkedne, az erre a célra szánt pénzalap viszont azonos maradna a múlt esztendeivel, azaz 220 millió lej lenne. Az összeg nagyobb hányadát elektromos és hibrid járművek vásárlására fordítanák. A szaktárca, valamint az AFM honlapján viszont semmiféle közlemény nem jelent meg, legalábbis egyelőre nem...
Mit hozhat a jövő?
Másabb jellegű bizonytalanság érződik továbbra is a craiovai Ford Románia Rt.-nél. Félhivatalos értesülések szerint ettől a hónaptól a B-Max modellből naponta 280-at szerelnek össze az eddigi 250-nel szemben. A jelek szerint egyelőre nem lesz szükség a heti egy-két napos „munkaszünetre”, sőt arról is hallani, hogy az év folyamán közel 1000 személy alkalmazására kerülhet sor. Az előzetes bejelentések szerint a nyár folyamán megkezdődik az Ecosport összeszerelése egy új gyártási vonalon, s úgy tudni, a szükséges berendezések egy része már meg is érkezett Craiovára. Továbbá arról is hallani, hogy az üzleti forgalom a következő években elérheti a 4,5 milliárd eurót a tavalyi 900 millió euróval szemben. De hogy mikor és miként, a tekintetben még vannak „bizonytalanságok”…
Hecser Zoltán