Jamaica nagy napja Budapesten

Izgalmakban és remek egyéni teljesítményekben nem volt hiány a budapesti atlétikai világbajnokság hatodik napján sem, amely Jamaica nagy napja volt, öt érmet nyertek, köztük két aranyat. A görög Tentoglu távolugrásban csak az utolsó ugrásával tudott győzni, miközben a holland Femke Bol 400 gáton hozta a papírformát, és ezúttal nem esett el a cél előtt.

Szép Zoltán
Becsült olvasási idő: 4 perc
A jamaicai Danielle Williams volt a leggyorsabb 100 méteres gátfutásban Fotó: Halmágyi Zsolt

A nap gyaloglással indult, ahol a 35 kilométeres távon kettős spanyol sikert született, miután a férfiaknál és a nőknél is a 20 kilométer aranyérmese, azaz Álvaro Martín és María Pérez diadalmaskodott. A magyarok közül Madarász Viktória kiváló hajrával, egyéni csúccsal 16. lett, Récsei Rita 22., Venyercsán Bence a 30. helyen végzett.

A Nemzeti Atlétikai Központban öt számban avattak bajnokot: a férfi távolugrók versenyében a görög olimpiai bajnok Miltiadisz Tentoglu drámai véghajrában nyert, két centiméterrel ugrott távolabb, második helyen a jamaicai Wayne Pinnock végzett, a bronzérem a 2019-es világbajnok Tajay Gayle-é lett.

Női 100 méteres gátfutásban a jamaicai Danielle Williams nyert,

miután egy századdal előzte meg Jasmine Camacho-Quinnt, az amerikai Kendra Harrison harmadik lett, miközben a címvédő és világrekorder Tobi Amusan, aki doppingvétsége alól a vb előtt kapott felmentést, csak az ötödik lett.

A férfi 400 métert is jamaicai futó nyerte, a 21 éves Antonio Watson mindenkit meglepett.

A brit Matthew Hudson-Smith be kellett érje a második hellyel, az amerikai Quincey Hall bronzérmesként zárt. A Rióban olimpiai bajnok, kétszeres vb-győztes, világcsúcstartó Wayde van Niekerk csak hetedik lett. Női 400 gáton a holland Femke Bol ezúttal nem botlott meg a célvonal előtt, és bár nagyon izgult a futam előtt, hatalmas fölénnyel nyert. Második helyen az amerikai Shamier Little végzett, míg a bronzérmet az egyéni csúcsot futó jamaicai Rushell Clayton szerezte meg. A kalapácsvetés a budapesti vébén kanadai specialitássá vált, hisz Ethan Katzberg után, a nőknél Camryn Rogers 77,22 méteres dobással nyert két amerikai, Janee Kassanavoid és DeAnna Price előtt, a román Bianca Ghelber a hetedik helyen végzett.

Az este egyetlen magyarja, a 19 éves Kovács Ferenc Soma idei legjobb eredményét elérve előfutamában a 21. helyen ért célba, így nem jutott fináléba férfi 5000 méteren.

Ami a budapesti atlétikai vb nézettségét illeti, a helyszínen telt ház előtt zajlanak az események, de világszerte kiemelkedő nézettségeket érnek el a világverseny televíziós közvetítései. Az összesített számok szerint a budapesti vb elérte, a várakozások alapján pedig meg is fogja haladni a 2017-es londoni vb nézettségi eredményeit. Eközben olyan méreteket öltött a világ minden tájáról érkező látogatók érdeklődése a Nemzetközi Atlétikai Szövetség által működtetett vb-oldal iránt, hogy az extrém terhelés miatt többször rövid időre elérhetetlenné vált.

Különlegesség, hogy az Egyesült Királyságban, ahol különösen népszerű az atlétika, a becslések szerint többen követik a budapesti vb-t, mint amennyien hat éve a londonit nézték, és hasonló növekedésekről számoltak be Japánból, Svédországból, Németországból és Franciaországból is.

Ugyanezt nem mondhatjuk el Romániáról, amely egyetlen román ajkú újságírót sem akkreditált az atlétikai világbajnokságra. Hazánkban a sportközvetítések sajnos kimerülnek a fociban.